USA zvažují sankcionovat ruskou centrální banku a přivodit tak krach rublu

Názor
Spojené státy zvažují užít skutečné finanční „jaderné tlačítko“, proti němuž je odstřižení od SWIFT maličkostí. Historicky poprvé v případě země velikosti Ruska totiž analyzují možnost sankcionovat rezervy centrální banky, uvádí agentura Bloomberg. Opatření by přivodilo totální krach rublu.
Pokud by ruská centrální banka neměla dost deviz, aby rubl mohla učinit vzácnějším, pak ruská měna zkolabuje. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rusko má rezervy za 643 miliard dolarů. Zmrazení podstatné části těchto prostředků by Rusku fatálně znesnadnilo intervenovat na podporu rublu. Ruská měna se mohutně propadala už v minulém týdnu, po zahájení invaze na Ukrajinu.

Pokud by Spojené státy a jejich spojenci znemožnili ruské centrální bance nakládat s podstatnou části devizových prostředků, nastane kolaps rublu. Ruské centrální bance by se totiž najednou dramaticky snížil objem využitelných devizových rezerv. Měla by tudíž mnohem méně prostředků na obranu rublu.

Intervence na obranu měny probíhají tak, že centrální banka prodává své devizové rezervy, za které nakupuje svoji, domácí měnu – v tomto případě rubl. Stahování domácí měny z trhu tlumí její propad, případně zajišťuje její zhodnocování, protože ji činí vzácnější.

PSALI JSME:
Přes hrozbu sankcí ruská centrální banka nezapomíná na inflaci

Pokud by ale ruská centrální banka neměla dost deviz, aby rubl mohla učinit vzácnějším, pak ten zkolabuje. Totální krach ruské měny by dále dramaticky podvázal možnosti Ruska nakupovat zahraniční zboží, včetně zbraní, munice či bojové techniky. V Rusku by vedl v krajním případě k hyperinflaci.

Rusko by pak muselo například znárodnit úspory svého obyvatelstva, ale i to by mělo jen dočasný efekt, navíc by se taková „měnová reforma“ řadovým Rusům samozřejmě zajídala a ruský režim by ztratil podporu podstatné části veřejnosti.

Ruská centrální banka v posledních letech snižovala svoji závislost na dolaru. I tak jej má v rezervách dle nejnovějších, loňských dat 16,4 procenta. Podíl eura v jejích rezervách loni činil 32,2 procenta. Ve zlatě držela ruská centrální banka 22 procent rezerv. Většinu zlata drží v sejfech na ruské půdě, takže to by sankcionováno být nemohlo.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nynější sankce Rusko nepoloží, v posledních letech se na ně pečlivě připravovalo

Zavřít reklamu ×
  1. Pokud by to byla pravda, tak v Rusku začnou razit zlatý rubl. Tomu se říká zasloužený návrat do středověku.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.