Ukrajina: Vyhraje ten, kdo tam bude dříve

Česká státní agentura na podporu obchodu CzechTrade informovala, že znovuotevírá své zastoupení v Kyjevě. Po dramatickém uzavření zastoupení a odchodu ředitelky kanceláře se Oksana Antonenko vrací, aby rychle pomohla českým firmám uspokojit novou poptávku na ukrajinském trhu.
Ředitelka kanceláře Czech Trade v Kyjevě Oksana Antonenko se vrací na Ukrajinu, aby pomohla českým firmám uspokojit novou poptávku na ukrajinském trhu. Foto: Czech Trade

Kvůli omezení dodávek zboží z Ruska a Běloruska hledají ukrajinské podniky nové dodavatele, což je pro české firmy příležitost. Zároveň je tam poptávka po zboží, které nemohou vyrábět a dodávat firmy z okupovaných území. Prioritou na nejbližší týdny a měsíce je získat pro české firmy poptávku od velkoobchodů ze zdravotnictví, energetiky, zemědělství a stavebnictví.

„Už v polovině srpna navštívila Oksana Antonenko Ukrajinu, aby zmapovala bezpečnostní situaci a komerční prostředí. Po vyhodnocení cesty a s ohledem na bezpečnost jsme se rozhodli, že Oksana bude na místě přínosem. Kancelář proto vracíme z dočasné lokace v ČR zpět na Ukrajinu,“ informoval generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal.

PSALI JSME:
Ukrajina představí obří „Marshallův plán“ své poválečné obnovy. Financování zajistí hlavně EU

Během pobytu v Česku se Oksana Antonenko věnovala vytvoření platformy Export pro obnovu Ukrajiny. Neustále udržovala kontakt s ukrajinskými odbornými asociacemi, obchodními a výrobními podniky. Antonenko tvrdí, že kvůli omezení obchodu mezi Ukrajinou, Ruskem a Běloruskem vzniká velká příležitost pro české firmy.

Řada položek se totiž přestala na ukrajinský trh úplně dovážet, protože spousta místních výrobců se ocitla na okupovaném území. „Jako příklad lze uvést ukrajinský závod na výrobu soli Artemsiľ. Ten se nachází na okupovaném území a Ukrajina je proto nucena sůl dovážet,“ uvedla ředitelka ukrajinské kanceláře Czech Trade.

„Na území Chersonské a Mykolajivské oblasti, které jsou zčásti okupované a kde probíhají boje, se nacházejí největší plochy na pěstování rajčat, které letos ani nebyly osázeny,“ doplnila Oksana Antonenko. Následkem toho ukrajinské hospodářství podle ní zaznamenává četné relokace podniků z východní a jižní části Ukrajiny do západních regionů.

PSALI JSME:
Na tuzemský průmysl dopadají komplikace v zásobování a válka na Ukrajině

Poptávka na začátku agrese byla jasná. Šlo především o oblasti obranného průmyslu, zdravotnictví a zemědělství. Nyní však roste poptávka po těžebních zařízeních, náhradních dílech pro teplárny a elektrárny, ohřívacích přístrojích pro domácnosti, nebo po komponentech pro místní výrobu podobných přístrojů. Spektrum poptávaných komodit se podle Czech Trade rozšířilo.

„Začíná u strojírenské produkce, kovových materiálů a končí spotřebním zbožím, například krmivem pro kočky a psy,“ vypočetla Antonenko a dodala: „Podnikatelská sféra si velmi dobře uvědomuje, že přes veškerá rizika poskytuje ukrajinský trh, který se postupně integruje do EU, obrovský potenciál. Vyhraje ten, kdo tady bude dříve.

PSALI JSME:
Válka na Ukrajině: Mnoho (velkých) poražených, málo (skutečných) vítězů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Poradna
Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti především pravidlo, že jsme si všichni rovni. Autor této poradny udělal podobnou zkušenost v posledním měsíci hned třikrát a – nestačil se divit.