Úrokové sazby u hypoték klesají. Proč tomu tak je a které banky zlevňují mezi prvními?

To, co ještě před pár měsíci bylo nemyslitelné, se dnes stává skutečností. Hypotéky začínají zlevňovat. Může za to aktuální koronavirová krize a kroky České národní banky, ta se rozhodla podmínky pro sjednání hypoték zmírnit a především razantně snížit základní úrokové sazby. Kdo na současnou situaci zareagoval jako první a už nyní nabízí levnější úvěry na bydlení?
Ilustrační foto: Archív

V březnu centrální banka snížila základní úrokovou sazbu, a to hned dvakrát. Od roku 2012 byla základní sazba postupně zvyšována, posledního nárůstu se pak dočkala v únoru 2020, kdy stoupla na 2,25 %, v polovině března ji ČNB snížila na 1,75 % a koncem března na rovné 1 %. Od výše základní úrokové sazby se odvíjí sazby spotřebitelských úvěrů a hypoték. Je tak pravděpodobné, že v nejbližších dnech nejen půjčka na bydlení, ale i ostatní typy úvěrů zlevní.

Levnější úvěry by měly podpořit opětovný hospodářský růst, bohužel ale koronavirus výrazně postihl nejen českou ekonomiku, a tak bude velmi těžké ji opět nastartovat. Česká národní banka tak ve svých krocích nejspíš ještě zdaleka nekončí, snižování se ještě v budoucnu dočkáme.

V Equa bank už nyní získáte levnější hypotéku

Jako první na kroky ČNB zareagovala Equa bank, která roční úrokovou sazbu u hypoték snížila až o 0,6 procentního bodu. Nyní tak lze v bance získat úvěr na bydlení s úrokem 2,29 %, sazba platí při tříleté a pětileté fixaci, a to ať už pro výstavbu domu, koupi bytu nebo refinancování stávající hypotéky.

A proč Euqa bank zlevňuje jako první? Kromě toho, že reaguje na kroky ČNB, očekává, že letos budou Češi více investovat do svých nemovitostí, modernizovat bydlení a zvelebovat chaty, najít úvěr s nižší sazbou proto bude pro mnohé klienty jen příjemným bonusem.

Všechny banky snižovat úroky u hypoték nebudou

Equa bank ale není jediná, která reaguje na aktuální situaci a která láká na nižší sazby. Další bankou, která nelenila a hypotéky zlevnila, je mBank. Ta nabízí výhodnější hypotéku s pětiletou fixací a s 80% LTV, tyto úvěrové parametry lze nyní získat za úrok 1,94 %, přitom ještě minulý měsíc běžná sazba byla o půl procentního bodu vyšší.

U dalších bank je zlevňování úvěrů teprve v plánu, prozatím se zabývají už poskytnutými půjčkami a přednostně řeší možný odklad splátek. Nižší úrokové sazby jsou ale jen otázkou času, proto než se upíšete první nabídce, nezapomeňte si srovnat hypotéky od více bank a vybrat si tu aktuálně nejvýhodnější.

Na druhou stranu nelze počítat s tím, že všechny banky plošně zlevní. Už nyní se například Česká spořitelna nechala slyšet, že změna úrokových sazeb se nechystá, a to z důvodu poklesu zájmu o hypoteční úvěry. Strategie jednotlivých bank se tak může i v době koronaviru výrazně lišit.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.