Umýt ráfek? V servisu to zvládne granulát, doma musíte být pečliví

Mít čisté auto je známkou úrovně, to už si uvědomuje řada lidí i firem. U kol je trochu potíž: Jsou nejvíce na ráně a běžné myčky na ně nemusejí stačit.
Při závěrečném oplachu nešetřete vodou. Ilustrační foto: GTÜ

Špína na ráfku je materiál sám o sobě. Špína ze silnic, bláto nebo voda z kaluží se mísí s částicemi obroušenými z brzd nebo pneumatik a proniká do všech koutů mnohdy velmi komplikovaných tvarů disků. Zajedete do myčky, ale její kartáče si s nánosy poradit nemusí. Takže je čas na důkladnější práci.

Čistá voda moc práce neodvede, takže musíte do obchodu. Najít správný přípravek na mytí kol se zdá snadné, na trhu jich je hromada a jejich ceny nejsou nijak devastující. Jenže rozdíly tu jsou. Najdete je třeba v biologické odbouratelnosti nebo spotřebě.

A samozřejmě účinnosti. Ač produkty většinou slibují, že si svou práci udělají už po pouhém nanesení, například s pomocí houby, tak dokonalé rozhodně všechny nejsou. Kdybychom měli nějaký přípravek doporučit, tak třeba Dr. Wack P21S Power Gel nebo Sonax Felgenreiniger Plus, ty s velkou pravděpodobností zabodují i bez houby.

Trefit nebo sejmout

Pozor na snášenlivost čističů k laku, pryži, kovu, případně plastům. Ty nejlepší jsou v pohodě, ale u některých bylo prokázáno, že zanechávají skvrny na karoserii, případně na šroubech držících ráfek, které také mohly ztratit svůj lesk. Protože v ohrožení je též polykarbonát krytů světlometů (praskliny), je lepší kolo z auta nejdříve sundat.

Pozorně čtěte návody, některé produkty vyžadují delší působení. Když jim chcete pomoci, můžete sáhnout po měkké houbě nebo speciálním (elektrickém) kartáči na kola. Případně calgonitu, který jinak používáte do myčky – zvyšuje totiž lesk. V tomto směru nejsou bez šance ani antistatické pěnové oživovače pneumatik. Při závěrečném oplachu nešetřete vodou.

Servis to má za pár minut

Mytí kol ovšem můžete svěřit profesionálům – u jedné sady vás to přijde na něco přes stovku a ztratíte dejme tomu půl hodiny. Samotná procedura je přitom krátká, více času zabere snímání a zpětná instalace kol.

Pneuservisy používají uzavřené automatické myčky, kde je voda ohřívaná (existují ale i studené metody) a unáší speciální granulát různé velikosti a tvrdosti. Kvalitní práce by měla být završena usušením ráfku proudem vzduchu.

PSALI JSME:
Mytí auta v zimě? Je náročnější, ale nebojte se ho

Sdílet:
  1. Ujedu 1000 km a mám disky černý od prachu z brzd. V USA ujedu 5000 km a mám disky stejně čistý jak jsem je měl při vyjetí. Podotýkám, že jsem nejezdil jen po dálnicích ale i v horském terénu nebo po nezpevněných cestách. Jak to ti Američani dělají ? Já nevím. V Evropě se vymýšlí jakýsi lapače ke kotoučovým brzdám a jiné nesmysly – asij ako s těmi emisemi. Zkrátka EÚ a její úředníci.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Motorismus

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru