Účetní i svářeči. Kterým profesím letos nejvíce rostla mzda?

Analýza
Ajťáci patří dlouhodobě mezi nejžádanější a nejlépe placené profese, a tak nepřekvapí, že z pohledu růstu mezd patří mezi vítěze roku 2022. V některých případech narostla jejich mzda až o 40 procent, tedy více než dvojnásobek letošní inflace. Vyplývá to z údajů agentury Grafton Recruitment, s nímž se redakce FAEI.cz seznámila. Ale kdo dál? Jaké další profese si letos nejvíc přilepšily?
Zkušení svářeči patří na trhu mezi nedostatkové pracovníky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vedle regionálních zaměstnanců v IT rostly v roce 2022 mzdy nejvíce účetním, svářečům a elektrikářům. Zatímco v případě ajťáků šlo o dorovnání mezd na úroveň Prahy, ostatní si přilepšili zejména díky nedostatku uchazečů s jejich kvalifikací.

Nejdéle trvá obsadit pracovní pozice Java Developerů (specialista na programování, pozn. aut.), specialistů na IT bezpečnost, svářečů, elektrikářů, účetních a expertů z podnikových služeb se znalostí severských jazyků. Právě proto si odborníci z těchto profesí mohli říct o větší peníze.

Podle agentury Grafton Rescuitment, která se zabývá náborem nových pracovníků, naopak platí, že lze prakticky obratem najít uchazeče na pozice recepčních nebo asistentek.

Navýšení až o 40 procent

Rok 2022 byl rokem inflace, která se projevovala zesíleným tlakem zaměstnanců na růst mezd. I když si zaměstnavatelé nemohli dovolit plošné navyšování mezd, u některých pozic se mu nevyhnuli.

PSALI JSME:
Mzdový růst se letos oddělil od vývoje produktivity práce, kupní síla mezd tak prudce padá

Nejvíce si polepšili ajťáci z regionů, kterým zaměstnavatelé kvůli rozmachu práce na dálku dorovnávali mzdy na úroveň Prahy a Brna, což v některých případech znamenalo i čtyřicetiprocentní nárůst.

„Práce na dálku přinesla zajímavé pracovní příležitosti všem IT specialistům v České republice. Za pražskou mzdu mohou nyní pracovat i z té nejzapadlejší vesnice na druhém konci republiky,“ uvedl Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment a Gi Group.

Zaměstnavatelé z regionů proto podle něj musí s Prahou udržet krok a svým lidem nabízet konkurenceschopné podmínky. „Jinak hrozí, že jim utečou za lepšími nabídkami,“ dodal.

Nadstandardním tempem ale rostly mzdy rovněž účetním, svářečům, elektrikářům a v Brně i prakticky všem juniorním pozicím. Někteří si přilepšili až o dvacet procent, což bylo také více, než letošní míra inflace.

PSALI JSME:
Vyšší mzdy většinou nabízí Praha, ale i regiony umí překvapit

Pokles reálné mzdy

Obecně ale platí, že průměrná reálná mzda v Česku po zahrnutí inflace klesla ve třetím čtvrtletí meziročně o 9,8 procenta, tedy stejně jako ve druhém čtvrtletí. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Nominálně se přitom průměrná mzda zvýšila o 6,1 procenta na 39 858 korun – inflace ale rostla rychleji.

ČSÚ uvedl, že nejbohatším regionem podle absolutní úrovně výdělků zůstává Praha s průměrnou mzdou 48 712 korun, druhý je Středočeský kraj, kde lidé berou o zhruba 11 tisíc korun méně.  Naopak Karlovarský kraj je nadále regionem s nejnižší mzdovou úrovní, jako jediný je aktuálně pod hranicí 35 tisíc korun.

„Vzhledem k tomu, že ekonomika míří do recese, zatímco inflace zůstává vysoká, není pravděpodobné, že by si lidé reálně přilepšili ani v roce 2023. Lze jen předpokládat, že tentokrát bude už reálný propad mezd přece jen pomalejší,“ sdělil naší redakci hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

PSALI JSME:
Reálné mzdy: Další skoro desetiprocentní propad v řadě

Podle odhadu Grafton Recruitment ale i tak lze očekávat růst mezd, a to zejména u pozic, které je nejtěžší obsadit. „Určitě nelze čekat plošné navýšení, které by odpovídalo míře inflace, přesto alespoň u nedostatkových pozic a klíčových pracovníků budou muset zaměstnavatelé sáhnout hloub do kapsy,“ poznamenal Martin Malo z Grafton Recruitment a Gi Group.

Skokem k více penězům

Na trhu se tak podle něj dá čekat rozmach takzvaného job hoppingu, kdy lidé doslova skáčou ze zaměstnání do zaměstnání ve snaze finančně si polepšit. Tento fenomén je již dnes patrný například ve výrobě nebo ve stavebnictví, očekává se však jeho rozšíření i do dalších sektorů, zejména těch, které rostou a bojují s nedostatkem lidí.

„Boj o lidi přetrvá napříč všemi segmenty, a to i přesto, že rok 2023 přinese v některých oblastech silnější propouštění, než na jaké jsme byli zvyklí z předchozích let. Samozřejmě bude záležet na dalším vývoji cen především v energetice a na míře inflace. Všeobecně ale platí, že k propuštění budou náchylnější zejména energeticky náročnější sektory,“ konstatoval Malo.

PSALI JSME:
Mzdová vyjednávání v energetickém sektoru přinesou zaměstnancům zvýšení tarifů a odměn

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.