Úspěšný týden pro euro

Názor
Tento týden byl z pohledu společné evropské měny opravdu úspěšný. V celotýdenním hodnocení si euro proti dolaru polepšilo o více než dvě procenta, když se kurz ve druhé polovině týdne pokoušel atakovat hladinu 1,10 USD/EUR.
V celotýdenním hodnocení si euro proti dolaru polepšilo o více než dvě procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hlavním kurzotvorným faktorem bylo tentokráte zasedání klíčových centrálních bank na obolu stranách Atlantického oceánu. Zatímco americký Fed překvapil holubičí rétorikou, u Evropské centrální banky (ECB) tomu tak nebylo.

Pokud jde o data zveřejněná v tomto týdnu, tak pozitivně překvapila ta americká (nepatrně vyšší inflace za listopad, výrazně vyšší maloobchodní tržby za říjen, pozn. aut.), z Německa lehce potěšil prosincový ZEW index, listopadové PMI z Německa i eurozóny jako celku ale za očekáváním mírně zaostaly. Obecně ale sentiment indikátory naznačují, že to nejhorší je za námi.

Americká centrální banka překvapila tím, že pro rok 2024 očekávají členové FOMC (Federální výbor pro otevřený trh, pozn. red.) trojí snížení úrokových sazeb.

PSALI JSME:
Vyšší sazby Fedu přetrvají po delší dobu

Oproti zářijové prognóze tak přibylo jedno snížení navíc. Guvernér Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že předmětem debaty na středečním zasedání již bylo načasování začátku snižování úrokových sazeb.

Pokračující pokles inflace by měl postupně zintenzivňovat tlaky na uvolnění měnové politiky. My čekáme první snížení sazeb v květnu, do konce roku 2024 pak pokles sazeb o 150 bazických bodů.

Naopak na zasedání ECB nebylo snižování úrokových sazeb vůbec diskutováno. Výsledek čtvrtečního jednání tak potvrzuje náš předpoklad, že ECB začne s uvolňováním úrokové složky později než Fed, pravděpodobně až koncem příštího roku.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
ECB sazby nezměnila, o jejich snižování se zatím nediskutovalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB