bool(false)

Úplatek v krizi je řešením pro mnoho Čechů

Dali byste v těžké životní situaci úplatek? Na tuto otázku odpovídali respondenti ankety, jejíž výsledky zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI). Překvapivě vysoký počet účastníků, celých 44 %, se přiznalo k tomu, že by se úplatkem svou životní situaci pokusilo vyřešit.

Ilustrační foto: Pixabay

Zbývajících 56 % by se pokusu dostat z krize pomocí úplatku raději vyhnulo.

Podle prosincového průzkumu  TNS Aisa pro Českou televizi, kde se však anketa týkala obecně úplatku bez ohledu na okolnosti, by bylo ochotných předat úplatek 10 % Čechů, z nichž třetina by tak učinila velice pravděpodobně. Takto odpovídali zejména muži ve věku 30 až 44 let a podnikatelé.

Necelých devadesát procent lidí na druhou stranu uvedlo, že použití úplatku je pro ně spíše nebo velice nepravděpodobné. Většina Čechů a Češek se však s takovou situací nesetkala.

Podle socioložky Kristýny Chábové Češi odsuzují korupci mnohem silněji než lidé v dalších postkomunistických zemích a řadí se v tomto pohledu spíše k západním zemím.

Boj vlády s korupcí se podle čtvrtiny obyvatel Česka zlepšil, což je o osm procent méně než při obdobném průzkumu v roce 2014. Polovina lidí se domnívá, že je situace stejná jako za minulé vlády.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Zákaz nezákaz, na vodě pije polovina vodáků

V Česku platí nulová tolerance alkoholu na vodě pod pokutou až 100 000 korun. Přesto je vodácký zážitek pro většinu mužů synonymem pro alkohol, ženy ale naopak na vodě pijí jen výjimečně. Vyplývá to z červnového …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru