Úspory domácnosti po šesti letech klesly

Bezmála po šesti letech se zastavil růst úspor českých domácností. Zatímco k prvnímu březnu letošního roku dosáhly úspory v bankách historického rekordu 3,3 bilionu korun, k prvnímu dubnu podle dat České národní banky (ČNB) poklesly o zhruba 26 miliard na 3,28 bilionu korun, což je letos vůbec nejnižší suma. K podobné situaci u nás došlo naposledy v květnu roku 2016.
Růst úspor českých domácností se bezmála po šesti letech zastavil. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jediná kategorie, kde úspory pokračovaly v růstu, byly termínované vklady, které v boji s inflací nabízejí aktuálně nejvyšší úrokové sazby. Vklady na většinou téměř neúročených běžných účtech se snižují již od října minulého roku. Přesto na nich stále leží neuvěřitelných 1,7 bilionu korun. Také růst vkladů na stavebním spoření se letos zastavil a ČNB registruje v prvním čtvrtletí pokles o osm miliard korun.

Podle analýzy Banky Creditas je hlavním důvodem změny spotřebitelského chování zvyšování cen. V porovnání letošního a loňského prvního kvartálu nejvíce narostly výdaje spojené s domácností, a to o 38 procent! Vliv na to má jak zdražování energií, tak růst cen stavebních prací a materiálů, nábytku a vybavení domácností. O 14 procent vzrostly výdaje za potraviny a domácí mazlíčky.

PSALI JSME:
V bankách leží 1,4 bilionu korun s nulovým úrokem

„Češi dál nadprůměrně spoří, ale ve srovnání s loňským prvním kvartálem byl přírůstek úspor nižší. Roli v tom samozřejmě hraje snížení objemu peněz, které je možné v časech rostoucí inflace vůbec uspořit. Někteří stále ještě váhají i kvůli důsledkům situace na Ukrajině s dlouhodobějšími investicemi a zaměřují se primárně na termínované, respektive spořicí vklady,“ vysvětluje celkový pokles vkladů hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Data ukazují podle Dufka na to, že je to právě inflace, jež do značné míry mění a pravděpodobně ještě dál bude měnit spotřebitelské chování. „Podíl nákladů spojených s bydlením letos a nejspíše i v příštím roce výrazně vzroste na úkor výdajů, které domácnosti v posledních letech směřovaly do oblasti volného času či do již zmíněných úspor,“ míní analytik.

PSALI JSME:
Inflace začíná ovlivňovat nákupy spotřebitelů

Zavřít reklamu ×
  1. Úspory poklesly, protože se přeměnily v investice, dost lidí nečeká s rukama v klíně, aby se reálná hodnota jejich našetřeného obnosu nesnížil o 15 procent na běžném účtě a o 10 na tom úročeném. Problém je, že není moc do čeho investovat, akcie jsou před poklesem i nominálně, nemovitosti jsou na vrcholu, komodity taky už na vrcholu, bubliny ala krypto jsou už taky out a riziková aktiva spojená s válkou už mají dno za sebou a nyní jsou v mrtvé zóně čekání na konec. Takže nedělat nic generuje ztrátu a dělat něco mnohdy ještě větší. Osobně pár tipů ještě mám, ale je to slabota neustále hledat něco, abych byl napřed před většinou hloupé veřejnosti, co naskočí až pak a udělá profit.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB může za měsíc snížit svůj základní úrok

Tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vůbec nerostla. Vyplývá to z dalších zpřesněných údajů k jejímu vývoji, které minulý pátek zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků tuzemské hospodářství od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB