Urputná vedra: Klimatizace jsou žrouti energie, berou si stále víc

Klimatizace jsou jako nenasytný Bumbrlíček, který si bere stále více a více. Je to logické, protože jak postupuje klimatická změna, přibývá i dnů s extrémně vysokými teplotami. A proti nim se mnohé domácnosti, ale i podniky nebo kanceláře brání právě klimatizačními jednotkami, které pak jedou naplno.
Cena za příjemně vychlazený vzduch není zrovna malá, klimatizace patří mezi energetické žrouty. Ilustrační foto: Pixabay.com
Cena za příjemně vychlazený vzduch není zrovna malá, klimatizace patří mezi energetické žrouty. Ilustrační foto: Pixabay.com

Klimatizace patří k energeticky náročným spotřebičům, a tak se vyplatí investovat sice do dražšího, ale úspornějšího modelu, což se ve výsledku finančně vyplatí. Klimatizačních jednotek rok od roku přibývá, jaký mají dopad na celkovou energetickou bilanci?

„V letních měsících je spotřeba elektřiny v České republice stále výrazně nižší než zimě (cca o 30-40 %). Vliv provozu klimatizací na růstu letní spotřeby není nijak výrazný, může zvyšovat spotřebu zhruba o tři procenta, při extrémních teplotách až o čtyři procenta. Trochu specifičtější může být Praha, kvůli vysokému počtu administrativních budov,“ sdělila Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) mluvčí Skupiny ČEZ Alice Horáková.

Čtyři procenta ročně

Z globálního hlediska se nicméně do budoucna předpokládá růst spotřeby energií právě pro klimatizace a chlazení: Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) se spotřeba energie na chlazení od roku 1990 ztrojnásobila, v posledních letech roste tempem několika procent ročně. Výjimečný byl rok 2022, který byl čtvrtým nejteplejším od konce 19. století.

„Potřeba energie na chlazení prostor rostla od roku 2000 v průměru o čtyři procenta ročně, tedy dvakrát rychleji než při ohřevu vody. Počet provozovaných bytových jednotek se od roku 2000 ztrojnásobil a v roce 2022 dosáhl více než 1,5 miliardy.

Vyšší spotřeba energie na chlazení prostor ovlivňuje zejména špičkovou poptávku po elektřině, zejména v horkých dnech, což znamená, že může docházet k výpadkům elektřiny,“ uvedla agentura.

IEA připomněla, že průměrná globální účinnost nových klimatizací se v posledních letech neustále zlepšuje, někdy jsou až dvakrát účinnější při srovnatelné ceně. Současně ale upozornila, že bez posunu k nejlepším technologiím a zlepšení energetické náročnosti budov by se mohla poptávka po elektřině pro prostorové chlazení do roku 2030 celosvětově zvýšit až o 40 procent.

V Česku několik procent

Že klimatizace skutečně není nic extra úsporného, dokládá společnost E.ON. „Běžná klimatizace má příkon až 1 500 Wattů, což je hodně,“ konstatoval E.ON, podle něhož se klimatizační jednotka nepoužívá jen pro ochlazování interiéru, ale také pro vytápění.

„Zejména chlazení interiéru je energeticky náročné – klimatizace v horkém létě spotřebuje spoustu elektřiny. Naopak topit zvládne klimatizace docela úsporně – je to vlastně tepelné čerpadlo typu vzduch-vzduch,“ uvedla společnost, podle níž se dá ušetřit při správném používání klimatizace a jejím servisu.

Podle Alice Horákové ze Skupiny ČEZ mohou do budoucna značnou část poptávky po energii na klimatizaci pokrýt třeba fotovoltaické elektrárny, u nichž roční výrobní křivka dobře kopíruje spotřebu elektrických zařízení na chlazení vzduchu.

„Z našich předběžných dat spíše než nárůst spotřeby kvůli provozu klimatizací identifikujeme u některých skupin odběratelů pokles spotřeby ve slunečných dnech, což je dáno především novými instalacemi fotovoltaických panelů,“ uvedla Horáková pro faie.cz.

(Dokončení)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB