Úročení české koruny je lákadlem pro mezinárodní investory

Názor
Česká koruna v úterý poprvé od února 2020, tedy od doby ještě před propuknutím pandemie, posílila na delší dobu pod psychologickou hranici 25 korun za euro. Také zpevnila na svoji vůbec nejsilnější úroveň právě od února 2020, a sice až na 24,954 koruny za euro, jak vyplývá z údajů agentury Bloomberg.
Česká koruna v úterý poprvé od února 2020, tedy od doby ještě před propuknutím pandemie, posílila na delší dobu pod psychologickou hranici 25 korun za euro. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Koruně svědčí činy, ale zejména slova České národní banky (ČNB),která nyní slibuje i pro první čtvrtletí roku 2022 citelné zvyšování své základní úrokové sazby. Dosavadní razantní zpřísňování měnové politiky ČNB vede k tomu, že měnové podmínky v ČR se utahují nejrychlejším tempem v ekonomicky rozvinutém světě.

To zatraktivňuje korunu v očích mezinárodních investorů, kteří tak stále vnímavěji reagují na prováděné i signalizované navyšování základní úrokové sazby centrální banky. ČNB razantním zvyšováním základní úrokové sazby usiluje zmírnit na horizontu své měnové politiky, tedy v období prvního pololetí roku 2023, inflační očekávání lidí i firem v ČR.

Trh v tuto chvílí předpokládá, že během prvního čtvrtletí 2022 vzroste základní sazba ČNB ze stávající úrovně 3,75 procenta na 4,5 procenta. Nelze ale vyloučit růst až na 4,75 procenta. Její růst na 4,75 procenta by znamenal, že rozdíl mezi základní sazbou ČNB a základní sazbou Evropské centrální banky odpovídal 4,75 procentního bodu, a byl by tak nejvyšší od dubna 1999, tedy prakticky za celou dobu existence eura.

PSALI JSME:
ČNB opět překvapila, základní sazbu zvyšuje na 3,75 procenta

Potenciálně nejatraktivnější úročení koruny v porovnání s eurem za poslední bezmála čtvrtstoletí je pochopitelně značným lákadlem pro mezinárodní investory, kteří do koruny přeskupují stále větší část kapitálu, což způsobuje její zpevňování. Koruna prolomila hranici 25 korun za euro poprvé od února 2020 také letos na Štědrý den a rovněž následně v pondělí, vždy ale pouze na krátkou dobu.

Koruna tak zpevňuje výrazněji než srovnatelné regionální měny, tedy polský zlotý a maďarský forint. Koruna letos vůči euru zhodnotila o 4,9 procenta, zatímco zlotý vůči společné evropské měně oslabil o 0,9 procenta, a forint dokonce o 1,8 procenta.

V úterý vůči euru zpevňovaly všechny tři uvedené regionální měny. Mezi svátky tradičně na světových devizových trzích panuje slabší obchodní aktivita, což může jejich zpevňování nahrávat. Také ovšem objektivně zmírňují obavy z omikronu, relativně nové varianty covidu, takže se daří rizikovějším aktivům, jako jsou akcie na Wall Street, nebo právě středoevropské měny.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna letos vůči euru posílila jako jediná z měn Visegrádské skupiny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Schodek státního rozpočtu se v červnu zmírnil

Podle údajů ministerstva financí zveřejněných v pátek stát do konce letošního června hospodařil s deficitem ve výši 183 miliard korun. Oproti loňskému roku je schodek nižší o 82,1 miliardy korun, což odráží zejména …

Firmy i domácnosti zvedají vklady v bankách

Po březnových a dubnových číslech, která byla hodně poznamenána uzavřením Sberbank a jejím následným vyřazením z bankovní statistiky sestavované Českou národní bankou (ČNB) ke konci dubna, přinesl květen již jen …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB