Uklidnění na nestabilních základech

Názor
Na finančních trzích začínáme sledovat vlnu uklidnění, kterou nepřinesla změna nálady mezi investory, ale spíše technické „vystřílení munice“ obchodníků. Trhy byly za poslední dny extrémně volatilní a zaznamenávaly jednodenní pohyby výrazně nad denním průměrem posledních několika let.
Uvalení embarga ze strany USA a Británie na ruskou ropu uklidnilo situaci na světových cenách ropy. Ilustrační foto: Pixabay.com

Toto nadprůměrné kolísání však bylo z velké části opodstatněné. Riziko další eskalace na Ukrajině a nekonstruktivní diplomatické rozhovory vedly k vedlejším zprávám. Ty se dotkly přímo konkrétních trhů, jako například uvalení embarga USA a Británie na ruskou ropu, což uklidnilo situaci na světových cenách ropy.

Nejvýrazněji se uklidnila situace na komoditních trzích, kde postupně slábne cena ropy. Trh se za poslední dny dočkal řady pozitivních zpráv, které však v zásadě nemění nic na střednědobém fundamentu. Zákaz dovozu ruské ropy do USA a Británie je pouze symbolickým krokem, vzhledem k tomu, že ani jedna země není na ruských dodávkách závislá.

Spojené arabské emiráty sice tento týden vyzvaly ropný kartel OPEC k navýšení produkce, ale žádné reálné kroky jsme zatím neviděli. Evropa mezitím stále čelí potenciálně obrovskému výpadku dodávek ropy a plynu, což nemění nic na napjatém trhu. I když je cena ropy Brent o 20 procent níže ze svých lokálních maxim, stále může otestovat rekordní maxima z hypoteční krize předminulé dekády.

Autor je analytik společnosti XTB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ceny pohonných hmot lámou další rekordy. Čerpací stanice si zřejmě „mastí kapsy“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Japonsko a Řecko – dvojitý akciový comeback

Japonské a řecké akcie letos zažívají velký comeback. Tyto dva akciové trhy vzrostly ve svých domácích měnách o 16,5 a 31 procenta. Japonské akcie se staly velkým tématem poté, co je s poukazem na jejich …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB