Úmrtnost s covidem může snižovat Dexamethazon. A Ivermectin? Brzděme nadšení

Lék Dexamethazon na bázi kortikoidů může snižovat úmrtnost u pacientů s covidem-19. Nelze ho ale podávat plošně všem hospitalizovaným. Problém u covidu je, že na jednu stranu vyvolává přehnanou imunitní reakci v podobě masivního plicního zánětu, který Dexamethazon umí srazit, ovšem tento lék zase pak má tendenci vypnout imunitu úplně.
Úmrtnost s covidem může snižovat Dexamethazon. Autor foto: LHcheM, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

„Dexamethazon má indikaci u středně těžkého a těžkého průběhu covid-19 (nutnost hospitalizace, oxygenoterapie a podobně). Zde pravděpodobně snižuje mortalitu. Taktéž je možné jej použít u léčby postcovid plicního postižení,“ potvrdil FAEI.cz primář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc a předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním MUDr. Milan Sova.

„Dexamethazon je lék ze skupiny kortikoidů, které mohou u některých pacientů průběh zlepšit, neboť zmírňují tuto přehnanou zánětlivou reakci. Nicméně je nelze nasadit plošně ani preventivně, protože mohou zase imunitu pacienta vypnout (snížit) až příliš a v nesprávnou dobu,“ vysvětluje ambulantní specialista ORL (ušní-nosní-krční) Petr Janoušek, který se stará o pražské a středočeské pacienty.

Covid-19 přirovnává ke kočce s deseti životy, která je nevypočitatelná, mění se a různě se chová v čase – a není na něj plošný recept.

Vzala si koňský lék proti červům a bylo jí hej

Velký rozruch způsobil Ivermectin, čtyřicet let používaný lék na odčervení. Například novinky.cz přinesly výpověď slovenské občanky, která tvrdí, že se tímto přípravkem – používaným mimo jiné veterináři – snadno bez nějakých vedlejších příznaků dostala z nemoci dřív, než by musela být hospitalizována. Tubu s lékem pro až čtyři lidi, jak dodává její manžel-lékař, pořídili za patnáct eur.

„Ivermectin nemá klinická data, která by podle medicíny založené na důkazech prokázala jeho efektivitu. V odborné literatuře existuje minimum prací, které by se efektem Ivermectin u covid-19 zabývaly. Dle některých malých souborů by Ivermectin mohl mít efekt in vitro, tedy studovalo se na tkáňových kulturách. U lidí je dat ještě méně,“ uvádí primář Sova.

Podle něho v tzv. databázi pubmed existuje pouze jedna publikace z Bangladéše, kde Ivermectin na minimálním souboru pacientů pouze snížil dobu vylučování viru. „Mortalita a další parametry vůbec hodnoceny nebyly. Dokud nebudou provedeny rozsáhlejší studie, mírnil bych očekávání,“ míní Sova.

PSALI JSME:
Zpověď ženy s Covid-19: Nenakazila jsem někoho dalšího?

Placebo efekt? Kdo ví…

Na otázku, co ale říct na to, že se objevují svědectví, že Ivermectin zabírá, naznačuje, že u pacientů s lehkým průběhem je to vlastně vedlejší.

„Nemáme data, která by podporovala jeho efektivitu. Všeobecně u pacientů s lehkým průběhem není nutné terapeuticky zasahovat jinak než symptomaticky (antipyretika a podobně). Zde nepředpokládám, že se zásadně léčba v budoucnu změní,“ zdůraznil Sova.

Doktor Janoušek připomíná, že nyní tolik diskutovaný lék Ivermectin je primárně k léčbě parazitů, červů, a není zatím nijak dostatečně vědecky doloženo, že by sekundárně mohl pomáhat proti covidu. Při otázkách na tento lék krčí rameny s tím, že opřít se o tvrzení několika lidí je stále málo k tomu, aby se sekundární účinky tohoto léku na covid daly brát vážně. I když, jak dodává, vyloučit to také nejde.

PSALI JSME:
Alergie trápí každého třetího Čecha. Je to daň za vyšší kvalitu života?

Objevily se i spekulace o účincích prostředku Kolchicin. „Tak to je původem jedovatý alkaloid, který působí jako cytostatikum a používá se také k léčbě dny.  Že by mohl být účinný i na covid, ale není, stejně jako u Ivermectinu, zatím dostatečně vědecky podloženo, “ uvedl Janoušek.

I laika ovšem napadá, zda pacientům s lehčím průběhem mohou ulevovat běžné léky pro astmatiky a alergiky, to znamená snižovat otoky sliznic.

„Tyto léky mají efekt u pacientů, u kterých je zároveň přítomno astma, bronchitida nebo chronická obstrukční plicní nemoc. Všeobecně u pacientů s lehkým průběhem je základem terapie klid na lůžku stejně jako u všech ostatních virových respiračních onemocnění,“ reagoval primář Sova.

PSALI JSME:
Trpíte alergií? Neléčená může vést k invaliditě

Zavřít reklamu ×
  1. Když nic jiného tak,budu pěkně odčervený,jinak mi neublíží.A pokud někter= lidi zachránil je to velké plus

  2. Divný článek! V Bratislavě v nemocnici už Ivermectin úspěšně funguje a 40 lidí bylo za 2 dny naprosto v pořádku,už to používá i doktor v Brně u Svaté Anny ,tady vyléčeno Ivermectinem 18 lidí.Ivermectin fungije na Covid 19 přímo perfektně!

  3. Doktoři žádné léky neznají, nedoporučují atd. Ale když si sestra řekla o předpis na Isoprinosine, nebyl problém. Je po operaci plic.
    Ležet v posteli může také znamenat, a že tam budete ležet, ležet … a pak umřete. Takových případů není málo. Cokoliv je lepší než nic,.

  4. Pozastavili jste se, proč se u nás dělají takové obstrukce s dostupností léku Isoprinosine. V Polsku není problém koupit obdobu Isoprinosinu, pod názvem Groprinosin i silnější verzi Groprinosin forte. Teď bohužel nelze se do Polska dostat, ale naštěstí funguje služba asistovaného nákupu, takže lze si Groprinosin přes ní objednat. Stojí v Polsku od 30 zlotých výš. Jinak mám s Groprinosinem dobrou zkušenost. Příbuzní měli covid a tetka (78let) měla dokonce dost těžký průběh, ale po podání Groprinosinu zároveň s vitamíny C, D a zinkem se z toho dostala během čtyř dnů. https://www.nakupy-polsko.cz/asistovany-nakup/ https://aptekaprima24.pl/groprinosin-05g-x

  5. Isoprinosin se testoval na nakaženém personálu u nás v nemocnici a míjelo se to účinkem, tak to možná pomáhá starší generaci před totálním kolapsem organizmu.
    U mě ta čínská legrace, vyvolala těžkou dušnost a nebyl jsem schopen ujít 10 kroků. Pomohla mě tchýně astmatička, že mi dala foukačku Combair, který je na těžkou rozedmu plic a ten mě z toho dostal.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru