Učitelé a prodavačky odskákali zdražování bytů jako první

Názor
Není to zase tak dlouho, někdy v roce 2015, co jsme jako developeři zjistili úžasnou věc: Mezi našimi klienty se začali objevovat učitelé, prodavačky a zástupci dalších profesí, které u nás nepatří zrovna mezi přeplacené. Průměrná úroková sazba hypoték totiž tehdy klesla těsně nad dvě procenta.
Ilustrační foto: Archív

Teď už naše byty zase nekupují. Hypotéky přitom o tolik dražší nejsou, něco kolem 2,8 %. Navíc stouply průměrné výdělky.

Byty ale stojí dvakrát tolik. Cena těch, které nabízí Natland, se v průběhu posledních deseti let vyšplhala na 80 tisíc za m2, průměrná cena vypočítaná z celé nabídky na trhu vyšplhala dokonce na 100 tisíc korun.

Ať si říká kdo chce co chce, vina developerů to není. Bylo by snadné nadávat na stavební firmy za skokový nárůst cen. Ale ani ty si nezaslouží, aby jim někdo nasazoval psí hlavu jen proto, že se chovají tržně.

Stavební povolovací proces se ovšem několikanásobně prodloužil, přípravná fáze projetu dnes trvá sedm i více let. Rostou tak náklady a ceny pozemků v čase, což tlačí cenu bytů vzhůru.

Až jednou bude všechno povolování a další papírování kolem plánovaných staveb tak rychlé, jako založení bankovního účtu on-line z mobilu, učitelé a prodavačky si byty nejspíš zase kupovat začnou.

Autorka je vedoucí obchodního oddělení Natland Real Estate
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Získat stavební povolení je stále složitější, ČR se ve světovém žebříčku propadla o 29 míst

 1. Čeští podnikatele jsou u nás i v zahraničí známi jako nenažranci! Na výstavbu bytů berou dotace od státu a zároveň odírají i lidi…Začíná se mi to hnusit!

 2. Je jasné, že developer nebude nikdy říkat nic jiného, než že je třeba stavět a stavět, nejlépe na vyvlastněném pozemku za účetní hodnotu, a že mu do toho nemají co kecat ani sousedi, ani žádní ochranáři, hasiči, vodohospodáři apod.
  Faktem nicméně je to, že sami developeři svými záměry jsou na hranu nebo za hranu přijatelného, a proto se s nimi sousedé a dotčené orgány musí zdlouhavě hádat – odtud pramení také část toho zdržení při povolování (nebo i předtím).
  Další věc je, že jsou to developeři, kdo stanovuje cenu – a když se najde někdo, kdo jí zaplatí (zhusta cizinci a bohatí investoři), tak ostatní mají smůlu.
  Dále – přirovnávat otevření virtuálního bankovního účtu ke stavbě něčeho, co musí okolí strpět po několik desítek let nebo i století, to samo o sobě vypovídá o malosti ducha a nepochopení věci ze strany paní prodavačky bytů.
  A úplně nakonec, firma Natland, pokud už tedy vůbec může existovat, by měla “chodit kanálama” a mlčet, s ohledem na svoji dlouholetou brutálně pochybnou (ve smyslu korupční) minulost v Praze, Krkonoších a kdo ví, kde ještě jinde.

 3. Zkuste stavět a prodávat v Německu
  Stavební povolení trvá to tam stejně dlouho, byty a bydlení je tam levnější. Je nesmysl chtít povolení pro stavbu stejně rychle jako koupit tatranku. Proč se v ČR stále lže ?

 4. Nemovitosti jsou drahé u nás z jednoduchého duvodu . Sice jsou brány jako užitková věc , ale nastavení zákonu a daní je spíše dané jako investice. Protože je nemovitostí pouze omezené množství a předpisy jsou takové aby bylo těžké a drahé postavit , tak je malá nabídka na trhu . Logicky tím je přetlak poptávky a zájemci se mezi sebou utlučou . Automaticky tak ceny rostou do nesmyslných výšin a to se týká i těch nemovitostí co jsou technicky nevyhovující a morálně zastaralé . Vysoké ceny u nás znamenají nikoliv bohatství lidí , ale jejich nízkou životní uroveň (za hodně peněz málo muziky)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Přemýšlíte nad družstevním bydlením?

Mezi lidmi koluje řada mýtů ohledně družstevních bytů. Jedním z nich je složité pořízení a financování takových nemovitostí. Využít klasickou hypotéku může být komplikované, protože obvykle bývá podmínkou banky, že …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi se bojí investic, odhalil průzkum

Analýza
Češi jsou podle výzkumů vnímavější k rizikům a jsou celkově opatrnější, než lidé na Západě. Nejvíce řeší otázky týkající se etiky a morálky, následuje obava o zdraví a finance. Naopak ve vztazích se cítí úplně nejbezpečněji. Ukázaly to výsledky nejnovějšího průzkumu NN Životní pojišťovny. Podle jiného průzkumu, který udělala společnost IMAS pro Českou spořitelnu, má ochotu riskovat v investování jen devět …
Rolovat nahoru