Uniqa získává společnosti AXA v Česku, Polsku a na Slovensku

Největší rakouská pojišťovací skupina Uniqa o víkendu informovala, že se dohodla s francouzským koncernem AXA na odkoupení jejích aktivit ve středoevropském regionu (CEE), a to za zhruba miliardu eur (cca 25 miliard korun). Dokončení transakce, které se předpokládá ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, musí ještě schválit příslušné úřady.
Uniqa získává společnosti AXA v Česku, Polsku a na Slovensku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V současné době Uniqa jako sedmička v oblasti CEE disponuje celoplošnou sítí na 15 trzích a obsluhuje aktuálně na 6,8 milionu retailových i firemních zákazníků. V České republice pojišťovna obsluhuje na 800 000 klientů a zaujímá pozici šestky. V Polsku, největším středoevropském trhu, je Uniqa nyní se svými 1,5 miliony zákazníků desítkou na pojistném trhu, zatímco na desetinásobně menším Slovensku má pojišťovna půl milionu klientů a je čtyřkou na trhu.

Akvizicí středoevropských aktivit skupiny AXA v Polsku, České republice a na Slovensku Uniqa získá na pět milionů klientů, 2 100 zaměstnanců a 800 milionů eur ročně na pojistném. Předmětem akvizice jsou životní a neživotní pojišťovny, investiční společnosti, penzijní fondy a servisní společnosti AXA v uvedených třech zemích.

Zatímco na Slovensku si Uniqa po dokončení transakce dále upevní své čtvrté místo v žebříčku pojišťoven podle předepsaného pojistného, v Polsku a v Česku poskočí na pozici pětky. „Na každém z těchto tří trhů tak významně posílíme naší tržní pozici “ sdělil portálu FAEI.cz šéf rakouského koncernu Uniqa Insurance Group Andreas Brandstetter: „Touto transakcí získáváme privátní i firemní klienty na třech růstových trzích, na nichž už nyní hospodaříme vysoce profitabilně.“

PSALI JSME:
Jak si vede pojištění v zemích Visegrádské čtyřky

Pro rakouský koncern Uniqa jsou země střední a východní Evropy druhým klíčovým trhem po tom domácím. „Naše analýzy ukazují, že i do budoucna by růst těchto tří zemí měl dlouhodobě a výrazně překonávat ten rakouský. Touto akvizicí tak investujeme do našeho stabilního a trvalého růstu,“ vysvětlil Brandstetter pozadí úspěšné snahy získat nový potenciál akvizicí společností AXA.

Ekonomiky Polska, České republiky a Slovenska se v posledních letech úspěšně rozvíjely. S průměrnými ročními přírůstky HDP ve výši okolo tří procent za posledních deset let vykazoval region podstatně vyšší dynamiku než domácí trh Uniqa v Rakousku (1,6 % ročně). „Zatímco pojistný trh Rakouska by měl v tomto roce posílit o 1,5 %, prognózy předpovídají Polsku přírůstek 6,2 %, České republice 6,8 % a Slovensku 2,7 %. Očekávání spojená s těmito třemi zeměmi jsou tak signifikantně vyšší.“

PSALI JSME:
Stáhne se AXA ze střední Evropy? Zisk v Česku propad na polském trhu nezachrání

Jak jsme již psali vloni v říjnu, už předloni v létě se spekulovalo o prodeji českých aktiv AXA italské skupině Generali. Vloni na podzim jsme také informovali, že skupinu AXA trápí především výsledky na polském trhu, jenž je ve středoevropském regionu klíčový. Za první polovinu loňského roku se zde hrubé příjmy propadly o šest procent na 288 milionů eur.

Dalším dobrým důvodem pro odchod skupiny AXA ze středoevropského trhu zřejmě byla i probíhající konsolidace na českém pojišťovacím trhu. Holandská finanční skupina NN Group vloni po souhlasech regulátorů dokončila akvizici životní pojišťovny Aegon v ČR a životní pojišťovny a důchodové správcovské společnosti Aegon na Slovensku, čímž posílila svou pozici na obou trzích. Další slučování, z něhož vzešla nová tuzemská pojišťovací jednička, ohlásily v loni v září Česká pojišťovna a Generali, které v České republice působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali.

AXA již několik let prochází hlubokou restrukturalizací, která jí má pomoci vyrovnat se s prostředím negativních úrokových sazeb a posílit ji v oblasti zdravotního a majetkového pojištění a pojištění škod. Po akvizici pojišťovny XL se sídlem na Bermudách za 15 miliard dolarů se AXA v roce 2018 orientuje na asijský a severoamerický trh, kde už mj. působí prostřednictvím většinového podílu v jedné z nejstarších amerických životních pojišťoven Equitable.

PSALI JSME:
Český pojistný trh bude mít nového lídra

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Skupina Colt CZ dokončila akvizici Sellier & Bellot

Skupina Colt CZ informovala redakci Finančních a ekonomických informací, že úspěšně dokončila akvizici 100% podílu v akciové společnosti Sellier & Bellot. Regulátor tuto transakci schválil zhruba před měsícem. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB