U okna jim nocoval cizí muž, teď je chrání kamera

Pro čtyřicetiletou Petru to byl pořádný šok. Když nedávno ve svém přízemním bytě se zahradou v malém městě u Prahy brzy ráno vytahovala elektrické předokenní rolety, spatřila na lavici u okna – asi dva metry od sebe – neznámého staršího muže. Petřin manžel okamžitě zavolal městské strážníky, kteří „návštěvníka“ za pár minut zadrželi a předali kolegům od státní policie.
Chytré bezpečnostní systémy a kamery pokryjí nejen interiér bytu či domu, ale také jeho okolí. Foto: Pixabay

Ukázalo, že nezvaným hostem byl pražský bezdomovec, který si z neznámého důvodu udělal noční výlet do sousedního města, překonal zahradní branku a ustlal si na lavici u oken. Nic ze zahrady ani z kůlny neukradl, pouze znečistil polštáře na lavici. I tak se paní Petra okamžitě rozhodla pro lepší zabezpečení bytu a zahrady. Jedním z opatření byla i bezpečnostní kamera, která míří právě na zahradní branku. „Jistota je jistota,“ říká Petra.

Každý šestý Čech vykraden

Její rodina s dvěma dětmi není zdaleka jedinou, která se rozhodla lépe chránit své soukromí kamerovým systémem. Stále sice není jednoznačné, zda je možné soukromý kamerový záznam použít jako důkaz proti pachateli, ale policistům může posloužit jako vodítko pro pátrání po domovním zloději.

Tím spíš, že každému šestému Čechovi byl někdy v životě vykraden byt či dům a téměř dvě třetiny lidí mají ve svém okolí přátele či známé, kteří zažili vykradení domácnosti. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost ASSA ABLOY vypracovala agentura IPSOS. Podle něj se také pětina Čechů obává, že by se mohla stát obětí bytových zlodějů.

Proto si také mnohé domácnosti pořizují lepší technické zabezpečení svých příbytků. A nejsou to jen kvalitnější zámky nebo bezpečnostní dveře, ale stále více rovněž systémy chytrého zabezpečení. Rok od roku totiž podle policie roste průměrná výše škod při vloupání do bytů či domů – loni dosáhla už na 64 tisíc korun.

PSALI JSME:
Spíte, a po bytě vám chodí zloděj

Zámky i bezpečnostní kamery

Podle zmiňovaného průzkumu má bezpečnostní dveře instalováno 42 procent domácností, kvalitní cylindrickou vložku používá 32 procent a na přídavný mechanický zámek spoléhá 19 procent domácností. Plných 39 procent Čechů už má instalován některý ze systémů chytrého zabezpečení domácnosti chytrý zámek nebo kamerový systém.

„Elektronické zabezpečovací systémy zásadně posilují klasická mechanická řešení ochrany bytů a domů. Navíc poskytují možnost vzdálené kontroly domácnosti. Můžete například ověřit, že se děti včas vrátily ze školy, jestli jste doma nenechali rozsvíceno, nebo zda jsou zamčené dveře,“ říká Antonín Terš, bezpečnostní expert značky Yale.

Inteligentní bezpečnostní systémy, chytré zámky a bezpečnostní kamery ovládané prostřednictvím mobilních telefonů upozorní majitele na pokus o neoprávněný vstup. Následně je možné pomocí záběrů bezpečnostních kamer ověřit skutečnou situaci a reagovat na ni.

PSALI JSME:
Na co nezapomenout před dovolenou?

Od senzorů po sirénu

Moderní bezpečnostní kamery jsou pro případ neoprávněného vstupu vybaveny nejen detekcí pohybu a systémem nočního vidění, ale také například funkcí obousměrného přenosu zvuku a výkonnou sirénou.

„Instalace chytrých bezpečnostních kamer je velmi snadná a při jejich nastavení i obsluze si vystačíme s mobilním telefonem. Díky připojení k internetu prostřednictvím domácí Wi-Fi sítě lze kamery ovládat a sledovat jejich záběry skutečně odkudkoli,“ dodává Terš.

Chytré bezpečnostní systémy a kamery navíc pokryjí nejen interiér bytu či domu, ale také jeho okolí, typicky garáž či zahradu. Komplexní inteligentní bezpečnostní systémy zahrnují dále například senzory pohybu a otevření oken či dveří, detektory kouře či zaplavení a další prvky, které lze vzájemně propojit a centrálně ovládat.

PSALI JSME:
Letní prázdniny lákají zloděje. Kradou i data

Převažují muži

O instalaci bezpečnostních kamer mají zájem především muži (přes 64 procent dotázaných), kteří se zároveň méně než ženy obávají, že by tato zařízení mohli napadnout hackeři a narušit tak soukromí jejich domácnosti. Celkem takovou obavu sdílí 26 procent účastníků aktuálního průzkumu.

Domácí bezpečnostní kameru by si naopak nepořídilo 16 procent lidí, kteří chytrým technologiím při zabezpečování domácnosti nedůvěřují.

„Ochrana bezpečnostních kamer i dalších inteligentních řešení zabezpečení domácnosti před zneužitím je úkolem pro výrobce i uživatele těchto zařízení. Výrobce musí ošetřit všechny potenciální mezery v zabezpečení softwaru a přenosu dat, zatímco uživatelé musí chránit samotný přístup k jejich ovládání – zejména silným uživatelským heslem,“ uzavírá Antonín Terš.

PSALI JSME:
Jak si lidé v minulém století představovali „chytrou domácnost“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní oči: Jak fungují americké armádní „brýle“ nočního vidění

Reportáž
Vidět lépe než nepřítel a mít možnost vést plnohodnotné boje i v temné noci bylo snem všech vojevůdců v historii. Toto přání se dočkalo svého naplnění až ve 20. století. Dnes používají přístroje nočního vidění, takzvané noktovizory, všechny moderní armády včetně jednotek bojujících na Ukrajině. Jak fungují nejmodernější typy „brýlí“ nočního vidění? A jsou skutečně tak zdatným pomocníkem? Reportér Finančních a …