Úroky bank se řítí dolů. V ohrožení je i pět procent na spořicích účtech

Tvrzení ekonomických odborníků ODS a spol., že banky se sice vyhnuly mimořádné dani z vysokých zisků, ale své zisky přenechaly klientům na vyšších úrokových sazbách, je buď tradiční politická demagogie nebo možná jen neúmyslné klamání voličů. Potvrzuje to i letmý pohled na vývoj úrokových sazeb na spořicích účtech, což jsou nejlépe úročené bankovní vklady v Česku.
Úročení nad pěti procenty nyní nabízejí pouze Max banka a Partners Banka. Ilustrační foto: Max banka – www.maxbanka.eu, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=130194964

Zatímco Česká národní banka (ČNB) nasadila základní úrokovou sazbu ve výši sedmi procent už v červnu 2022, průměrná úroková sazba bank byla až do prosince pod třemi procenty a po celý rok 2023 byla oproti sazbě centrální banky sotva poloviční.

A to průměrná čísla značně ovlivnily vysoké sazby nad úrovní šesti procent u menších finančních ústavů, jako je Max banka, Trinity bank nebo nejnověji Partners Banka. Na začátku května i poslední tři banky, které držely nejvyšší úrokové sazby na spořicích účtech, oznámily svým klientům pokles úrokových sazeb pod šest procent.

Uplynuly pouhé tři týdny a v ohrožení je i úročení nad pěti procenty, které nyní nabízí pouze Max banka a Partners Banka. A to Trinity bank v květnu dokonce lákala nové klienty na úrok vyšší, než poskytovala ČNB, ale po dvou týdnech to vzdala a od příštího týdne se zařadí do průměru nově ohlášenou sazbou 4,58 procenta.

Na lepší zhodnocení peněz uložených v bankách sázelo v posledních měsících stále víc lidí. Svědčí o tom setrvalý pokles vkladů na neúročených běžných účtech a opačný trend na spořicích účtech a termínovaných vkladech.

Max banka, který nyní nabízí nejvyšší úročení 5,1 procenta, za minulý rok zdvojnásobila počet založených účtů a počet klientů se v prosinci 2023 vyšplhal na více než 58 tisíc, což byl meziroční nárůst o 100 procent. V pololetí loňského roku do ní lidé vložili 44 miliard korun, na konci roku to už bylo přes 60 miliard. Průměrný vklad tak přesáhl milion korun.

Podobně úspěšná byla i Trinity Bank, která nejvyššími úrokovými sazbami dokázala loni oslovit bezmála 140 tisíc klientů, kteří si u ní uložili přes 78 miliard korun. Partners Banka, která ještě nestihla získat titul Finanční produkt roku za svůj spořicí účet jako Max banka, protože je na trhu pouhé dva a půl měsíce, už dokázala svou sazbou dříve nad šest procent, nyní nad pět procent přilákat vklady ve výši 16 miliard korun.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB