Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Analýza
Česká národní banka (ČNB) na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní repo sazby na sedmi procentech. To bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Na příštím zasedání by sazby měly dle vyjádření guvernéra buď opět zůstat nezměněny, nebo vzrůst.
Česká národní banka na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní repo sazby na sedmi procentech. Ilustrační foto: ČNB

Bez dalších podrobností centrální banka také potvrdila, že je připravena i nadále bránit „nadměrným výkyvům kurzu koruny“. Vzhledem k nepřekvapivému vyznění čtvrtečního zasedání nadále očekáváme, že na současné úrovni sazby setrvají déle, než naznačuje poslední prognóza ČNB, konkrétně až do poloviny příštího roku.

Tomu bude nahrávat kromě pozvolného a déletrvajícího průsaku cen energií do inflace i aktuálně nedostatečné utažení měnové politiky. Rizika naší prognózy vidíme vychýlená ve směru vyšších sazeb, a to hlavně s ohledem na další vývoj mezd.

Centrální banka ve čtvrtek opět ponechala úrokové sazby beze změny. Základní repo sazba tak zůstala stejně jako na srpnovém zasedání na sedmi procentech. To je v souladu s naším očekáváním i tržním konsenzem. Pro stabilitu sazeb hlasovalo pět členů bankovní rady, zbylí dva hlasovali pro jejich zvýšení o 75 bazických bodů.

Podíl hlasů tak zůstal oproti předchozímu zasedání rovněž beze změny. Ohledně dalších měnověpolitických kroků guvernér na tiskové konferenci uvedl, že na příštím zasedání je ve hře buď znovu stabilita úrokových sazeb, nebo jejich růst. O snižování úrokových sazeb dle jeho slov na čtvrtečním jednání nebyla řeč.

PSALI JSME:
Sazby ČNB zůstanou nejspíše nejen v září beze změny

Podle většiny v bankovní radě současná úroveň úrokových sazeb dostatečně přispívá k tlumení poptávkových tlaků. Rizika a nejistoty poslední prognózy tuzemská centrální banka vyhodnotila jako „výrazné a jdoucí oběma směry“.

V proinflačním směru ČNB překvapil mzdový růst ve druhém čtvrtletí a rizikem ve stejném směru je podle ní rovněž expanzivnější fiskální politika, vyšší výhled zahraničních produkčních cen a hrozba ztráty ukotvenosti inflačních očekávání.

To nicméně s ohledem na rozhodnutí ČNB ponechat sazby beze změny v jejích očích vyvažují rizika protiinflační, která pramení z rostoucí pravděpodobnosti recese v zahraničí, vyššího poklesu poptávky, zavedení opatření na omezení růstu cen energií a také rychlejšího než očekávaného poklesu jádrové inflace.

Centrální banka potvrdila, že bude i nadále „bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny“. Podrobnějšího vysvětlení jsme se sice nedočkali, v překladu to však zřejmě znamená, že intervenční režim zůstává aktivní, a ČNB tak bude bránit korunu před výraznějším oslabováním. Zároveň však vědomě nechává trhy v nejistotě, aby nemusela bránit konkrétní úroveň.

PSALI JSME:
Dosáhla již inflace svého vrcholu?

Výrazný pokles úrokového diferenciálu spojený s růstem zahraničních sazeb bude podle nás korunu udržovat pod depreciačním tlakem a centrální banka se patrně bude řídit hlavně objemem rezerv, které obrana určité úrovně kurzu bude „stát“. Celkově tak koruna může ze současných hodnot oslabovat i v případě, že bude ČNB na trhu.

Úrokové sazby podle nás pravděpodobně dosáhly svého vrcholu. Důvodem jsou příznivější výhled inflace a negativní trend vývoje reálné ekonomiky. V poslední době také polevily tlaky na slabší korunu a tím i na výrazné intervence ČNB na devizovém trhu.

Možný počátek opětovného snižování úrokových sazeb však očekáváme až v srpnu 2023. Samotný pokles sazeb podle nás bude pozvolný, když na konci příštího roku by repo sazba měla dosáhnout pěti procent a na rovnovážná tři procenta by se pak měla dostat na konci roku 2024.

PSALI JSME:
Důchodci letos výrazně porazí inflaci. Průměrná starobní penze vzroste o 4,4 procenta nad inflaci

Pro tuto trajektorii úrokových sazeb hovoří postupný přenos vysokých velkoobchodních cen energií do těch spotřebitelských, který v krátkém horizontu sice nebude vytvářet tak silné inflační tlaky, v tom delším však pravděpodobně přispěje k tomu, že vyšší cenové tlaky přetrvají po delší dobu.

Pozdější uvolňování měnové politiky podle nás bude i důsledkem jejího aktuálně nedostatečného utažení, které bude na horizontu prognózy přispívat k pozvolnějšímu odeznívání inflačních tlaků a zvýšených inflačních očekávání. Ve srovnání se srpnovou prognózou ČNB budou podle nás muset být úrokové sazby vyšší na celém prognostickém horizontu.

S tím do určité míry počítá i centrální banka, vzhledem k tomu, že guvernér vyloučil na příštím zasedání pokles úrokových sazeb, který ale z poslední prognózy ČNB vyplývá.  Jelikož očekáváme delší ponechání sazeb na stávající úrovni než prognóza centrální banky, ve srovnání s ní nepředpokládáme ani tak výrazné oslabení koruny. Celkové měnově podmínky tedy podle nás budou utaženější.

PSALI JSME:
Nutnost zastropovat cenu energií je i důsledkem velkého tištění peněz

Rizika naší prognózy hodnotíme jako vychýlená ve směru vyšších úrokových sazeb. Za celý letošní rok čeká ČNB růst nominálních mezd o 4,5 procenta, příští rok o 6,2 procenta. To je zhruba polovina toho, co čekáme my, když odhadujeme letošní růst ve výši 8,1 procenta a v příštím roce 13 procent.

Možnost dalšího zvýšení úrokových sazeb vlivem výraznější mzdové dynamiky přitom centrální banka explicitně připouští. Pro vyšší sazby hovoří i inflační očekávání, která se již po delší dobu pohybují výrazně nad dvouprocentním cílem centrální banky.

K vyšším úrokovým sazbám bude ČNB v nové prognóze pravděpodobně tlačit i přehodnocení zahraničního vývoje, kde došlo k výraznému proinflačnímu posunu předpokladů ohledně růstu zahraničních produkčních cen, ale i zahraničních úrokových sazeb.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Devizové intervence centrální banky se v červenci opět zvýšily

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB může za měsíc snížit svůj základní úrok

Tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vůbec nerostla. Vyplývá to z dalších zpřesněných údajů k jejímu vývoji, které minulý pátek zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků tuzemské hospodářství od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB