Ústavní soud: Dneškem končí legitimita vedení zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven

Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny, tedy všechny mimo VZP, mohou mít ode dneška závažný problém s uzavíráním nových smluv. Ústavní soud totiž rozhodl, že jejich správní rady byly zvoleny protiústavně. A právě do 30. září mělo ministerstvo zdravotnictví od Ústavního soudu lhůtu, od kdy mělo situaci napravit.
Podle Ústavního soudu dDneškem končí legitimita vedení zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Foto: wikimedia.org, Millenium187, CC BY-SA 3.0

K 1. říjnu se členové Správních rad pojišťoven stanou „samozvanci“ – osobami zvolenými do svých funkcí nelegitimně, podle protiústavního volebního řádu, tyto pojišťovny přitom rozhodují o 130 miliardách korun ročně.

Dle mého názoru tyto správní rady ztratí k tomuto datu oprávnění konat. A protože Správní rada volí a odvolává ředitele pojišťovny, tak od 1. října ztratí i tito ředitelé politický mandát rozhodovat o penězích pojištěnců, protože ten je odvozen právě od volby ředitele Správní radou. Ministr by proto měl k 1. říjnu jmenovat pojišťovnám nucené správce a co nejdříve uspořádat řádné volby, ve kterých by podle platného zákona volili všichni pojištěnci i zaměstnavatelé.

Ministerstvo se snaží tvrdit, že se nic neděje – přestože je volební vyhláška protiústavní, Správní rady i ředitelé vesele dokončí svá funkční období. To je podle mého názoru právní i politický nesmysl.

Podle odpovědí Ministerstva na naši žádost v roce 2016 do Správní rady 30miliardové ČPZP s milionem a čtvrt pojištěnců volilo všehovšudy osm volitelů. Ministerstvo ani nesdělilo, kde se vzali. Do orgánů OZP (zhruba 750 tisíc pojištěnců) volilo 22 volitelů, veskrze určených zahraničně vlastněnými bankami. O ostatních pojišťovnách ministerstvo zdravotnictví neví nic, nebo odmítá říct.

Koncem roku nás čekají ostrá vyjednávání o financování regionálních nemocnic, o rozpuštění pojistných rezerv, možná budou stávky odborů o platy zdravotníků. Pokud smlouvy, podle kterých peníze příští rok potečou, nebudou neprůstřelné a nebudou vyjadřovat vůli pojištěnců, vypukne ústavněprávní i politický chaos, proti kterému bude letní kauza resortu kultury pouhou selankou.

Autor je expert na zdravotní právo
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. S- Sam - Moravský nezávislý komentátor

    Je vidět, že rozhodnutí Ústavního soudu stejně nikdo nebere vážně. Takže Kdyby prošla ústavní žaloba na prezidenta, tak by tzo stejně nebylo k ničemu.

  2. Ba Barvir

    Anatomicky jsme pouze muži a ženy.Máme pánské a dámské záchody, v nemocnici máme mužké a ženské oddělení.Finančně přidřený nemocniční personál.Zubaře si musíme schánět v jiných městech.Kolik je Zdravotních pojišťoven, tolik je domů, aut, počítačů, personálů, strašně nákladů co nikoho neléčí.Když je něčeho moc, tak je toho příliš.

  3. Ja Jan

    Není právě teď čas zrušit zdravotní pojištění a správu zdravotní daně svěřit České správě soc. zabezpečení? Výběr peněz, evidence pojištěnců a další se provádí duplicitně. Nač si vydržovat stovky papalášských hladů. Platby do zdravotnictví stejně určuje „úhradová vyhláška“ a pokud ušetříme pět- šest miliard z provozních nákladů pojišťoven můžou antikoncepci zdarma dostávat i chlapi 🙂

    • Ja Jarda

      Stačí to udělat jak na Slovensku – pouze jedna zdravotní pojišťovna a hotovo.