Úspěšný den pro korunu

Názor
Globální finanční trhy ve středu čekaly na zveřejnění večerního výsledku jednání amerických centrálních bankéřů. Na trhu se během dne dále zvyšovala pravděpodobnost toho, že úrokové sazby budou zvýšeny o 25 bazických bodů, i když k plnému zacenění tohoto kroku nedošlo. Patrný byl spíše optimismus s tím, jak nedávné potíže v bankovním sektoru ustoupily do pozadí.
Globálně lepší nálada se v regionu projevila především na české koruně. Podpořila ji i viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová. Ilustrační foto: Holasjakub – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=108082491

Na evropském kontinentě vystoupila s jestřábím projevem šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. Podle ní zůstávají inflační tlaky silné a ECB je plně odhodlána dostat inflaci k cíli. Společná evropská měna si tak během středeční evropské seance proti dolaru postupně polepšila až k hladině 1,08 USD/EUR.

Globálně lepší nálada se v regionu projevila především na české koruně. Její kurz vůči euru se posunul z ranních kotací téměř u 23,85 CZK/EUR až k odpoledním 23,70 CZK/EUR. Podpořila ji i viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová. Ta v rozhovoru po agenturu Bloomberg uvedla, že sázky na pokles sazeb již v letošním roce jsou přehnané.

Sama chce, aby před debatou o snižování sazeb bylo jasné, že inflační tlaky jsou plně pod kontrolou, inflace pod deseti procenty, tedy jednociferná, a chce mít k dispozici data o vývoji mezd a spotřeby domácností za druhé čtvrtletí. To nebude dříve než na zářijovém zasedání bankovní rady.

Je podle ní třeba, aby bylo zřejmé, že přetrvávající ekonomické nerovnováhy patrné na trhu práce a ve fiskální sféře začínají ustupovat. Varující signál podle ní přinesly lednové statistiky mzdového vývoje v průmyslu a stavebnictví. Viceguvernérka nadále počítá s rolí silné koruny v desinflačním procesu.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna je proti euru nejslabší za poslední více než měsíc

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB