Úrokové sazby stále rostou. Vždy může být ještě hůře…

Názor
Spanilá jízda úrokových sazeb pokračuje. Sazbám se zalíbilo v růstu a tento nový trend jako by si skutečně užívaly a nevěděly, kdy skončit. Česká národní banka (ČNB) na počátku února vyhnala čtrnáctidenní repo sazbu na nejvyšší úroveň za posledních dvacet let a zcela vážně mluví o tom, že ani to nemusí být definitivní konec.
Spanilá jízda úrokových sazeb pokračuje. Sazbám se zalíbilo v růstu a tento nový trend jako by si skutečně užívaly a nevěděly, kdy skončit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Asi polovina bank reagovala zvýšením vyhlašovaných úrokových sazeb. Průměrná úroková sazba fixovaná na pět let pro LTV do 80 procent se v nabídkách největších bank blíží k pěti procentům. Kratší fixace již pětiprocentní sazbu pokořily.

Fixace na delší období do deseti let jsou o pár desetin procentního bodu nižší, ale to neznamená, že by je klienti měli nyní preferovat. Z pohledu horizontu deseti let pokládám sazbu kolem 4,6 procenta ročně přece jen za trochu vysokou.

PSALI JSME:
Nejvýhodnější sazby hypoték jsou teď u 10letých fixací. Vyplatí se to?

Je sice pravdou, že za stávajícího výkladu ČNB ve věci tzv. účelně vynaložených nákladů – tedy nákladů, které banka může požadovat při refinancování mimo konec fixace – by dávalo smysl vzít si co nejlevnější, tj. desetiletou fixaci, a pokud se sazby v nějakém horizontu dostanou níže tak prostě refinancovat.

Ale pozor – na trhu panuje shoda, že zákon v tomto znění nedává zcela smysl a měl by být změněn. Za stávajících okolností to sice zdaleka není politická priorita, ale nelze se spoléhat na to, že stávající znění resp. výklad zákona bude platit i za několik let.

Autor je místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Moneta Money Bank zvyšuje tzv. účelně vynaložené náklady

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.