U soudních sporů s bulvárem by se mohla uplatnit nová metodika oceňování újmy

Ani čtyři roky poté, co začal platit nový Občanský zákoník, není rozhodovací praxe českých soudů v oblasti odškodňování za nemajetkovou újmu sjednocená a předvídatelná. Řeč je zejména o sporech celebrit s bulvárními médii. Zatímco jedna vysoudí na bulváru milion, jiné soud přiklepne 50 tisíc korun.
Stížnosti spisovatele Michala Viewegha v mnohaletém sporu s bulvárem vyhověl Ústavní soud. Viewegh původně vysoudil od vydavatele bulvárního deníku Aha! jen 50 tisíc korun jako odškodnění za zprávu o údajném poměru s milenkou. Spisovatel sumu považoval za příliš nízkou, žádal pět milionů Kč. Reprofoto: Česká televize

V českém právním systému totiž stále neexistuje jednoznačný metodický postup či standardizovaná technika, kterou by mohla být nemajetková újma vyčíslena. Už brzy by se to ale mohlo změnit.

Pavel Tůma, partner české poradenské společnosti Apogeo, a Petr Novák ze znaleckého ústavu Apogeo Esteem poslední dva roky společně intenzivně pracovali na metodice, která by tuto nejednotnost a nepředvídatelnost pomohla odstranit. Nyní s ní budou seznamovat odbornou veřejnost prostřednictvím vzdělávacích institucí.

Podle Tůmy české soudy posuzují tyto záležitosti v kontextu minulých judikátů a obecných zásad slušnosti. „Většinou je implicitně posuzována relace poškození osobní cti a ceny lidského života pro pozůstalé pohybující se v relativně ustálené judikatuře na úrovni okolo 240 až 500 tisíc korun,“ doplňuje Novák a zároveň upozorňuje, že se oproti dřívější dlouholeté justiční praxi mnoho nezměnilo. „Dříve to podle tabulkových hodnot bylo kolem 240 tisíc korun,“ připomíná Novák.

„Pro lepší představu, jak by mohla tato metodika v praxi fungovat, jsme zpracovali případovou studii vycházející z reálného sporu známého českého spisovatele s bulvárním deníkem,“ popisuje Tůma.

Autor, který byl v tisku neprávem obviněn z milostného románku se studentkou, požadoval jako náhradu újmy pět milionů korun. Městský soud v Praze mu ale přiřkl jen 50 tisíc, odvolací Vrchní soud částku sice zvýšil, stále však činila pouze 200 tisíc Kč. Ústavní soud pak označil i tuto sumu za nepřiměřeně nízkou.

„Pro kvantifikaci vzniklé nemajetkové újmy jsme použili metodiku založenou na ekonomicky zdůvodnitelné a racionální paralele lidské osobnosti s duševním vlastnictvím, a to na bázi analogie s licenčním poplatkem využívající čistě tržních dat s možností zpětné přezkoumatelnosti,“ vysvětluje Novák. Podle metodiky se výše částky, která by odpovídala intenzitě zásahu do spisovatelových práv, pohybuje mezi třemi až čtyřmi miliony korun.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena