Úplné zrušení EET nedává smysl. Nabízí se podpořit alespoň dobrovolnou evidenci

Názor
Na novou politickou reprezentaci čeká rozhodnutí, jak naložit s elektronickou evidencí tržeb (EET). Její plánované rozšíření bylo v létě roku 2020 současnou vládou odloženo a samotné evidování tržeb pozastaveno do počátku roku 2023.
Evidovat tržby a platit daně je pro poctivě smýšlející podnikatele správné a normální. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle odborníků si tak stát dobrovolně odřízl nástroj pro snadnou alokaci dotací v návaznosti na výši evidovaných tržeb a zbavil se možnosti průběžného sledování stavu ekonomiky v jednotlivých oblastech podnikání a regionech republiky.

S ohledem na dosavadní nemalé investice ze stran podnikatelů, vybudovaný aparát veřejné správy, pokrok v digitalizaci a další výhody, které elektronická evidence tržeb přináší, je na místě ji zachovat, a to přinejmenším na dobrovolné bázi pomocí drobné novely zákona.

Politický boj a snaha o vymezování se opozičních stran vůči současné vládě, postavila dnes formující se vládní koaliční uskupení před nelehký úkol. Zrušením EET se budoucí vláda vědomě zbaví nástroje, který by mohl pomoci ke znovunastartování výběru daní od malých a středních podnikatelů.

Současně by mohl s drobnými úpravami posloužit jako platforma pro vydávání elektronických účtenek, tedy přispět k významnému posunu v digitalizaci.

Zavedení EET ve 3. a 4. vlně by pomohlo k modernizaci pokladních systémů této skupiny podnikatelů, a to i směrem k jejich doplnění o příjem plateb platební kartou. Podle dat České národní banky přesáhl objem plateb kartami v loňském roce 900 miliard korun.

PSALI JSME:
Konec jednoho online udavačství

Podpora modernizace pokladních systémů a terminálů pro příjem bezhotovostních plateb je navíc jednou ze současných inciativ ministerstva průmyslu a obchodu a Hospodářské komory České republiky.

Pokud nové vládní uskupení nechce mandatorně nutit podnikatele k elektronické evidenci, lze celý systém převést do dobrovolnosti a zavést dobrovolné EET (DEET). Evidovat tržby a platit daně je pro poctivě smýšlející podnikatele správné a normální, nechtějí být nekalou konkurencí vyhýbající se zdanění tlačeni do šedé zóny.

Stát by je za tento přístup mohl odměnit snadnějším přístupem k pobídkám a dotacím nebo jim poskytnout lepší podmínky pro investice do digitalizace svého podnikání.

PSALI JSME:
EET jako dobrý sluha, ale špatný bič na zákazníka

Znovuzahájení evidování tržeb v dobrovolném režimu, spojené se sadou výhod a pobídek pro podnikatele, může být pozitivním signálem, kterým by nové vedení státu mohlo deklarovat jak snahu řídit a ozdravovat ekonomiku, tak snahu řešit zadlužení země.

Stejně tak by vyslalo poctivým podnikatelům zprávu, že takovýto přístup se díky snadnému a rychlému přístupu k ekonomickým pobídkám a zjednodušení jejich administrativy vyplatí. Symbolicky by tím tak mohla být deklarována nová éra ve fungování státu – respekt, podpora a ocenění, místo represe.

Touto cestou lze navíc položit základy k další fázi digitalizace ekonomiky, která by se týkala běžných obchodních transakcí občanů a zefektivnění komunikace podnikatelů se státem v oblasti daňových přiznání. Dobrovolnou elektronickou evidenci tržeb pro 3. a 4. vlnu lze pomocí drobné novely zákona o evidenci tržeb zavést téměř ihned.

Autor je partner společnosti Moore Technology CZ
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Papírovou evidencí tržeb se vracíme zpět, ke zbytečné ruční práci

Zavřít reklamu ×
  1. Žádná technologie nezušlechtila lidskou povahu. Jako partnerovi „Více technologie“ máte obavu o stávající živobytí. Ale když uvažujete o pozitivní motivaci poctivých podnikatelů, co takhle pozitivně motivovat tu hlavu, od které začíná ryba smrdět? To by byla technologie! Říká se, že příklady táhnou. A konečně by to dávalo smysl?!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.