Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. Detailnější pohled na dubnovou statistiku však ukázal, že signály jsou smíšené.
Společné evropské měně v tomto týdnu prospěla o něco lepší než očekáváná ekonomická data a také horší údaje ze Spojených států. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zatímco celková inflace výrazně zrychlila, její jádrová složka dále zpomalila, a to z březnových 2,7 procenta na 2,6 procenta v dubnu. Nárůst celkové inflace tak byl citelně nad prognózou České národní banky (ČNB), její jádrová složka však byla plně v souladu s jejím odhadem.

Z dalších domácích dat byl zveřejněn výsledek běžného účtu platební bilance. Ten vykázal díky bilanci zboží a služeb a přílivu peněz z EU vysoký přebytek ve výši 64,3 miliardy korun. Za první čtvrtletí byl přebytek dokonce nejvyšší od roku 2016.

K silnějším úrovním pomáhala koruně i nálada v regionu a silnější euro. Maďarskému forintu zkraje týdne vylepšilo náladu prohlášení viceguvernéra maďarské centrální banky Virága, že banka sníží do konce června sazby zřejmě na úroveň 6,75-7 procent ze stávajících 7,75 procenta.

Tedy méně, než původně zamýšlela. O své zisky (na 385,5 HUF/EUR, pozn. aut.) nicméně forint v průběhu týdne přišel a v pátek se obchodoval za necelých 388 HUF/EUR. Kdo naopak vyšel z tohoto týdne vítězně, byl polský zlotý. Ten zpevnil o 0,9 procenta na 4,26 PLN/EUR.

Společné evropské měně prospěla o něco lepší než očekáváná ekonomická data (ZEW index, evropská průmyslová produkce) a také horší údaje ze Spojených států, což vedlo ke zvýšení sázek na dvojí snížení úrokových sazeb již v letošním roce.

Inflace sice skončila v souladu s tržním konsenzem, některé složky cen průmyslových výrobců však signalizovaly zmírnění inflačních tlaků, přičemž maloobchodní tržby za očekáváními zaostaly, mírně hůře skončila i průmyslová produkce. Euro tak v průběhu týdne posílilo o 0,6 procenta (na pátečních 1,084 USD/EUR).

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB