Ilustrační fotozdroj: www.pixabay.com

Úplatek v krizi je řešením pro mnoho Čechů

Dali byste v těžké životní situaci úplatek? Na tuto otázku odpovídali respondenti ankety, jejíž výsledky zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI). Překvapivě vysoký počet účastníků, celých 44 %, se přiznalo k tomu, že by se úplatkem svou životní situaci pokusilo vyřešit.

Zbývajících 56 % by se pokusu dostat z krize pomocí úplatku raději vyhnulo.

Podle prosincového průzkumu  TNS Aisa pro Českou televizi, kde se však anketa týkala obecně úplatku bez ohledu na okolnosti, by bylo ochotných předat úplatek 10 % Čechů, z nichž třetina by tak učinila velice pravděpodobně. Takto odpovídali zejména muži ve věku 30 až 44 let a podnikatelé.

Necelých devadesát procent lidí na druhou stranu uvedlo, že použití úplatku je pro ně spíše nebo velice nepravděpodobné. Většina Čechů a Češek se však s takovou situací nesetkala.

Podle socioložky Kristýny Chábové Češi odsuzují korupci mnohem silněji než lidé v dalších postkomunistických zemích a řadí se v tomto pohledu spíše k západním zemím.

Boj vlády s korupcí se podle čtvrtiny obyvatel Česka zlepšil, což je o osm procent méně než při obdobném průzkumu v roce 2014. Polovina lidí se domnívá, že je situace stejná jako za minulé vlády.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *