Úrokové sazby ČNB podle Holuba vzrostou nad 3 %

Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáš Holub v rozhovoru pro Patria Finance uvedl, že měnově politické sazby podle něj vzrostou mírně nad svou rovnovážnou úroveň. Tu centrální banka odhaduje poblíž tří procent.
Člen bankovní rady České národní banky Tomáš Holub. Foto: ČNB

Podle Holuba se centrální bance velkými kroky z posledních měsíců podařilo dohnat inflační vývoj. Zároveň však přiznává, že inflace by i tak měla na začátku příštího roku atakovat sedm procent. Očekávání trhu, že se úroková míra v příštích šesti měsících posune až k hranici čtyř procent je více, než implikuje prognóza ČNB, ale za přehnaná by je Tomáš Holub neoznačil.

Rizikem by podle něj mohly být déle trvající poruchy v globálních výrobních řetězcích, podobným rizikem je také prozatím příliš neposilující kurz koruny. Centrální banka přitom na konci letošního roku očekává s ohledem na poslední vývoj poměrně silný kurz kolem 25 korun za euro. Novou covidovou vlnu nechce Holub podceňovat, dosavadní zkušenost ale podle něj naznačuje, že by případné lockdowny měly na ekonomiku spíše stagflační dopad, ne protiinflační.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Makroekonomická prognóza: Inflace bude v závěru roku kolem šesti procent

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Covid napadl riziková aktiva

V závěru týdne dolehla na finanční trhy tíha další pandemické vlny. Zejména v Evropě se situace dramaticky zhoršuje. Do radaru globálních investorů se tak dostaly zprávy z Rakouska, které jako první evropská země …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB