Ústavní soud: Dneškem končí legitimita vedení zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven

Názor
Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny, tedy všechny mimo VZP, mohou mít ode dneška závažný problém s uzavíráním nových smluv. Ústavní soud totiž rozhodl, že jejich správní rady byly zvoleny protiústavně. A právě do 30. září mělo ministerstvo zdravotnictví od Ústavního soudu lhůtu, od kdy mělo situaci napravit.
Podle Ústavního soudu dDneškem končí legitimita vedení zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Foto: wikimedia.org, Millenium187, CC BY-SA 3.0

K 1. říjnu se členové Správních rad pojišťoven stanou „samozvanci“ – osobami zvolenými do svých funkcí nelegitimně, podle protiústavního volebního řádu, tyto pojišťovny přitom rozhodují o 130 miliardách korun ročně.

Dle mého názoru tyto správní rady ztratí k tomuto datu oprávnění konat. A protože Správní rada volí a odvolává ředitele pojišťovny, tak od 1. října ztratí i tito ředitelé politický mandát rozhodovat o penězích pojištěnců, protože ten je odvozen právě od volby ředitele Správní radou. Ministr by proto měl k 1. říjnu jmenovat pojišťovnám nucené správce a co nejdříve uspořádat řádné volby, ve kterých by podle platného zákona volili všichni pojištěnci i zaměstnavatelé.

Ministerstvo se snaží tvrdit, že se nic neděje – přestože je volební vyhláška protiústavní, Správní rady i ředitelé vesele dokončí svá funkční období. To je podle mého názoru právní i politický nesmysl.

PSALI JSME:
Zdravotní pojišťovny vytahují podpultovky. Proč byste měli změnit tu svou?

Podle odpovědí Ministerstva na naši žádost v roce 2016 do Správní rady 30miliardové ČPZP s milionem a čtvrt pojištěnců volilo všehovšudy osm volitelů. Ministerstvo ani nesdělilo, kde se vzali. Do orgánů OZP (zhruba 750 tisíc pojištěnců) volilo 22 volitelů, veskrze určených zahraničně vlastněnými bankami. O ostatních pojišťovnách ministerstvo zdravotnictví neví nic, nebo odmítá říct.

Koncem roku nás čekají ostrá vyjednávání o financování regionálních nemocnic, o rozpuštění pojistných rezerv, možná budou stávky odborů o platy zdravotníků. Pokud smlouvy, podle kterých peníze příští rok potečou, nebudou neprůstřelné a nebudou vyjadřovat vůli pojištěnců, vypukne ústavněprávní i politický chaos, proti kterému bude letní kauza resortu kultury pouhou selankou.

Autor je expert na zdravotní právo
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Přestupuje se a zdravotní pojišťovny inzerují jak o život

×
  1. Je vidět, že rozhodnutí Ústavního soudu stejně nikdo nebere vážně. Takže Kdyby prošla ústavní žaloba na prezidenta, tak by tzo stejně nebylo k ničemu.

  2. Anatomicky jsme pouze muži a ženy.Máme pánské a dámské záchody, v nemocnici máme mužké a ženské oddělení.Finančně přidřený nemocniční personál.Zubaře si musíme schánět v jiných městech.Kolik je Zdravotních pojišťoven, tolik je domů, aut, počítačů, personálů, strašně nákladů co nikoho neléčí.Když je něčeho moc, tak je toho příliš.

  3. Není právě teď čas zrušit zdravotní pojištění a správu zdravotní daně svěřit České správě soc. zabezpečení? Výběr peněz, evidence pojištěnců a další se provádí duplicitně. Nač si vydržovat stovky papalášských hladů. Platby do zdravotnictví stejně určuje “úhradová vyhláška” a pokud ušetříme pět- šest miliard z provozních nákladů pojišťoven můžou antikoncepci zdarma dostávat i chlapi 🙂

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Pozor na úřední osoby. Můžete jít i do vězení

Jedna otázka na úvod. Existuje ještě v našem právním řádu pojem veřejný činitel? Ano ten, jehož mají pamětníci zafixovaného s často používaným upřesněním „napadení“ či občas prozrazovaným „zneužitím pravomoci“. …

Novela zákona o odpadech neprojde hladce

Novela zákona o odpadech představuje pro obce velkou nejistotu. Zákon by měl být platný od ledna příštího roku a na první pohled probouzí již méně rozbrojů než před rokem. Z praktického hlediska řeší mnoho věcí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lidé vyhodí 13krát víc potravin, než si myslí

Analýza
Unikátní výzkum v Brně ukazuje, kolik potravin lidé nespotřebují a vyhodí do popelnice. Výsledky ukazují, jak zkreslené mají domácnosti představy o plýtvání jídlem. V koši totiž skočí až třináctinásobně více pečiva, zeleniny nebo ovoce, než si lidé myslí.
Rolovat nahoru