Ústavní soud: Dneškem končí legitimita vedení zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven

Názor
Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny, tedy všechny mimo VZP, mohou mít ode dneška závažný problém s uzavíráním nových smluv. Ústavní soud totiž rozhodl, že jejich správní rady byly zvoleny protiústavně. A právě do 30. září mělo ministerstvo zdravotnictví od Ústavního soudu lhůtu, od kdy mělo situaci napravit.
Podle Ústavního soudu dDneškem končí legitimita vedení zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Foto: wikimedia.org, Millenium187, CC BY-SA 3.0

K 1. říjnu se členové Správních rad pojišťoven stanou „samozvanci“ – osobami zvolenými do svých funkcí nelegitimně, podle protiústavního volebního řádu, tyto pojišťovny přitom rozhodují o 130 miliardách korun ročně.

Dle mého názoru tyto správní rady ztratí k tomuto datu oprávnění konat. A protože Správní rada volí a odvolává ředitele pojišťovny, tak od 1. října ztratí i tito ředitelé politický mandát rozhodovat o penězích pojištěnců, protože ten je odvozen právě od volby ředitele Správní radou. Ministr by proto měl k 1. říjnu jmenovat pojišťovnám nucené správce a co nejdříve uspořádat řádné volby, ve kterých by podle platného zákona volili všichni pojištěnci i zaměstnavatelé.

Ministerstvo se snaží tvrdit, že se nic neděje – přestože je volební vyhláška protiústavní, Správní rady i ředitelé vesele dokončí svá funkční období. To je podle mého názoru právní i politický nesmysl.

PSALI JSME:
Zdravotní pojišťovny vytahují podpultovky. Proč byste měli změnit tu svou?

Podle odpovědí Ministerstva na naši žádost v roce 2016 do Správní rady 30miliardové ČPZP s milionem a čtvrt pojištěnců volilo všehovšudy osm volitelů. Ministerstvo ani nesdělilo, kde se vzali. Do orgánů OZP (zhruba 750 tisíc pojištěnců) volilo 22 volitelů, veskrze určených zahraničně vlastněnými bankami. O ostatních pojišťovnách ministerstvo zdravotnictví neví nic, nebo odmítá říct.

Koncem roku nás čekají ostrá vyjednávání o financování regionálních nemocnic, o rozpuštění pojistných rezerv, možná budou stávky odborů o platy zdravotníků. Pokud smlouvy, podle kterých peníze příští rok potečou, nebudou neprůstřelné a nebudou vyjadřovat vůli pojištěnců, vypukne ústavněprávní i politický chaos, proti kterému bude letní kauza resortu kultury pouhou selankou.

Autor je expert na zdravotní právo
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Přestupuje se a zdravotní pojišťovny inzerují jak o život

  1. Je vidět, že rozhodnutí Ústavního soudu stejně nikdo nebere vážně. Takže Kdyby prošla ústavní žaloba na prezidenta, tak by tzo stejně nebylo k ničemu.

  2. Anatomicky jsme pouze muži a ženy.Máme pánské a dámské záchody, v nemocnici máme mužké a ženské oddělení.Finančně přidřený nemocniční personál.Zubaře si musíme schánět v jiných městech.Kolik je Zdravotních pojišťoven, tolik je domů, aut, počítačů, personálů, strašně nákladů co nikoho neléčí.Když je něčeho moc, tak je toho příliš.

  3. Není právě teď čas zrušit zdravotní pojištění a správu zdravotní daně svěřit České správě soc. zabezpečení? Výběr peněz, evidence pojištěnců a další se provádí duplicitně. Nač si vydržovat stovky papalášských hladů. Platby do zdravotnictví stejně určuje “úhradová vyhláška” a pokud ušetříme pět- šest miliard z provozních nákladů pojišťoven můžou antikoncepci zdarma dostávat i chlapi 🙂

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Právo

Podali jste výpověď? Můžete ji odvolat

V zaměstnání jste dali výpověď. Jenže za pár dní tohoto kroku začnete litovat a rádi byste couvli. Třeba proto, že horká hlava vychladne a vyhlídky na nové místo přestanou být tak lákavé. Navíc se vám zdá, že díky …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Návrat Milana Janků mezi developery komplikují nové dluhy a insolvence

Analýza
O insolvenčním řízení se společností Geone Holešovice One, jejíhož jednatele, developera Milana Janků, u soudu zastupuje bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, informoval v polovině loňského prosince portál FAEI.cz jako první. A doposud také jako jediné z tuzemských médií. Máme novinky a v příštích dnech přineseme další souvislosti.
Rolovat nahoru