Úspory ve výši 136 miliard korun přináší generické léky pro zdravotní systém České republiky

Česká asociace farmaceutických firem, která sdružuje 23 členských společností si v září 2018 nechala zpracovat analýzu, která vyčíslila přínosy generického průmyslu na území ČR. Přínosy generického průmyslu byly měřené ve dvou oblastech, a to celkový ekonomický přínos a přínos pro zdravotní systém.

Celkový přínos pro ekonomiku České republiky:

  • V případě mapování ekonomické stopy jsme sledovali několik indikátorů: produkci, hrubou přidanou hodnotu, zaměstnanost, odvody do veřejných rozpočtů a export, který podporuje konkurenceschopnost České republiky.
  • Společnosti ČAFF generují celkem 7 580 pracovních míst v ČR, z toho 4 060 osob zaměstnávají přímo.
  • Generická léčiva vyráběná v České republice se vyváží do celého světa. V hodnotě se v roce 2017 jednalo o zboží za 10,8 miliard Kč.
  • Výrobci generik přispěli na odvodech do veřejných rozpočtů částkou 1,8 miliard Kč, což je 60 % všech odvodů farmaceutického sektoru do veřejných rozpočtů.
  • 7 členských společností ČAFF vyrábí léky na území ČR (Angelini, BB Pharma, Glenmark, Omega Pharma, Teva, ÚJV Řež, Zentiva).

Přínos pro zdravotní systém:

  • Vyčíslené úspory za posledních deset let pro zdravotní systém dosáhly díky generickým lékům 136 miliard korun českých. Těchto úspor bylo dosaženo zejména díky lékům na vysokou hladinu cholesterolu v krvi, vysoký krevní tlak, psychická onemocnění, mozkové příhody a onemocnění srdce.
  • 2/3 denních dávek léků, které užívají pacienti v ČR jsou generika, což činí 1/3 výdajů ze zdravotního systému. Celková hodnota farmaceutického trhu v ČR je 52 mld. Kč.
  • Generika mají v systému zdravotnictví svoje nezastupitelné místo, přináší kvalitní léčbu většímu počtu pacientů za výrazně nižších nákladů pro celý zdravotní systém“, říká Martin Mátl, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem.
Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Společnost Philip Morris International představila novou generaci zařízení IQOS

Společnost Philip Morris International Inc. („PMI“), světový lídr inovací a vědy v oblasti bezdýmných tabákových výrobků, dnes představila novou generaci zařízení IQOS. Nový IQOS 3 a IQOS 3 MULTI zohledňuje ohlasy a zkušenosti spotřebitelů s výrobkem a přináší lepší konstrukci, design a například jednodušší …

Polovina Čechů plánuje změny v bydlení

Koupě bytu či domu, rekonstrukce nebo pořízení nemovitosti vhodné k pronájmu v současné době řeší 49 % Čechů. Podle výsledků průzkumu NMS Research Market pro Raiffeisen stavební spořitelnu lidé přitom nejčastěji plánují rekonstrukci stávajícího domova, na kterou se chytá každý druhý z nich, 39 % potom zvažuje …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru