Uklízet může každý. Proč Češi pohrdají některými profesemi

Průzkum
Sekretářka, uklízečka, prodavačka nebo členové ostrahy nebo stavební dělník. Některé profese mají mezi českou veřejností dlouhodobě nelichotivou pověst, což dokládají průzkumy veřejného mínění. A tak zatímco některá povolání vnímá většina Čechů jako prestižní, přínosná, případně nezbytná, dalších si neváží – přestože významně ovlivňuje kvalitu našeho života nebo dokonce naši bezpečnost.
Na uklízečky se mnozí lidé dívají skrz prsty, i když si to tato profese nezaslouží. Ilustrační foto: Pixabay.com

Mezi podceňované profese patří zejména ty, které nezaručují dostatečně vysoký příjem. Anebo k jejich vykonávání není potřeba nějaká zvláštní kvalifikace. Ale i zde zdání někdy klame.

Žebříček povolání podle jejich prestiže periodicky sestavuje Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Na spodních příčkách se opakovaně objevují právě povolání jako uklízeč/uklízečka, prodavač/prodavačka, pracovník v zemědělství, stavební dělník a další dělnické profese.

„Obecně lze říci, že jsou podceňovány zpravidla ty pozice, které nevyžadují vzdělání, jsou hůře placené a často je zastávají zahraniční pracovníci,“ konstatoval Michal Novák z odborného portálu Profesia.cz.

Nevážíme si úklidu

Čisté a hygienické pracovní prostředí lidé považují většinou za nezbytnost a nyní si kvality úklidových prací všímají kvůli pandemii více než dříve, ale pracovníků, kteří jej zajišťují, si stále moc neváží. Může za to rozšířený názor, že uklízet umí a může každý.

PSALI JSME:
Zřejmě nejhůře placená práce? Matka na plný úvazek

Tato práce má ovšem svá specifika a pevně daná pravidla, která se zvláště při úklidech nemocnic, kanceláří, úřadů, škol či obchodů musí pečlivě dodržovat.

„Na kvalitě práce úklidových pracovníků závisí nejen kvalita prostředí, v němž trávíme mnoho času, ale i jeho zdravotní nezávadnost. Chceme proto upozornit na tyto často neviditelné zaměstnance, kteří v době, kdy nejsme na pracovišti, zajišťují, abychom se tam my cítili příjemně a bezpečně, protože jen uklizené prostředí může být hygienické, bez ohledu na množství dezinfekčních prostředků,“ připomněla Karolina Jochmanová ze společnosti Kärcher.

Zdůraznila, že jde o tvrdě pracující ženy či muže, kteří svoji práci často vykonávají mimo běžnou pracovní dobu – o večerech, nocích nebo o víkendech.

„Do České republiky jsme proto přivedli novou tradici speciálního poděkování úklidovým pracovníkům v podobě iniciativy Thank Your Cleaner Day, která se letos uskuteční 19. října. Tato událost má stále větší dosah, počet zúčastněných zemí se rozrostl z třiceti na padesát, mezi nimi je nyní i Česká republika,“ dodala Jochmanová.

PSALI JSME:
Velká analýza platů českých zaměstnanců. Kolik berete vy?

Povolání zatížená fámami

Mezi podceňované patří rovněž práce bezpečnostních pracovníků a ostrahy. Pověst této profese negativně ovlivňuje řada mýtů. Většině lidí si vybaví příběhy o agresivním chování ostrahy v nákupních centrech, případně si představí pána v důchodovém věku za okýnkem vrátnice, který by měl zabránit vyloupení objektu.

I když si mnozí lidé nemyslí, že trpí předsudky, ostrahu si obvykle představujeme jako muže v černé uniformě, který obchází skladové, komerční nebo tovární objekty.

„Úloha ostrahy nespočívá pouze v dozoru, klade velké požadavky na psychickou a fyzickou odolnost. Bezpečnostní pracovníci musejí stále častěji zklidňovat agresivní jednání lidí nebo řešit konflikty vyvolávané skupinkami mladistvých, například v obchodních centrech a dalších komerčních a veřejných prostorech,“ vysvětlil Ondřej Mareček ze společnosti SSI Group.

Dodal, že je na nich, aby zasáhli jako první a nenásilně, asertivně zklidnit útočníka nebo ho v krajním případě zpacifikoval do příjezdu policie tak, aby neohrožoval ostatní přítomné. „Přitom musejí dodržet striktní pravidla, jimiž se musejí v kontaktu s často útočně naladěnými jedinci řídit. Přesto si lidé jejich práce příliš neváží,“ upozornil Mareček.

PSALI JSME:
V nákupních centrech se zvyšuje agresivita zlodějů

Rostoucí prestiž

Naopak na vrcholu pomyslné tabulky oceňovaných profesí jsou podle Centra pro výzkum veřejného mínění lékaři nebo zdravotní sestry. Jejich prestiž ještě vzrostla při koronavirové pandemii, kdy nejen politici zdůrazňovali jejich nasazení v první linii.

„Povolání lékaře dlouhodobě zaujímá v žebříčku prestiže vybraných profesí první pozici převážně více než desetibodovým odstupem před ostatními profesemi,“ okomentovalo poslední výsledky Centrum pro výzkum veřejného mínění.

Posledního šetření se zúčastnila více než tisícovka obyvatel České republiky starších 15 let. Všem dotazovaným byl předložen seznam šestadvaceti profesí s instrukcí:

„Na seznamu jsou uvedena některá povolání. Vyberte povolání, jehož si vážíte nejvíce, a dejte mu 99 bodů. Pak vyberte takové, jehož si vážíte nejméně, a obodujte je číslem 01. Poté postupujte odshora dolů a všem zbývajícím přiřaďte body od 02 do 98 podle osobního uvážení.“

PSALI JSME:
Průměrný plat lékaře ve státní sféře letos poprvé v historii přeskakuje hranici 100 tisíc korun měsíčně

Lékařům přitom udělilo 45 procent dotázaných maximum 99 bodů, přičemž v roce 2016 to bylo 43 procent. Vědcům, kteří zaujímají druhé místo hned po lékařích, udělilo toto maximum 11 procent oslovených.

„Výrazný posun ve vnímání významu řady profesí jsme zaznamenali v posledních dvou letech. Na vrcholné příčky vystoupala důležitost práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, jichž si ale lidé vážili již dříve,“ sdělil Michal Novák z Profesia.cz.

Nejhorší jsou poslanci

Stoupla i prestiž dalších profesí, u nichž jsme si podle Nováka připomněli, nakolik jsou důležitá pro náš běžný život včetně prodavaček, řidičů v hromadné dopravě, doručovatelů, energetiků nebo vodohospodářů. „V posledních letech jsme také svědky toho, že si více vážíme těch, kteří umějí své řemeslo a živí se rukama,“ dodal Novák.

Lidem, kteří pracují i v těch nejméně oceňovaných profesích, musí těšit aspoň to, že na úplně posledním místě není žádné běžně rozšířené povolání. V tabulce prestiže povolání Centra pro výzkum veřejného mínění dostala nejméně bodů profese poslance.

PSALI JSME:
Poslanci horší než uklízečky. Které profese mají špatnou image?

Zavřít reklamu ×
  1. Takové ankety jsou hloupé, každá práce je třeba… mezery je ale možné vidět u učitelů, je jich čím dál víc, pracuji pár hodin v týdnu, pár měsíců v roce, mají nadprůměrné platy, ale děti mají podprůměrné výsledky.. Možná je to tím, ze učí lidi, kteří by jinak většinou nic než ten uklid nezvladli

    • Hloupost netkví v anketách, ale u některých respondentů. Dlouhodobě se nám tu, zřejmě díky kapitalistickým hodnotám, zakořenila taková představa, že špinavé či hůře placené práce jsou méně důležité. Stejně tak jako tu máme stále představu, že kdo nemaká rukama jako by nemakal vůbec.

      No a pak přijde nějaký samozvaný „odborník“ jako vy, zhodnotí práci učitelů, nadprůměrnost jejich platů (pokud srovnáte osoby s Ing či Mgr titulem v soukromém tak ti jsou často daleko před učiteli, zejména těmi kteří jsou na začátku platových tabulek) a přesto je jeho kompetence k takovým soudům asi tak nulová XD

  2. Nám hází Ukrajinci neustále odpadky z oken, a my to po nich uklízíme. Vozíme sem z vychodu totální odpad …

  3. Po roce 1989 se manuální prací pohrdá a je to čím dál horší…..Dnes „letí“ různí kšeftaři a pod.

  4. Pro mě je určitě užitečnější uklízečka, která uklízí (mě úklid nebaví ani doma), aby byl pořádek, než poslanci, kteří za ix tisíc hrají sudoku, hádají se nebo se ani na jednání nedostaví, a zvlášť nyní jsem na jejich chování vs. platy alergická.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Měnili jste loni zaměstnání? Pozor na daně!

Že vás daňové přiznání nezajímá, protože máte příjmy pouze ze zaměstnání, resp. jsou osvobozené od daní? V tom případě se opravdu o daně nemusíte starat, ale jen za předpokladu, že jste v minulém roce neměnili …

Zvyšování minimální mzdy nic neřeší…

…ale ani moc nezkazí. Což je v naší situaci možná důležitější. Je to takový malý dárek pod stromeček především pro asi 110 či 120 tisíc lidí, kteří mzdu poblíž té minimální skutečně pobírají. Nicméně jinak je to od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.