Když se chlubil ukradenými rybářskými stoličkami před hospodou potenciálnímu zájemci, byl přistižen policejní hlídkou. Ukradené vozidlo se sice nenašlo, zato ale okresní soud panu P. L. uložil nepodmíněný trest odnětí svobody na dva roky. A ještě mu nakázal, aby zaplatil paní B. K. způsobenou škodu: Auto za 80 tisíc a navrch dětské autosedačky a rybářské stoličky.
Krajský soud byl nakonec v odvolacím řízení trochu mírnější, ale patnáct měsíců natvrdo z toho přece jen bylo.
Tím to ale neskončilo. Pan P. L. si řekl, že za takovou kraksnu je tohle příliš velký trest, a pustil se se svým obhájcem do dovolání.
Přece vím, co kradu!
Pod heslem: „Přece vím, co kradu!“ vyložil, že soudy se musely zmýlit, když určily výši způsobené škody částkou 80 tisíc korun, a že se musel zmýlit i soudní znalec, neboť nevzal v potaz, že ta škodovka měla najeto přes čtvrt milionu kilometrů, a ještě k tomu byla po havárii. Kdyby si totiž – vyjádřil se pan P. L. – soudci tohle pořádně zjistili, určitě by dospěli k názoru, že reálně by za takovou šunku nikdo nedal víc než 44 tisíc.
Ve spisu uvádí obviněný úřední řečí: „Je nutno zohlednit faktický stav vozidla, stáří a počet najetých kilometrů. Odvolací soud své závěry opřel o chybné odborné vyjádření, že cena vozidel s přibližně odpovídajícími parametry se pohybovala od 64 900 Kč.“
Navíc cena vozidla v době mezi odcizením a vznikem odborného vyjádření nepochybně klesla. A tudíž – domáhal se P. L. – hleďte vyhovět zásadě in dubio pro reo – v pochybnostech má být rozhodnuto ve prospěch obviněného – a můj čin překvalifikujte, protože nebylo prokázáno nade vší pochybnost, že hodnota vozidla byla vyšší než 50 000 korun.
Složité cesty práva
Což o to – dovolání je silný nástroj. Umožňuje zvrátit rozhodnutí, které už dokonce nabylo právní moci. Problém ovšem je, že jím lze (až na výjimky – pozn. aut.) napadnout jen právní posouzení skutku, nikoliv sama skutková zjištění, která činí nalézací, méně často odvolací soud.
A nejvyšší soudci prohlásili, že pan P. L. sice „formálně deklaruje, že rozhodnutí obou soudů spočívají na nesprávném právním posouzení skutku, fakticky se však opírá o námitky skutkové a procesní povahy. Činí tak zejména snahou o prosazení vlastní verze skutkového stavu. Za tímto účelem uvádí, že soudy nesprávně určily výši způsobené škody tím, že své závěry opřely o chybné odborné vyjádření a důkazy, a v důsledku toho nesprávně právně posoudily skutek. Takové námitky však pod dovolací důvody zásadně podřadit nelze“.
K tomu Nejvyšší soud samozřejmě připojil věcné argumenty. Soudy obou stupňů se jednotlivými skutkovými okolnostmi řádně zabývaly. Zejména soud odvolací se podrobně zaměřil na klíčovou otázku výše škody.
Přihlédl nejen k odbornému vyjádření, ale vzal v úvahu i další důkazy v podobě internetových nabídek na prodej šesti vozidel typově shodných s odcizeným vozidlem. Odborné vyjádření vydal subjekt působící na trhu s vozidly, který přihlédl ke stáří vozidla, množství ujetých kilometrů a cenu stanovil ke dni odcizení.
Auta časem ztrácejí na hodnotě, ale…
To, že auto bylo po havárii, nemohlo vzhledem k malému rozsahu poškození mít podle soudu výrazný vliv na jeho hodnotu. Argumentaci obviněného, že situace na trhu nasvědčuje reálné prodejní ceně pod 50 tisíc korun, odmítly soudy nižších stupňů správně, neboť šlo o tržní nabídky, které byly pořízeny o rok a půl později, než byl vůz odcizen.
Je ostatně obecně známo, že postupem času vozidla ztrácejí na své hodnotě, stáří je jedním z významných kritérií spoluurčujících jejich cenu.
„Soud druhého stupně navíc provedl důkaz dalšími třemi nabídkami na prodej vozidel přibližně podobných odcizenému vozidlu z internetového portálu, z něhož obviněný předložil shora uvedené nabídky, přičemž zjistil minimální prodejní cenu ve výši 64 900 korun, a to téměř dva roky po spáchání shora popsaného skutku,“ uvádí se ve spisu.
Proto neměl odvolací soud důvodně žádné pochybnosti o skutečné hodnotě odcizeného vozidla ve výši 80 000 korun.
To jsou fakta prokázaná před nalézacím a odvolacím soudem, která v dovolacím řízení Nejvyšší soud musí respektovat. A protože soudy nižších stupňů měly tyto skutečnosti za prokázané (neměly o nich pochybnosti), nelze logicky uplatnit ani princip in dubio pro reo.
Právo na spravedlivý proces negarantuje, že vás nezavřou
Jak opakovaně říká Ústavní soud, „právo na spravedlivý proces ve smyslu čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod není možno vykládat tak, že garantuje úspěch v řízení či zaručuje právo na rozhodnutí, jež odpovídá představám obviněného“.
Pokud jde o namítanou nepřiměřenou přísnost trestu, shledal Nejvyšší soud, že sankce byla uložena v trestní sazbě, která odpovídá zákonné normě.
Obviněnému k nepodmíněnému trestu bohužel „pomohlo“ i to, že soudy přihlédly k jeho recidivnímu chování, neboť spáchal skutek krátce po vyhlášení odsuzujícího rozsudku za jinou věc, a k absenci snahy nahradit škodu.
Dovolání pana P. L. tedy bylo Nejvyšším soudem odmítnuto.
Autor je právník a zakladatel Stálé konference českého práva
(Redakčně upraveno)
Nevím,o cenu těchto podprůměrných vozidel se nezajímám.Já mám už 10 let Accorda.
Accorda mám taky a jsou to opravdu podprůměrný vraky škodovka byla lepší a spolehlivejsi
Asi jsi koupil vyšeptaný vrak po nějakém mladém závodníkovi…..
A má recht. Ta Nána se chce na něm hojit !! Rozkřápaná Škodovka za 80 tisíc? Leda tak model od Matchbox-Lessney !! Tyhle socky jsou nejvíc chamtivý !!
Ukradl, ano ukradl. Tedy by jí měl koupit nové auto, ať si to zloděj hezky pamatuje. Nebo nekrást a jít pracovat.
…v tržní rozkradené a rozprodané a vysoce zadlužené sametové bruselské gubernii prolezlé kriminalitou….jde o peníze v PRVÉ ŘADĚ….nelze se kriminálníkovi a recidivistovi vůbec divit….choval se v souladu se všemi dnešními společenskými výdobytky