Uvažujete o bydlení na chatě? Zeptejte se nejdřív na úřadě

Sedm z deseti českých chatařů a chalupářů by po větších či menších úpravách klidně žilo v nemovitosti, která dosud sloužila celoročně jen jako rekreační. Láká je hlavně klid a příroda, ale také možnost výrazně finančně uspořit. Ukázal to průzkum NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.
Nejčastěji lidé o trvalém stěhování na chaty či chalupy uvažují ve věku, kdy jim odrůstají děti, nebo se chystají na důchod. Foto: Pixabay

„Naprostá většina majitelů rekreačních nemovitostí (68 %) si dovede představit, že by je v budoucnu přestavěla na plnohodnotné bydlení a trávila v nich celý rok. Hlavní motivací bývá blízkost přírodě a únik od ruchu velkoměsta. Velmi důležitý je ale i faktor značné finanční úspory,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Lidi naopak od přestavby či pořízení chat a chalup odrazuje nedostupnost služeb i komplikované dojíždění do zaměstnání a do školy. Osloveným by vadilo i horší technické zázemí a nedostatek pohodlí.

Číslo popisné, evidenční, orientační

Podle zákona může mít ale občan jen jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který je označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem, a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci.

PSALI JSME:
Rekreační nemovitosti zdražují. Vzhůru letí i ceny opravených chat a chalup

Číslo popisné je budově přiděleno v případě, že jde o nemovitost určenou k bydlení nebo k jinému účelu, o němž je rozhodnuto na základě kolaudačního rozhodnutí.

Evidenční číslo je přiděleno v případech, kdy jde o budovy určené pro rodinnou rekreaci, budovy dočasného charakteru či další budovy nevyžadující stavební povolení ani ohlášení s výjimkou např. zimních zahrad a skleníků do 40 m² zastavěné plochy.

Čísla popisná a evidenční přiděluje obecní úřad v případě nově vzniklé budovy na žádost stavebního úřadu na základě kolaudačního rozhodnutí či na žádost vlastníka, který přiloží geometrický plán a doklad, který osvědčuje, že budova byla uvedena do užívání.

Zda se v budově dá trvale bydlet, to vám sdělí na příslušném obecním úřadu. Tam vám případně také poradí, co by bylo potřeba provést za změny, aby ke změně užívání mohlo dojít.

PSALI JSME:
Změnu trvalého bydliště nepodceňujte

Přestavba nejvíc láká před důchodem

Nejčastěji lidé o trvalém stěhování na chaty či chalupy uvažují ve věku, kdy jim odrůstají děti, nebo se chystají na důchod. Ve věkové skupině nad 45 let si tak přestavbu rekreačního objektu na celoroční bydlení dovede představit dokonce tři čtvrtiny dotázaných. O tomto řešení uvažují jako o investici, která jim do budoucna může podstatně snížit náklady na bydlení.

„V případě starších lidí sice odpadá dojíždění do práce, ale je zase potřeba počítat s tím, že s postupujícím věkem potřebujete častěji chodit například k lékaři. Proto je dobré už při pořízení rekreační nemovitosti myslet na dobrou dostupnost veřejné dopravy,“ doplňuje Lenka Molnárová.

PSALI JSME:
Chaty a chalupy jsou pro alergiky očistcem

Zavřít reklamu ×
 1. Na úřadě? To snad vím nejlíp sám, jestli se v mé chatě dá bydlet, tak proč bych se na to chodil ptát na úřad? 🙂

 2. To teda nejlíp sám nevíte. Proto je tuten úřad, aby vám sdělil co smíte a co ne. Disciplina musí bejt – řekl Švejk, jinal by lidi lezli po stromech jako vopice. A já si nedovedu představit ty stmy ověšené lidmi jako vopice.

  • Trvalé bydliště úřad vydat musí na číslo popisné, evidenční i orientační, pakliže jste doloženým vlastníkem nemovitosti. Opět článek o ničem. Buď tam bydlet chci a můžu a nebo nikoli.

  • takže pod mostem vám úřad bydlet zakázat nemůže , ale na vlastní chatě ano ?
   tož to běžte s tou disciplínou někam soudruhu !!

 3. …v komunistických dobách před rokem 1989 každý místní městský a krajský národní výbor spadal pod Ministerstvo vnitra které bylo jejich nadřízeným orgánem….stát řídili fízlové
  …v dnešní době každý obecní městský krajský úřad a hejtmanství opět spadá pod nadřízený orgán Ministerstvo vnitra jako za bolševika…dnes opět řídí stát Fízlové
  …když budu chtít bydlet na své chatě ve svém majetku bydlet tak se dle rady českého pisálka Péti Kalába mám ptát Fízlů jestli smím nebo nesmím bydlet rok dva tři či jen půl roku na své chatě ???
  ….co si to ti šmejdi ti garniturní grázlové co rozkradli rozprodali zdevastovali a zadlužili nezadluženou republiku která byla ve všem soběstačná….co si to k nám k daňovým poplatníkům z jejichž peněz berou výplaty…co si to dovolují !!!!!!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Náklady na bydlení jsou stále extrémně vysoké

Náklady na bydlení v Česku pokračují v meziročním výrazném růstu a zásadně se podílí na růstu celkové inflace. Ta podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v srpnu meziročně sice nepatrně klesla o 0,3 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.