„Udělali jsme velký skok. Život se do starých kolejí nikdy nevrátí,“ říká Magdalena Souček

Rozhovor
Na Západě se podle ní dříve o českém podnikání mluvilo jako o „Wild East“. V podnikání i manažerských pozicích jsou u nás podle Magdaleny Souček, vedoucí partnerky mezinárodní poradenské společnosti  EY v ČR a část střední i jihovýchodní Evropu, stále zažité stereotypy. Koronavirus podle ní zcela změní způsoby práce, myšlení i zábavu lidí.
Magdalena Souček řídí kancelář EY v České republice a v několika zemích střední a jihovýchodní Evropy. Foto: EY

Změnilo prostředí v České republice, co se týče podnikání?
Určitě, změna je velká. Vracela jsem se z Ameriky hned po revoluci, začátkem roku 1990, a tehdy jsme podnikatelskému prostředí u nás přezdívali „Wild East“ (Divoký Východ, pozn. red.). Legislativa teprve vznikala, pak přišla kupónová privatizace a po ní i tunelování. Bylo to opravdu divoké. Od té doby jsme samozřejmě ušli kus cesty, ale stále nejsme tam, kde je dnes západ.

Zpočátku byl rozdíl enormní, rozdíl jsme ale trošku snížili. V čem vlastně panují největší rozdíly mezi Českou republikou a Západem?
Jde hlavně o osobní hodnoty a morální kompas i zodpovědnost jednotlivých lidí. Tady je právě hrozně vidět, že nám chybí těch 30 let. Za komunismu byly tyto hodnoty pokřivené a bude trvat ještě asi dvě generace, než se to narovná. I tatíček Masaryk vlastně říkal, že opravdovou demokracii zažijí až děti našich dětí, to znamená ty, které v jeho případě nebyly ovlivněny monarchií, v našem případě pak komunismem.

Ani na Západě to ale není ideální, někdy mám pocit, že i tam se ideály začínají vzdalovat. Máte také ten pocit, anebo to jde pořád dopředu?
Myslím, že politicky žijeme ve velmi, velmi zvláštní době. Nacionalistické tendence se projevují stále více a země se tak uzavírají, máme tady obchodní válku mezi Čínou a USA, brexit a extrémní obavy o ochranu hranic a migraci. Je to velmi, velmi složitá situace, která určitě ovlivňuje i byznys.

Přesto k nám ze zahraničí přicházejí i pozitivní tendence. Dříve byl byznys v České republice mužskou záležitostí.
Když jsem se vracela z Ameriky, tak jsem to tak vůbec nevnímala a myslela si, že to tady bude stejné, jako to bylo tam. A nebylo. Dám vám jeden příklad. Když jsem šla na univerzitu, abych tam navázala kontakt s rektorem a děkanem, že bychom chtěli zaměstnávat absolventy, tak mi odpověděli, že mají jeden problém, že většina absolventů jsou děvčata.
Takže historicky jsme trošku oproti okolnímu světu pozadu. Nicméně i tady se to poměrně rychle mění. Ale stigmata tam prostě stále jsou. V dnešním světě je to možná trošku i opačně. Obzvláště v mezinárodních firmách se někdy upřednostňuji ženy, zejména kvůli kvótám. Nemyslím si, že je to dobře.

PSALI JSME:
Koronavirus podle šéfky ECB navyšuje rozdíly mezi ženami a muži

Mně se líbí koncept světových filharmonií. Při výběru hudebníka do svého tělesa vybírají nové členy tak, že hrají za plentou. Nikdo neví, kdo to vlastně je a kritériem výběru je jen výsledek…
To jste řekl krásně. České ženy mají menší sebevědomí a přísloví „Sedávej, panenko, v koutě, budeš-li hodná, najdou tě“, tomu moc nepřidává.

Další bariéra, která bývá někdy zmiňována, je věk. Někdo je příliš mladý, jiný zase starý manažer. Myslíte si, že to je také doména Českého trhu?
Nevím, ale řekla bych, že jde vždy o kombinaci obou prvků. Zkušenosti a moudrost starších jsou v podstatě nenahraditelné, na druhou stranu je potřeba i energie, nadšení a nebojácnosti mladých, kteří se nebojí zkoušet nové postupy. Je důležité vše správně skloubit, to funguje nejlépe.

Nemáte pocit, že možná v České republice jsou ty zkušenosti možná trošku podceňovány a naopak na starší lidi se vždy nahlíží, že už zkrátka patří do důchodu?
Zkušeností si u nás dostatečně nevážíme. Vyplývá to možná z toho, že starší lidé pracovali v minulém režimu a možná už tolik nevnímají nejnovější trendy. Vždy záleží na tom, kdo je to ten starší. Někteří poměrně mladí se vlastně chovají a tváří jako starší, zatímco někteří agilní starší jsou vlastně jakoby mladší. Ale obecně máte možná pravdu, že je to tady trošku složitější než na Západě.

PSALI JSME:
Diverzita na pracovišti? V Česku spíše výjimka

Jste perfektně jazykové vybavená, hovoříte čtyřmi jazyky, ale to není případ většiny Čechů. Pro mezinárodní byznys je potřeba velmi dobře ovládat jazyky. Myslíte si, že právě jazyková bariéra limituje české produkty, aby se dostaly na zahraniční trhy?
Určitě ano, myslím si, že vlastně nemusíme chodit ani daleko. Ani někteří naši ministři nevládnou angličtinou, což pozici České republiky trošičku hendikepuje. Zdá se mi, že jazyková vybavenost mladších byla kdysi vyšší. Po revoluci totiž měli lidé po cestování hlad a většina z nich někam vyjela na brigádu nebo za studiem.
Příkladem dobré praxe mohou být Holanďané. Také jsou malým národem, ale většina mluví přinejmenším německy, anglicky, samozřejmě holandsky, případně ještě francouzsky. Jako malý národ vědí, že přizpůsobit se musí oni. V Česku to je tak, že když je cizinec tady, tak by měl mluvit česky.

Podnikatelé mají letos opravdu velmi náročný rok. Přišla studená sprcha, kterou nepředpokládaly žádné modely budoucího vývoje a vlastně všechny renomované instrukce na světě se ve svých odhadech strašně spletly. Podnikatelé musí velmi pružně reagovat na to, co se odehrává. Je vážně všechno negativní?

PSALI JSME:
Digitální propast v době pandemie vzrostla: Svět zůstává rozdělený na „připojené“ a „nepřipojené“

Souvisí to s novým prostředím, v němž jsme se ocitli. Situace je skutečně velmi složitá a právě tady se potom projeví opravdový podnikatelský duch. I dnes vznikají nové produkty a služby. Některé firmy na krizi profitují, jiné hodně doplácejí.
Co se u nás nesmírně posunulo dopředu, je digitální inovace. Vklouzli jsme do toho ze dne na den a za těch pár měsíců jsme prošli takovým vývojem, který by nám za normálních okolností trvalo řekněme pět let. Museli jsme se naučit fungovat online. Evropa digitalizací v devadesátých letech trošičku zaspala a má co dohánět. Koronavirus nás paradoxně v tomto ohledu posunul velmi kupředu.

Až se vše uklidní a bude k dispozici vakcína, začneme se zase běžně setkávat na schůzkách a fungovat jako dříve?
Nemyslím, že se někdy vrátíme k tomu, co bylo před pandemií covid-19. Obecně se mluví o tom, že bude tzv. New Normal. Ten spočívá v tom, že ekonomika bude muset fungovat jinak, než na co jsme byli zvyklí. Budeme pracovat z domova, ale i z kanceláří, bude mnohem více digitálních on-line schůzek. Firmy se podle mě nebudou vracet do velkých kanceláří, změní se stravování zaměstnanců, cestovní ruch i způsob zábavy. My jsme udělali velký skok, život už se do starých kolejí nikdy nevrátí.

Autor je spolupracovníkem redakce
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Již nikdy to nebude jako dřív

×
 1. Už podle fotky žije tato paní jen pro peníze.Měl jsem podobnou v rodině.Taky jenom naháněla peníze až měla dobrých 100 milionů kč.Nakonec dostala rakovinu a do 1 měsíce zemřela.Dodnes vedou její děti boj o dědictví,každý chce totiž všechno a dělit se nechtějí.Prostě geny….

 2. Jsem zvedav jak budeme stavet,vyrabet a zemedelcit z home oficce,pani by si mela dat na hlavu studeny obklad

 3. Myslím si, že paní vůbec nepochopila, co to znamená ona změna, že už nic nebude jako dříve. To neznamená paní Souček, že ekonomika dál poroste jak rostla jenom se změní způsob provedení…znamená to konec plýtvání, konec nesmyslů, že obal prodává, konec konzumu jaký byl a konec povrchnosti. Není možné stavět ekonomiku na službách a obchodech ale na činorodé a tvůrčí práci, na tom, co vytváří a potřebné produkty a konec živení se žvaněním.

  • ano vidím to podobně …. holt chleba se peče s obilí a to roste na poli a musí ho někdo zasít … přidal bych že tgéž nevýrobní nádstavba pohlcující nevídanou část produkce je též pijavicí jenž bude muset odetnout …. není možné aby gladiátoří, cirkusové produkce a rodoby teoretičtí všeználci spotřebovávali víc než produkující část obyvatel …

 4. …a ještě bych napsal, že pokud se lidé budou muset společensky méně stýkat a to znamená i omezený osobní styk v práci bude ohroženo přirozené seznamování se, tím pádem se sníží reprodukce, dojde k enormnímu nárůstu frustrací a depresí v populaci z nedostatku tělesných sblížení a lidstvo začne stagnovat a dojde k redukci populace…zřejmě o to jde.
  Co se týče vakcinace…mnozí v tom hledají spásu, ale nedochází jim, že vakcinace nemusí být řešením…nemusí pomáhat. Na morové pandemie také nebyla vakcína a přežili jen ti, kteří měli štěstí, rozuměj štěstí v tom, že měli odpovídající imunitu.

  • Mám obavu že na tom sebezničení už se tvdě pracuje.ZŠ/CZ.Žádnej stát nemá zavřené základní školství trvale již8.mněsíců.

 5. Tak západ spěje nezadržitelně ke tvrdému socialismu, ustupuje ze svoji světové důležitosti, ale máme víc žen v byznysu. Tak to je pozitivní. Způsob života se po „epidemii“ samozřejmě změní, ale podle mě ne tak, jak si to ti pozitivně naladění představují.

 6. To jsou kecy, lidi budou dělat z domova,ale co?kdo bude vyvážet popelnice zedníci stavět z PC???tady v tý pošahaný zemi,uslintaný.

 7. Základní je to aby se šlo cestou úspor. Ty místa co jsou postradatelní aby zanikaly a také je důležitá orientace na robotizaci a digitalizaci. Ty místa co budou mít nezaměnitelnou roli budou víc chráněné. V mezilidském styku nabere se kurz distančního chovaní. Izolace bude hrát prim a hlavně je potřeba aby jsme se trochu vylidnily jinak to neustále pnuti na konzum nás začne iritovat obzvlašt když nám dojde že stojíme na pokraji klimatické propasti kdy produkce potravin bude se zmenšovat v důsledku sucha nebo i povodni a rapidních teplotních cyklu… Změny už jsou tu na dosah akorát to ještě nedošlo většině co zažije strach, vztek a pak i rezignaci ale je to už přirozený koloběh!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Ready-made firmy: Co se změnilo za 20 let?

Ready-made společnosti, nebo také „firmy na klíč“, představovaly nejprve reakci trhu na zkostnatělou legislativu a byrokracii, která založení a zprovoznění společnosti protahovala na týdny a nezřídka i měsíce. „Dnes …

Brexit zkrátil lhůtu pro žádosti o vrácení DPH

S lednovým završením brexitu se zkrátila lhůta pro žádosti o vrácení daně z přidané hodnoty (DPH) zaplacené loni v Británii. Nyní mají firmy čas jen do března, upozornila poradenská společnost BDO. Prokazování …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru