Ustojí tuzemská ekonomika případnou odvetu Číny?

Názor
Loni Česko vyvezlo do Číny zboží za 44,2 miliardy korun. Tedy za méně než třeba do Rumunska. Představme si, že v důsledku čínské odvety za tchajwanskou návštěvu klesne český vývoz na nulu. Na první poslech to zní dramaticky, dokonce tak, že by to snad mohlo tuzemskou ekonomiku rozkymácet. Opravdu?
Ilustrační foto: Pixabay.com

Uvažme, že v roce 2012 činil český vývoz do Ruska 106,2 miliardy korun, o rok později 103,8 miliardy. V roce 2014 však EU zavedla protiruské sankce, v reakci na anexi Krymu a destabilizaci situace na Ukrajině. V důsledku klesl český vývoz do Ruska na 62,8 miliardy.

Mezi lety 2012 a 2016 tedy český vývoz do Ruska spadl o 43,4 miliardy. Tuzemská ekonomika to ovšem nijak nepocítila. Vždyť od roku 2014 se těšila sílící a neutuchající prosperitě, a to vlastně až do letošního úderu koronavirové krize.

Přitom zmíněný propad vývozu do Ruska, jenž nastal v důsledku sankcí, se svým rozsahem prakticky rovná tomu, o tolik může maximálně klesnout český vývoz do Číny v důsledku případné její odvety za návštěvu našich politických špiček na Tchaj-wanu.

PSALI JSME:
Číňan z Tchaj-wanu odebere zhruba pětkrát více českého zboží, než ten z pevniny

Pokud opravdu klesne vývoz do Číny na nulu, tedy postupně o 44,2 miliardy, je to prakticky shodné, jako propad vývozu do Ruska v důsledku sankcí, tedy o oněch 43,4 miliardy. Miliarda sem, miliarda tam.

Samozřejmě, jednotlivé firmy, jež jsou na obchodě s čínskou stranou výrazně závislé, musí počítat se značnými nepříjemnostmi. Avšak čistě z makroekonomického hlediska si čínské reakce ani nevšimneme. Jako jsme si nevšimli dopadu ruských sankcí, i když je samozřejmě pocítily firmy, které s ruskou stranou obchodují.

Je navíc krajně nepravděpodobné, že by Peking stopnul veškerý tuzemský vývoz do Číny. Podle všeho dojde k poklesu jen jeho určité části, jako tomu bylo v případě vývozu do Ruska po uvalení sankcí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tchaj-wan je v Česku 14krát významnějším investorem než Čína. Bereme to na zřetel?

×
 1. v létě primátor Hřib vykládal, že Praha nepotřebuje turisty z Číny, a teď (když kvůli koronaviru nejsou) brečí

  • Pan Hřib ovšem neliuje čínských tursitů, kteří toho Praze stejně moc nepřináší, ale jiných zahraničních.

 2. Chtel bych se zeptat jak je to se skodovkou ktera se u nas vyrabi a dovazi do ciny ? zapocitavaji se do obchodu ?

  • Škodovka, která se prodává v Číně, se v Číně rovněž vyrábí. Takže není důvod ji započítávat. Nejedná se o vývoz z ČR

 3. Česká ekonomika je ve volném pádu a nic ji nedokáže zastavit. Akorát státní dluh poroste a k ničemu to nebude!

  • Hlavně to vysvětlete svojí staré, až Čína zablokuje pro ČR Ali-Expres a ona nebude mít kde nakupovat šmuky a hadříky. Až jí to řeknete, přibližujte se k ní raději s helmou na hlavě.

 4. Prý vývoz z Česka do Číny… a co když to bude obráceně a Čína nám nic neprodá…… na co kouknu,vše spotřební zboží je z Číny.

 5. Jestli mě ti češi naserů, tak jim neprodám ani cihlu….
  Pan Vystrčil je po dlouhé době politik, který neohýbá hřbet před arogancí totalitního režimu, se kterým máme svoje dlouhodobé špatné zkušenosti z dob SSSR.
  Konečně se za někoho nemusíme po dlouhé době stydět. A je nás, vážení přátelé prezidenta a premiéra, minimálně polovina.

  • Pan Pavel piše,že nemusi ohýbat hřbet a pan Kovanda,že to ekonomika nepocítila ale proč mam platit 3krat až 10 krát předražené výrobky to zapoměji tyto exoti sdělit.

 6. To skutečně hrozí, že přestaneme dovážet čínské roušky a vláda začne konečně nakupovat ty kvalitní od českých firem?
  Tak to by byla pro českou ekonomiku skutečná tragédie!!!
  Co by potom dělali čeští šmejdi, kteří se na nákupech z Číny napakovali?

 7. kromě potravin, vepřového masa, bot a oblečení dováží rozkradená, ekonomicky zdevastovaná a nesoběstačná ČR veškeré IT komponenty, elektroniku, školní potřeby a mnoho dalších komodit….navrhuji přestat od šikmookých komunistů odebírat jejich zboží a přenechat tento obchod kupříkladu Němcům a odebírat zboží z ČLR od Němců s jejich rabatní přirážkou….no jsme přeci perfektní ekonomické ovce, tak proč by si na nás Němci a jejich arabští němci a obchodní soukmenovci, proč by si na nás nemohli vydělat, když nás mají od roku 1306 po zavraždění posledního Přemyslovce Václava II habsburky…když nás mají Čechy za svojí kolonii….kupujme čínské výrobky od Němců a basta

 8. Takřka všechno se tady prodává z Číny..Vše je třikrát dražší o proti cenně v Číně..Nyní nám zůstane nákup v Amazonu 10 x dražší..Jen tak dál Český chytráku,vol si takové lidi,co mají plnou hubu svobody a demokracie ale skutečnost je jiná.. Zbyde nám jen popeliště..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ropa po útoku v Saúdské Arábii prudce zdražuje

Ropa Brent, jejíž cena je určující pro cenu pohonných hmot v ČR, při zahájení dnešního obchodování vyskočila nad úroveň 70 dolarů za barel, na své čtrnáctiměsíční maximum. Barel se prodával až za 71,16 dolaru. Stalo …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru