Ubylo mrtvých i živých dárců orgánů. Covid způsobil pokles transplantací

Šílenství kolem covidu způsobilo loni pokles transplantací v meziročním srovnání o 12 procent. Lékaři na to kvůli absolutní koncentraci na covid nemají čas, chybí i další personál a hlavně ubylo dárců.
Šílenství kolem covidu způsobilo loni pokles transplantací v meziročním srovnání o 12 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Transplantační program ledvin v roce 2020 výrazněji zbrzdil. Loni se v celé republice uskutečnilo 443 transplantací ledvin, což je o 67 méně než v roce předchozím. Nebylo dost dárců, protože lékaři na intenzivní péči a na ARO, kteří dárce tipují, jsou zahlceni péčí o covidové pacienty,“ říká přednosta Chirurgické kliniky FN Plzeň a předseda České transplantační společnosti Vladislav Třeška.

Čekání na „těla“

„Loni bylo v ČR o 39 zemřelých dárců méně než v roce 2019, ale pokles jsme zaznamenali také u živých dárců. Zde jsme ve srovnání s rokem předchozím „přišli“ o dalších 21 dárců. Nechtěli jsme je v době pandemie vystavovat riziku pobytu v nemocnici,“ dodal Třeška.

U čekatelů na ledviny lze získat čas díky hemodialýze, ale podle něho někteří z nich jsou v takovém stavu, že pokud by se transplantace odkládala delší dobu, nemuseli by se jí dožít. Například ale plzeňské transplantační centrum přes neradostnou situaci stále odebírá a transplantuje orgány, i když v posledním roce zabrali jedno oddělení a JIP lidé s covidem.

PSALI JSME:
Hazard se zdravím: Každý šestý pacient omezil návštěvu lékaře

„Česká republika měla před pandemií skvěle rozběhnutý dárcovský program a umisťovala se na prvních příčkách nejúspěšnějších zemí. Bohužel covidová pandemie zasáhla nejen počty dárců, ale citelně postihla i zdravotnický personál pečující o transplantované a propadli jsme se dolů. ČR patří dlouhodobě ke špičce v oboru, proto věřím, že se brzy opět vzpamatuje,“ míní Třeška.

S nedostatkem dárců plic se loni potýkalo transplantační centrum v nemocnici Motol. Právě plíce jsou cílový orgán postižení při covid-19.

Čekání na nové plíce

„Péče o dárce plic je snad nejsložitější ze všech a pracovníci anesteziologicko-resuscitačních oddělení a intenzivní péče měli plné ruce práce s pacienty s těžkým průběhem koronaviru. Zatímco v roce 2019 jsme transplantovali plíce 42 pacientům, loni to bylo 35, ale i tento počet považujeme za úspěch,“ uvedl Robert Lischke, přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol, vedoucí Programu transplantace plic pro ČR a zároveň předseda Společnosti pro orgánové transplantace.

PSALI JSME:
Orgány mrtvých cizinců zahraňují české pacienty

V důsledku pandemie a zatížení zdravotního systému se podle něj někteří čekatelé nemusí dostat k transplantaci včas. „Pro náš transplantační program jsou velmi důležití pneumologové, kteří indikují a vyšetřují pacienty k transplantaci plic, a právě plicní kliniky po celé republice byly covidem extrémně zasaženy. Lékařů bylo třeba na covidových odděleních a proces indikací k transplantaci plic se tak logicky zpomalil,“ dodal Lischke.

Dalším potenciálním problémem, s nímž se transplantologové potýkají, je nakažení koronavirem u dárců a příjemců – v takovém případě totiž nesmí k transplantaci dojít.

Aby dárce nenakazil příjemce

„Přítomnost viru jsme pečlivě testovali hned od jara. U dárců jsme se nespokojili jen s negativním PCR testem, ale provádíme CT vyšetření plic, které umí odhalit případné poškození plic způsobené virem. Potřebujeme si být na sto procent jisti, že dárce není nakažen,“ říká Lischke.

PSALI JSME:
Téměř čtvrtina Čechů si zahrává. Kašel berou jako každodenní chleba

Několik nakažených jsme u dárců plic zaznamenali – ti byli okamžitě vyřazeni. Měli jsme také jednoho příjemce na plíce, který byl testován jako pozitivní těsně před transplantací. Museli jsme ho poslat domů a o orgán jsme přišli,“ popisuje Lischke a připomíná, že hodně pacientů po transplantaci plic se nakazilo SARS-CoV-2 a to je přímo ohrožuje na životě.

„Loni to bylo přibližně 30 covid pozitivních pacientů po transplantaci plic, osm z nich kvůli nákaze zemřelo. Mortalita se u pacientů po transplantaci plic tedy v našem souboru pohybuje nad dvaceti procenty i přes velmi intenzivní a včasnou léčbu a péči, kterou našim pacientům poskytujeme,“ upřesnil Lischke.

Čerstvě transplantovaný pacient dostává po zákroku značnou dávku tzv. imunosupresiv, aby jeho tělo orgán neodmítlo. Léky však zároveň činí člověka zranitelného vůči infekci, protože snižují jeho imunitu. Pokud jedinec onemocní covidem, musí odborníci pečlivě ladit dávky léků tak, aby nedošlo k odhojení transplantovaného orgánu a zároveň aby zvládl infekci.

PSALI JSME:
Mrtví cizinci zachraňují české pacienty

IKEM se drží

Výjimkou, co se výraznějšího poklesu transplantací týče, je Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který není součástí fakultní nemocnice a covid jej tak nezasáhl jako ostatní centra.

„IKEM jako největší evropské transplantační centrum zajistilo, že se celkové počty v celé republice nijak dramaticky nepropadly a relativní pokles je mnohem nižší než v jiných zemích. Španělsko kleslo o 23 %, zatímco ČR pouze o 12 %. V IKEM jsme navzdory situaci udrželi transplantační program na podobné úrovni jako v minulých letech,“ uvedl přednosta Transplantačního centra Ondřej Viklický.

Vloni zde transplantovali 494 orgány, což je jen o osm procent méně, než v roce 2019. „Covid se nám sice nevyhnul, onemocněli lékaři, koordinátorky, někdy byl provoz na hraně, ale zvládli jsme to,“ shrnul Viklický.

PSALI JSME:
Život kratší o pět let. Proč v některých regionech Češi umírají dříve?

Zavřít reklamu ×
  1. Na covid pacienty dostávají od zdravotních pojišťoven nemocnice mnohem víc peněz, tak je všechno ostatní odsunuto dozadu. Je to zvláštní, že pojišťovny tak ochotně cálují větší prachy za covid, když si představíte jen to množství medializovaných případů těžce nemocných lidí (mnohdy dětí), kterým pojišťovny odmítly zaplatit léčbu, že prý je moc drahá a musely se na ně sbírat víčka od pet lahví nebo vyhlašovat veřejnou sbírku. Můj kamarád (57 let) měl mít už v únoru loňského roku vyměněnou vadnou srdeční chlopeň, ale k vůli covid hysterii mu byla operace odsunuta na neurčito. Kámoš je z toho velmi zoufalý a trne strachem, že se operace nedožije. Mně by fakt zajímalo, kolik lidí skutečně zemřelo jen proto, že prý k vůli covidu lékaři nemají čas na jiné nemoci. To už musí být strašná kvanta zbytečně zemřelých lidí. K vůli větším prachům za covid nechává zdravotnický systém lidi umírat na jiné nemoci. Fakt hyenismus, za kterým se zřejmě skrývá realizace hybridní formy důchodové reformy.

  2. Babiš si mne ruce,díky výrobě dezinfekce v jeho firmách a provádění testů v laboratořích pana Babiše si tento člověk polepšil za posledních 12 měsíců o 7000 %. Nepište prosím že to nejsou nepodložené informace. Je to uvedeno přímo v německém tisku.Pokud neumíte Německy tak sorry,jako…..Já poslouchám rádio pouze z Rakouska a Německa tak vím své!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru