Ukrajince chce zaměstnávat přes polovinu firem

Průzkum
Před ruskou agresí do České republiky uprchlo podle informací ministerstva vnitra už přes 380 tisíc občanů Ukrajiny. Přibližně 70 tisíc z nich už u nás našlo zaměstnání, platí daně z příjmu a sociální a zdravotní pojištění. Podle aktuálního průzkumu poradenské společnosti PKF Apogeo, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici, mají šanci získat práci i další.
Přibližně 70 tisíc uprchlíků z Ukrajiny už u nás našlo zaměstnání, platí daně z příjmu a sociální a zdravotní pojištění. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Téměř 53 procent zaměstnavatelů se stále chystá další Ukrajince zaměstnat nebo jinak využít,“ shrnuje zjištění Jan Rechnovský, HR expert PKF Apogeo. „Pokud bychom tento údaj vztáhli například na celkový počet společností s ručením omezeným, kterých je 507 tisíc, z nichž ty vstřícné by chtěly přijmout byť jen jediného Ukrajince, museli bychom brzy poslat pro další,“ řekl s nadsázkou.

Firmy plánují využít Ukrajince ze 78 procent na pozice vyžadující nižší kvalifikaci, nebo pro řemeslné práce. „Poptávka se týká stavebních dělníků, montérů na pásové výrobě, řidičů, elektrikářů, pokrývačů, nebo třeba pracovníků v supermarketech,“ upřesnil Rechnovský.

Významný posun ke kvalifikovaným zaměstnancům podle něj zatím nenastal. „Poptávku po zdravotnících, programátorech, vysokoškolácích v technických, chemických nebo přírodovědných oborech, potvrdilo jen 11 procent dotázaných,“ uvedl expert na lidské zdroje.

PSALI JSME:
Dopad války na Ukrajině na zaměstnavatele

Právě tyto profese mohou podle něj produkovat vysokou přidanou hodnotu a zvyšovat konkurenceschopnost českých produktů. „Tento potenciál si naše firmy ještě neuvědomují,“ komentoval to Jan Rechnovský.

Jeden z prvních průzkumů na téma zaměstnávání Ukrajinců letos v březnu provedl a zveřejnil pracovní portál Profesia.cz. Do mimořádného průzkumu HR Pulse se tehdy zapojilo přibližně 220 společností z celé České republiky napříč všemi obory, výrazněji byly zastoupené výroba a služby.

Více než 160 tisíc Ukrajinců, kteří se do ČR uchýlili před válkou ve své zemi, představují dospělé ženy, dalších 130 tisíc jsou podle údajů ministerstva vnitra děti a dospívající. Více než 59 procent tuzemských firem v březnovém průzkumu uvedlo, že je jsou ochotné na částečný nebo trvalý úvazek zaměstnat, a to i s vědomím toho, že jde převážně o ženy a většinou s dětmi.

PSALI JSME:
Většina firem chce zaměstnávat uprchlé Ukrajince, ale ne hned

Z analýzy vypracované ministerstvem práce a sociálních věcí téměř polovina uprchlíků zastává pozice jako obsluha nejrůznějších strojů či zařízení a dalších 36 procent z nich pracuje na pomocných pozicích. Zhruba čtvrtina Ukrajinců, kteří k nám po začátku války uprchli, si zatím našla práci ve velkých podnicích, které zaměstnávají přes 250 osob.

S pracovníky z Ukrajiny mají mnohé tuzemské firmy dlouholeté zkušenosti, v průzkumu HR Pulse to potvrdilo 67 procent z nich. Zastávají zde nekvalifikované a manuální práce (71 %), kvalifikované technické pozice (39 %), kvalifikované netechnické pozice (29 %), služby (20 %) a manažerské pozice (10 %).

„Můžeme předpokládat, že třetina uprchlíků u nás zůstane i po ukončení války. Znamená to šanci trvale získat kvalifikované a relativně snadno integrovatelné pracovníky,“ sdělil naší redakci před časem předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Josef Jaroš. Podle něj se tak dá očekávat, že se do pracovního procesu postupně zapojí na 150 tisíc lidí.

PSALI JSME:
Bez Ukrajinců se v Česku nic nepostaví

Zavřít reklamu ×
  1. kolik pak si na nich vydělají firmy stát mafiani a oni sami zbyde jim na život v čr? kdo za ně platí zdravotní pojištění atd. když je má mafian stát ? tedy my všichni?

  2. Vydřidušské firmy tady v ČR sní svůj sen a to je pracovník,který pracuje zadarmo nebo za hrst rýže…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

V Aeru Vodochody proběhla „letecká svatba“

Ke klíčovému milníku ve výrobě nového českého proudového cvičného letounu L-39NG došlo v úterý v areálu Aera Vodochody. K „leteckému oltáři“ se dostavily trup a křídlo prvního sériového kusu. Jejich propojení je …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.