Úspory ve výši 136 miliard korun přináší generické léky pro zdravotní systém České republiky

Česká asociace farmaceutických firem, která sdružuje 23 členských společností si v září 2018 nechala zpracovat analýzu, která vyčíslila přínosy generického průmyslu na území ČR. Přínosy generického průmyslu byly měřené ve dvou oblastech, a to celkový ekonomický přínos a přínos pro zdravotní systém.

Celkový přínos pro ekonomiku České republiky:

  • V případě mapování ekonomické stopy jsme sledovali několik indikátorů: produkci, hrubou přidanou hodnotu, zaměstnanost, odvody do veřejných rozpočtů a export, který podporuje konkurenceschopnost České republiky.
  • Společnosti ČAFF generují celkem 7 580 pracovních míst v ČR, z toho 4 060 osob zaměstnávají přímo.
  • Generická léčiva vyráběná v České republice se vyváží do celého světa. V hodnotě se v roce 2017 jednalo o zboží za 10,8 miliard Kč.
  • Výrobci generik přispěli na odvodech do veřejných rozpočtů částkou 1,8 miliard Kč, což je 60 % všech odvodů farmaceutického sektoru do veřejných rozpočtů.
  • 7 členských společností ČAFF vyrábí léky na území ČR (Angelini, BB Pharma, Glenmark, Omega Pharma, Teva, ÚJV Řež, Zentiva).

Přínos pro zdravotní systém:

  • Vyčíslené úspory za posledních deset let pro zdravotní systém dosáhly díky generickým lékům 136 miliard korun českých. Těchto úspor bylo dosaženo zejména díky lékům na vysokou hladinu cholesterolu v krvi, vysoký krevní tlak, psychická onemocnění, mozkové příhody a onemocnění srdce.
  • 2/3 denních dávek léků, které užívají pacienti v ČR jsou generika, což činí 1/3 výdajů ze zdravotního systému. Celková hodnota farmaceutického trhu v ČR je 52 mld. Kč.
  • Generika mají v systému zdravotnictví svoje nezastupitelné místo, přináší kvalitní léčbu většímu počtu pacientů za výrazně nižších nákladů pro celý zdravotní systém“, říká Martin Mátl, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem.
Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nadace Via učí mladé Dobro-druhy, jak pomáhat druhým

Nadace Via opět otevírá dobročinný program Dobro-druzi. Až 15 týmů dětí a studentů může uspořádat vlastní dobročinnou akci a nadace výtěžek zdvojnásobí 1:1 až do výše 20 000 Kč. Jen minulý rok se v rámci programu vybral víc než 1 milion Kč.

Společnost NG RE mění název na Natland Real Estate

Společnost NG RE ze skupiny Natland bude své další plánované projekty realizovat pod novým názvem Natland Real Estate. V investiční skupině bude nadále zajišťovat developerské projekty, které jsou pro ni jedny z …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru