Úspory ve výši 136 miliard korun přináší generické léky pro zdravotní systém České republiky

Česká asociace farmaceutických firem, která sdružuje 23 členských společností si v září 2018 nechala zpracovat analýzu, která vyčíslila přínosy generického průmyslu na území ČR. Přínosy generického průmyslu byly měřené ve dvou oblastech, a to celkový ekonomický přínos a přínos pro zdravotní systém.

Celkový přínos pro ekonomiku České republiky:

  • V případě mapování ekonomické stopy jsme sledovali několik indikátorů: produkci, hrubou přidanou hodnotu, zaměstnanost, odvody do veřejných rozpočtů a export, který podporuje konkurenceschopnost České republiky.
  • Společnosti ČAFF generují celkem 7 580 pracovních míst v ČR, z toho 4 060 osob zaměstnávají přímo.
  • Generická léčiva vyráběná v České republice se vyváží do celého světa. V hodnotě se v roce 2017 jednalo o zboží za 10,8 miliard Kč.
  • Výrobci generik přispěli na odvodech do veřejných rozpočtů částkou 1,8 miliard Kč, což je 60 % všech odvodů farmaceutického sektoru do veřejných rozpočtů.
  • 7 členských společností ČAFF vyrábí léky na území ČR (Angelini, BB Pharma, Glenmark, Omega Pharma, Teva, ÚJV Řež, Zentiva).

Přínos pro zdravotní systém:

  • Vyčíslené úspory za posledních deset let pro zdravotní systém dosáhly díky generickým lékům 136 miliard korun českých. Těchto úspor bylo dosaženo zejména díky lékům na vysokou hladinu cholesterolu v krvi, vysoký krevní tlak, psychická onemocnění, mozkové příhody a onemocnění srdce.
  • 2/3 denních dávek léků, které užívají pacienti v ČR jsou generika, což činí 1/3 výdajů ze zdravotního systému. Celková hodnota farmaceutického trhu v ČR je 52 mld. Kč.
  • Generika mají v systému zdravotnictví svoje nezastupitelné místo, přináší kvalitní léčbu většímu počtu pacientů za výrazně nižších nákladů pro celý zdravotní systém“, říká Martin Mátl, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Atopická dermatitida není pouhá vyrážka

Startující projekt zaměřený na podporu osvěty o atopické dermatitidě upozorňuje na tíživé životní situace lidí s výskytem tohoto chronického onemocnění. Prostřednictvím krátkých videí se široká veřejnost seznámí se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru