U soudních sporů s bulvárem by se mohla uplatnit nová metodika oceňování újmy

Ani čtyři roky poté, co začal platit nový Občanský zákoník, není rozhodovací praxe českých soudů v oblasti odškodňování za nemajetkovou újmu sjednocená a předvídatelná. Řeč je zejména o sporech celebrit s bulvárními médii. Zatímco jedna vysoudí na bulváru milion, jiné soud přiklepne 50 tisíc korun.
Stížnosti spisovatele Michala Viewegha v mnohaletém sporu s bulvárem vyhověl Ústavní soud. Viewegh původně vysoudil od vydavatele bulvárního deníku Aha! jen 50 tisíc korun jako odškodnění za zprávu o údajném poměru s milenkou. Spisovatel sumu považoval za příliš nízkou, žádal pět milionů Kč. Reprofoto: Česká televize

V českém právním systému totiž stále neexistuje jednoznačný metodický postup či standardizovaná technika, kterou by mohla být nemajetková újma vyčíslena. Už brzy by se to ale mohlo změnit.

Pavel Tůma, partner české poradenské společnosti Apogeo, a Petr Novák ze znaleckého ústavu Apogeo Esteem poslední dva roky společně intenzivně pracovali na metodice, která by tuto nejednotnost a nepředvídatelnost pomohla odstranit. Nyní s ní budou seznamovat odbornou veřejnost prostřednictvím vzdělávacích institucí.

Podle Tůmy české soudy posuzují tyto záležitosti v kontextu minulých judikátů a obecných zásad slušnosti. „Většinou je implicitně posuzována relace poškození osobní cti a ceny lidského života pro pozůstalé pohybující se v relativně ustálené judikatuře na úrovni okolo 240 až 500 tisíc korun,“ doplňuje Novák a zároveň upozorňuje, že se oproti dřívější dlouholeté justiční praxi mnoho nezměnilo. „Dříve to podle tabulkových hodnot bylo kolem 240 tisíc korun,“ připomíná Novák.

„Pro lepší představu, jak by mohla tato metodika v praxi fungovat, jsme zpracovali případovou studii vycházející z reálného sporu známého českého spisovatele s bulvárním deníkem,“ popisuje Tůma.

Autor, který byl v tisku neprávem obviněn z milostného románku se studentkou, požadoval jako náhradu újmy pět milionů korun. Městský soud v Praze mu ale přiřkl jen 50 tisíc, odvolací Vrchní soud částku sice zvýšil, stále však činila pouze 200 tisíc Kč. Ústavní soud pak označil i tuto sumu za nepřiměřeně nízkou.

„Pro kvantifikaci vzniklé nemajetkové újmy jsme použili metodiku založenou na ekonomicky zdůvodnitelné a racionální paralele lidské osobnosti s duševním vlastnictvím, a to na bázi analogie s licenčním poplatkem využívající čistě tržních dat s možností zpětné přezkoumatelnosti,“ vysvětluje Novák. Podle metodiky se výše částky, která by odpovídala intenzitě zásahu do spisovatelových práv, pohybuje mezi třemi až čtyřmi miliony korun.

PSALI JSME:
Neuvěříte, jak je na tom česká spravedlnost. Alarmující výroky soudců a právníků

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Právo

Závěť má sepsáno sedm procent lidí nad 50 let

Přestože u nás závěti nejsou běžnou praxí, poslední vůli sepisuje stále více Čechů – vloni to bylo téměř 21 tisíc Čechů. Rostoucí počet závětí potvrzují jak statistiky Notářské komory ČR, tak aktuální šetření …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Obyvatel sídliště vyhodí ročně 33 kilogramy potravin

Analýza
Češi každoročně vyhodí do popelnic výrazně více potravin, než jsou si ochotni připustit. Dokládá to mimo jiné i aktuální výzkum Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Zjistil, že v koších skončí až 33 kilogramy potravinového odpadu.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru