Útraty v obchodech opět na vzestupu. Nejvíce rostou tržby e-shopům

Názor
Červencové tržby obchodníků ukazují, že se chuť nakupovat českým spotřebitelům zcela jistě vrátila. Meziměsíčně byly tržby tentokrát o 1,8 % vyšší a meziročně (po sezónním očištění) o necelá dvě procenta.
Z největšího nárůstu zákaznického zájmu se těšily internetové obchody, které tak posilují svoji pozici v rámci celého maloobchodu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dá se říct, že vlna koronakrize už alespoň v této části ekonomiky opadla, protože spotřebitelé utráceli téměř stejně jako v únoru, tedy těsně před vypuknutím tuzemské koronakrize. Svoji roli i tentokrát sehrály odložené nákupy, i když nepochybně už v menší míře, než tomu bylo v květnu a v červnu. Tento efekt byl spíš vidět v motoristickém segmentu, avšak ten ponecháváme stranou.

Asi nikoho už nepřekvapí, že i tentokrát se z největšího nárůstu zákaznického zájmu těšily internetové obchody. Nárůst tržeb o pětinu zcela odpovídá výsledkům posledních let. E-shopy tak i nadále posilují svoji pozici v rámci celého maloobchodu a letošní korona-krize jim v tom ještě dál napomohla. Prostor s ohledem na „nevytěžené“ segmenty trhu mají ještě velmi široký.

Pokud bychom se podívali, za co lidé utráceli v červenci více, tak to bude opět elektronika, vybavení domácnosti a zboží pro volný čas.

PSALI JSME:
Češi v červenci utráceli málem jako před koronavirem. Až na auta

Na vývoji tržeb jednotlivých typů obchodů je vidět, jak se mění preference v důsledku toho, že lidé tráví více času v domácím prostředí. Ať už jde o home office nebo tuzemské dovolené.

Co si z aktuálních čísel vzít? Maloobchod se po korona-přestávce vrátil opět k růstu, i když k pomalejšímu, než na jaký jsme byli zvyklí třeba v loňském roce. Lidé sice stále ještě realizují odložené nákupy, nicméně s pozitivními výsledky lze počítat i v podzimních měsících.

Růst spotřeby však bude i nadále spíše utlumený v závislosti na vývoji mezd, a především pak náladách spotřebitelů ovlivněných obavami z nezaměstnanosti. Pro letošní rok počítáme s reálným růstem tržeb obchodníků (bez motoristického segmentu) o necelé jedno procento. Půjde zřejmě o nejslabší výsledek od roku 2012.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemské maloobchodní tržby dál rostou

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Čeští podnikatelé jsou optimističtí

Celková důvěra v českou ekonomiku v únoru překvapivě vzrostla. Zatímco nálada spotřebitelů se zhoršila, podnikatelé byli optimističtější. To je, vzhledem ke zhoršující se pandemické situaci, dobrá zpráva. Je vidět, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru