USA: Základní inflační tlaky stále polevují

Názor
Americká inflace je největším číslem na trzích. Je hnacím motorem cyklu sazeb pro americkou centrální banku, Fed, spolu s riziky recese v oblasti makra a zisků. To se zvyšuje s tím, jak trhy „závisející na datech Fedu“ hledají směr po nedávné úlevné rally.
Americká inflace je největším číslem na trzích. Je hnacím motorem cyklu sazeb pro americkou centrální banku, Fed. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Po ročním statistickém převážení indexu a následném obratu v cenách benzinu a ojetých automobilů je nejistota ohledně inflace nadprůměrná a pouze dvě z posledních 12 měsíčních zpráv byly v souladu s prognózami.

To způsobilo průměrný výkyv cen „inflačního dne“ indexu S&P 500 o 1,9 procenta a indexu Stoxx 600 o 1,3 procenta. Náš nástroj pro sledování (viz graf níže, pozn. aut.) poskytuje útěchu, že růst je stále v základním klesajícím trendu, navíc investoři jsou již z velké části připraveni na špatné zprávy.

PSALI JSME:
Americká inflace v lednu vzrostla o 6,4 procenta

Podle konsenzu dojde k sedmému poklesu celkové inflace z 6,5 na 6,2 procenta, ale meziměsíčně se zvýší z 0,1 na 0,5 procenta. Základní jádrová inflace by měla klesnout z 5,7 na 5,5 procenta. Fed NOWCast signalizuje proinflační riziko, přičemž celkový index spotřebitelských cen je na úrovni 6,48 procenta, resp. 0,65 procenta.

Do příštího zasedání Fedu zbývá 36 dní a další měsíční zpráva o inflaci, ale výnosy dvouletých dluhopisů vzrostly z nedávných minim o 0,4 procenta a futures Fedu jsou nyní přeceněny na další dvě zvýšení sazeb o 0,25 procenta.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Americká inflace pokračuje v ústupu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.