Ukradl ojeté auto a ještě se u soudu hádal o jeho cenu

Judikát
Pan P. L. si vyhlédl ojetou škodovku Octavia. Nepozorné šoférce sebral klíče a ukradl vůz se vším všudy – i s dětským podsedákem, dětskou sedačkou a s dvěma rybářskými skládacími stoličkami – a zmizel. Žádná velká detektivka se však nekonala. O to více však pan P. L. později zaměstnal naše soudy.
Ukradl ojeté auto a ještě se u soudu hádal o jeho cenu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Když se chlubil ukradenými rybářskými stoličkami před hospodou potenciálnímu zájemci, byl přistižen policejní hlídkou. Ukradené vozidlo se sice nenašlo, zato ale okresní soud panu P. L. uložil nepodmíněný trest odnětí svobody na dva roky. A ještě mu nakázal, aby zaplatil paní B. K. způsobenou škodu: Auto za 80 tisíc a navrch dětské autosedačky a rybářské stoličky.

Krajský soud byl nakonec v odvolacím řízení trochu mírnější, ale patnáct měsíců natvrdo z toho přece jen bylo.

Tím to ale neskončilo. Pan P. L. si řekl, že za takovou kraksnu je tohle příliš velký trest, a pustil se se svým obhájcem do dovolání.

Přece vím, co kradu!

Pod heslem: „Přece vím, co kradu!“ vyložil, že soudy se musely zmýlit, když určily výši způsobené škody částkou 80 tisíc korun, a že se musel zmýlit i soudní znalec, neboť nevzal v potaz, že ta škodovka měla najeto přes čtvrt milionu kilometrů, a ještě k tomu byla po havárii. Kdyby si totiž – vyjádřil se pan P. L. – soudci tohle pořádně zjistili, určitě by dospěli k názoru, že reálně by za takovou šunku nikdo nedal víc než 44 tisíc.

Ve spisu uvádí obviněný úřední řečí: „Je nutno zohlednit faktický stav vozidla, stáří a počet najetých kilometrů. Odvolací soud své závěry opřel o chybné odborné vyjádření, že cena vozidel s přibližně odpovídajícími parametry se pohybovala od 64 900 Kč.“

Navíc cena vozidla v době mezi odcizením a vznikem odborného vyjádření nepochybně klesla. A tudíž – domáhal se P. L. – hleďte vyhovět zásadě in dubio pro reo – v pochybnostech má být rozhodnuto ve prospěch obviněného – a můj čin překvalifikujte, protože nebylo prokázáno nade vší pochybnost, že hodnota vozidla byla vyšší než 50 000 korun.

PSALI JSME:
V Česku se auta kradou až osmkrát více než v ostatních zemích Visegrádské čtyřky

Složité cesty práva

Což o to – dovolání je silný nástroj. Umožňuje zvrátit rozhodnutí, které už dokonce nabylo právní moci. Problém ovšem je, že jím lze (až na výjimky – pozn. aut.) napadnout jen právní posouzení skutku, nikoliv sama skutková zjištění, která činí nalézací, méně často odvolací soud.

A nejvyšší soudci prohlásili, že pan P. L. sice „formálně deklaruje, že rozhodnutí obou soudů spočívají na nesprávném právním posouzení skutku, fakticky se však opírá o námitky skutkové a procesní povahy. Činí tak zejména snahou o prosazení vlastní verze skutkového stavu. Za tímto účelem uvádí, že soudy nesprávně určily výši způsobené škody tím, že své závěry opřely o chybné odborné vyjádření a důkazy, a v důsledku toho nesprávně právně posoudily skutek. Takové námitky však pod dovolací důvody zásadně podřadit nelze“.

K tomu Nejvyšší soud samozřejmě připojil věcné argumenty. Soudy obou stupňů se jednotlivými skutkovými okolnostmi řádně zabývaly. Zejména soud odvolací se podrobně zaměřil na klíčovou otázku výše škody.

Přihlédl nejen k odbornému vyjádření, ale vzal v úvahu i další důkazy v podobě internetových nabídek na prodej šesti vozidel typově shodných s odcizeným vozidlem. Odborné vyjádření vydal subjekt působící na trhu s vozidly, který přihlédl ke stáří vozidla, množství ujetých kilometrů a cenu stanovil ke dni odcizení.

PSALI JSME:
Škoda, Peugeot, nebo Kia? Které ojetiny nejvíce ztrácejí na ceně

Auta časem ztrácejí na hodnotě, ale…

To, že auto bylo po havárii, nemohlo vzhledem k malému rozsahu poškození mít podle soudu výrazný vliv na jeho hodnotu. Argumentaci obviněného, že situace na trhu nasvědčuje reálné prodejní ceně pod 50 tisíc korun, odmítly soudy nižších stupňů správně, neboť šlo o tržní nabídky, které byly pořízeny o rok a půl později, než byl vůz odcizen.

Je ostatně obecně známo, že postupem času vozidla ztrácejí na své hodnotě, stáří je jedním z významných kritérií spoluurčujících jejich cenu.

„Soud druhého stupně navíc provedl důkaz dalšími třemi nabídkami na prodej vozidel přibližně podobných odcizenému vozidlu z internetového portálu, z něhož obviněný předložil shora uvedené nabídky, přičemž zjistil minimální prodejní cenu ve výši 64 900 korun, a to téměř dva roky po spáchání shora popsaného skutku,“ uvádí se ve spisu.

Proto neměl odvolací soud důvodně žádné pochybnosti o skutečné hodnotě odcizeného vozidla ve výši 80 000 korun.

To jsou fakta prokázaná před nalézacím a odvolacím soudem, která v dovolacím řízení Nejvyšší soud musí respektovat. A protože soudy nižších stupňů měly tyto skutečnosti za prokázané (neměly o nich pochybnosti), nelze logicky uplatnit ani princip in dubio pro reo.

PSALI JSME:
Čech netušil, že koupil kradené auto. Přišel o něj ve Slovinsku

Právo na spravedlivý proces negarantuje, že vás nezavřou

Jak opakovaně říká Ústavní soud, „právo na spravedlivý proces ve smyslu čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod není možno vykládat tak, že garantuje úspěch v řízení či zaručuje právo na rozhodnutí, jež odpovídá představám obviněného“.

Pokud jde o namítanou nepřiměřenou přísnost trestu, shledal Nejvyšší soud, že sankce byla uložena v trestní sazbě, která odpovídá zákonné normě.

Obviněnému k nepodmíněnému trestu bohužel „pomohlo“ i to, že soudy přihlédly k jeho recidivnímu chování, neboť spáchal skutek krátce po vyhlášení odsuzujícího rozsudku za jinou věc, a k absenci snahy nahradit škodu.

Dovolání pana P. L. tedy bylo Nejvyšším soudem odmítnuto.

Autor je právník a zakladatel Stálé konference českého práva
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vybodované řidičce nepomohl ani řidičák ze Slovenska

Zavřít reklamu ×
  1. A má recht. Ta Nána se chce na něm hojit !! Rozkřápaná Škodovka za 80 tisíc? Leda tak model od Matchbox-Lessney !! Tyhle socky jsou nejvíc chamtivý !!

    • Ukradl, ano ukradl. Tedy by jí měl koupit nové auto, ať si to zloděj hezky pamatuje. Nebo nekrást a jít pracovat.

  2. …v tržní rozkradené a rozprodané a vysoce zadlužené sametové bruselské gubernii prolezlé kriminalitou….jde o peníze v PRVÉ ŘADĚ….nelze se kriminálníkovi a recidivistovi vůbec divit….choval se v souladu se všemi dnešními společenskými výdobytky

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Od příštího roku se změní pravidla exekucí

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v tomto týdnu schválila novelu exekučního a občanského soudního řádu se změnami, které minulý měsíc projednal Senát. I přesto má schválená novela podle Exekutorské komory ČR mnoho …

Hrozí dramatický nárůst firemních insolvencí?

K poslednímu červnovému dni letošního roku skončilo jedno ze zvláštních koronavirových opatření – tzv. Lex Covid zákonů, které se týkalo úlev v insolvenčním řízení. Za normálních okolností mají dle insolvenčního …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru