Úrokové sazby u hypoték klesají. Proč tomu tak je a které banky zlevňují mezi prvními?

To, co ještě před pár měsíci bylo nemyslitelné, se dnes stává skutečností. Hypotéky začínají zlevňovat. Může za to aktuální koronavirová krize a kroky České národní banky, ta se rozhodla podmínky pro sjednání hypoték zmírnit a především razantně snížit základní úrokové sazby. Kdo na současnou situaci zareagoval jako první a už nyní nabízí levnější úvěry na bydlení?
Ilustrační foto: Archív

V březnu centrální banka snížila základní úrokovou sazbu, a to hned dvakrát. Od roku 2012 byla základní sazba postupně zvyšována, posledního nárůstu se pak dočkala v únoru 2020, kdy stoupla na 2,25 %, v polovině března ji ČNB snížila na 1,75 % a koncem března na rovné 1 %. Od výše základní úrokové sazby se odvíjí sazby spotřebitelských úvěrů a hypoték. Je tak pravděpodobné, že v nejbližších dnech nejen půjčka na bydlení, ale i ostatní typy úvěrů zlevní.

Levnější úvěry by měly podpořit opětovný hospodářský růst, bohužel ale koronavirus výrazně postihl nejen českou ekonomiku, a tak bude velmi těžké ji opět nastartovat. Česká národní banka tak ve svých krocích nejspíš ještě zdaleka nekončí, snižování se ještě v budoucnu dočkáme.

V Equa bank už nyní získáte levnější hypotéku

Jako první na kroky ČNB zareagovala Equa bank, která roční úrokovou sazbu u hypoték snížila až o 0,6 procentního bodu. Nyní tak lze v bance získat úvěr na bydlení s úrokem 2,29 %, sazba platí při tříleté a pětileté fixaci, a to ať už pro výstavbu domu, koupi bytu nebo refinancování stávající hypotéky.

A proč Euqa bank zlevňuje jako první? Kromě toho, že reaguje na kroky ČNB, očekává, že letos budou Češi více investovat do svých nemovitostí, modernizovat bydlení a zvelebovat chaty, najít úvěr s nižší sazbou proto bude pro mnohé klienty jen příjemným bonusem.

Všechny banky snižovat úroky u hypoték nebudou

Equa bank ale není jediná, která reaguje na aktuální situaci a která láká na nižší sazby. Další bankou, která nelenila a hypotéky zlevnila, je mBank. Ta nabízí výhodnější hypotéku s pětiletou fixací a s 80% LTV, tyto úvěrové parametry lze nyní získat za úrok 1,94 %, přitom ještě minulý měsíc běžná sazba byla o půl procentního bodu vyšší.

U dalších bank je zlevňování úvěrů teprve v plánu, prozatím se zabývají už poskytnutými půjčkami a přednostně řeší možný odklad splátek. Nižší úrokové sazby jsou ale jen otázkou času, proto než se upíšete první nabídce, nezapomeňte si srovnat hypotéky od více bank a vybrat si tu aktuálně nejvýhodnější.

Na druhou stranu nelze počítat s tím, že všechny banky plošně zlevní. Už nyní se například Česká spořitelna nechala slyšet, že změna úrokových sazeb se nechystá, a to z důvodu poklesu zájmu o hypoteční úvěry. Strategie jednotlivých bank se tak může i v době koronaviru výrazně lišit.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jak jednat s pojišťovnou v případě autonehody?

Autonehody se odehrávají každý den na našich i evropských silnicích a měli byste si být vědomi, že se vám mohou také stát. Mnoho řidičů neví, jak jednat s pojišťovnou v případě nehody.

Ajurvéda jako mužská záležitost

Jak jsou na tom muži se zdravím? Krátký pohled na výskyt klasických civilizačních chorob neposkytuje silnému pohlaví zrovna dobré vyhlídky. Dvě třetiny všech případů vyhřezlých meziobratlových plotének postihují …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru