Udrží Češi hypotéky? Letos většina ano, ale příští rok mohou mnohým zůstat oči pro pláč

Většina Čechů své nemovitosti pořízené na hypotéky zatím na počátku současné krize udrží. Případné výpadky vykrývají z úspor a pomocí odkladů splátek. Z údajů České bankovní asociace (ČBA) vyplývá, že o odklad splátek v době nouzového stavu požádalo „jen“ deset procent klientů. Řada ekonomů a investorů ale očekává zvýšený počet případů neschopnosti splácet v průběhu příštího roku.
Pražské byty zatím nebudou zajímavé pro investory, hledící na okamžitý výnos minimálně osm a více procent ročně, protože kvůli výpadku zahraničních turistů klesla výnosnost z nájmů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A cítí to tak i „ulice.“ „To nejhorší asi teprve přijde příští rok,“ přemýšlí nahlas jeden z číšníků v téměř prázdné hospodě Bredovský dvůr v Praze, dříve hojně navštěvované zahraničními turisty. Teď zde bývá poměr hostů a personálu 2:6…

Vidí to jasně. „Teď se to všichni snaží udržet z úspor a řada firem dojíždí zakázky. Ale auta se prodávají o více než polovinu méně, letadla nelítají, turisti nejsou. Kdyby to byla normální krize, je sešup postupný, ale tohle bylo ráz na ráz. Z tříprocentního růstu ekonomiky najedou sešup o osm procent, a to bude sakra znát,“ uvažuje padesátiletý číšník.

A stejně to vidí i investoři. „Lze očekávat, že příští rok se řada lidí nebude schopna hypotéky splácet a banky se budou chtít bytů a domů, které jim propadnou v rámci zástav, rychle zbavit. Očekáváme, že nabídkové ceny budou výrazně nižší a zajímavé pro nákup,“ říká čtyřicetiletý šéf nemovitostního fondu.

PSALI JSME:
Hrozí splasknutí cen nemovitostí až o dvacet procent

Podle něho se zvětší regionální rozdíly. V malých obcích propadnou ceny bytů výrazně, v Praze a krajských městech bude propad částečně vyrovnávat to, že se sem bude stahovat ještě více lidí za prací, protože v regionech je to už teď zase bída, kdy se dokončují „staré“ zakázky a nové nepřicházejí.

Pražské byty ale zatím nebudou zajímavé pro skutečné investory, hledící na okamžitý výnos minimálně osm a více procent ročně, protože kvůli výpadku zahraničních turistů klesla výnosnost z nájmů a je také velký otazník nad platební spolehlivostí mnohých nájemníků. Fondy proto čekají na hluboký propad cen, kdy běžné byty budou levnější alespoň o milion.

Pro tento rok se ale ceny ve veřejných nabídkách snaží prodávající udržet. A i na datech ČBA je vidět, že do svízelné situace se v nouzovém stavu nedostalo zase tolik klientů, kolik se očekávalo. Banky dohromady obdržely 345 tisíc žádostí o odklad. To je zlomek v porovnání s celkovým počtem klientů. Banky odhadují, že jde zhruba o 10 procent jejich úvěrovaných klientů. Navíc ne všechno byly hypotéky.

PSALI JSME:
Kdo si s nákupem starší nemovitosti na hypotéku pospíší, mohl by na tom vydělat dvakrát

Dvě třetiny žádostí se týkaly spotřebitelských úvěrů, a jen čtvrtina hypoték. Zbytek žádostí tvořily úvěry podnikatelům. Většina žadatelů požadovala odklad o šest měsíců. Je ale jasné, že si to v ceně úvěru zaplatí. Úroky naskakují i po tuto dobu. Banky většině žadatelů vyhověly, odmítnutých z důvodu nesplnění kritérií je zhruba jen jedno procento.

„Nyní je přísun žádosti již malý. Za celý sektor jde o několik tisíc žádostí za den,“ uvedla ČBA: „Odklad splátek, z iniciativy bank a MF a vlády, je užitečným nástrojem a pomocí, která je ku prospěchu všech zúčastněných. Na konečné vyhodnocení je zapotřebí nyní vyčkat na závěr roku, kdy v listopadu mají všichni s odloženými splátkami zase začít splácet“.

„Objemy hypotečních úvěrů zůstávají vysoké a objemy spotřebitelských úvěrů vykazují jen malý pokles v řádu několika procent,“ uvedl poradce ČBA Vladimír Staňura. I to naznačuje, že tato skoková recese, nebo už krize, nemá původ v ekonomice, i když se očekávala korekce. Pokud se svět rychle odblokuje, může se také svižně restartovat. Příští rok ale je pravděpodobné, že byty a domy lidí, kteří si je pořídili tzv. na krev, změní vlastníka.

PSALI JSME:
Daň z nabytí zruší, ale lze čekat, že napálí daň z nemovitosti. A to pořádně

Zavřít reklamu ×
 1. Bude to zajimave. Ceny nemovitosti v CR jsou opradu k smichu. Nadcházející generace nemá sebemenší šanci dosahnout na své bydlení. Jak si někdo s platem 40 tisíc měsíčně může dovolit splácet hypotéku 8-10 milionů na středně velký domek s menší zahradkou anebo decentní byt?
  Momentálně si mohou dovolit stavit jen ti kteří prodají své byty v Praze a jdou do refinancovani. Tento segment se koncem roku zcela zastaví a úplně se přestane stavět. Pristi rok by to mohl byt nářez….

  • Tak to bylo nastaveno . Minimální výstavba – nulová konkurence – znamenají vysoké ceny. Holt ten beton v panelácích je těžké vyrábět 🙂

  • Co bys nechtěl – středně velkej domek se zahrádkou , nebo co to je decentní byt. Je tady kapitalismus a můj děda za první republiky měl jako cesťák tak akorát na byt v Brně v pavlačáku na Vranovské , ale měl telefon to je fakt. A ty bys snad chtěl bydlet v domku cosi lidi postavili svépomocí za socialismu? Co tě vede?

 2. Jo. Už se na to těším. Konečně budu bydlet ve svém. Na Prahu kašlu, chci žít jako člověk někde v lese bez stáda. Čus virus!

 3. Ne to neni vystavbou..bytu je dost..to vse je prace velmi levnych penez a temer nulovemu uroceni..a skupovanim nemovitosti na investici jako zajisteni proti inflaci temi bohatymi..

  • Bingo.Ale všichni to tak chceme.Prodotovat se až k světlým zítřkům.Tak nějak si nepřipouštíme, že socialismus s lidskou tváří je dokonalý zločin.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Když si sousedi nadávají přes plot

Poradna
Zažil jsem loni na chalupě nepříjemnou příhodu. Vystupoval jsem z bazénu a všiml si, že ze zhruba pěti metrů na mě zírá vlčák. Nebo dokonce vlk, co já vím, protože v setině jsem byl zase ve vodě. A tam jsem strávil dobrou půlhodinku, než se zvídavé psisko začalo nudit a odkráčelo zpátky k sousedům.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru