Připomeňme, že loni musela minimální měsíčně vyplácená částka činit alespoň 10 384 korun, na dva roky v předdůchodu musel mít člověk k čerpání minimálně 249 216 Kč a na pět let čerpání si musel naspořit 623 040 korun. Využít možnosti odchodu do důchodu až o pět let dříve, než je státem stanovený věk, mohou všichni účastníci penzijního spoření.
Starobní důchod – dávka vyplácená státem.
Předčasný důchod – dávka vyplácená státem před vznikem nároku na starobní důchod; dochází zde ke krácení oproti starobnímu důchodu.
Předdůchod – dávka vyplácená z vlastních naspořených prostředků z doplňkového penzijního spoření, až pět let před vznikem nároku na starobní důchod.
Penzijní připojištění – soukromé spoření na penzi u penzijních společností, které bylo možné uzavřít do konce roku 2012.
Doplňkové penzijní spoření – soukromé spoření na penzi u penzijních společností od roku 2013.
„Původním smyslem předdůchodu bylo umožnit lidem přestat pracovat dříve. Předdůchod může pomoci, pokud pár let před důchodem ztratíme práci nebo se nám zhorší zdravotní stav. Dnes tuto možnost stále častěji využívají i ti, kteří se potřebují starat o člena rodiny, nebo zkrátka již nechtějí být dále ekonomicky aktivní,“ informoval Lubomír Koňák, ředitel obchodu KB Penzijní společnosti.
Předdůchod je jedna z možných dávek penzijního spoření, která je vyplácena z vlastních úspor u penzijní společnosti. „Kdo si spoří v doplňkovém penzijním spoření, má možnost pět let před odchodem do starobního důchodu požádat penzijní společnost o tuto dřívější dávku ve formě předdůchodu,“ sdělil redakci již dříve Dušan Šídlo, pojistný analytik společnosti Broker Trust.
Ti, kdo chtějí zažádat o předdůchod, ale musí splňovat několik podmínek. Tou nejvýznamnější je mít naspořeno. A to ne kdekoli, ale výhradně u penzijních společností. „Pravidelnou měsíční dávku účastník v podstatě vyplácí sám sobě, a to ze svých prostředků u penzijní společnosti. Čím vyšší je naspořená suma, tím delší období předdůchodu může využít,“ upřesnil Koňák.
Výpočet celkové částky, kterou je potřeba naspořit, je zdánlivě jednoduchý – stačí vzít minimální měsíční dávku stanovenou Ministerstvem práce a sociálních věcí a vynásobit ji počtem měsíců předdůchodu. Podle tohoto pravidla by pro čerpání minimální čisté měsíční dávky stanovené pro letošní rok po dobu dvou let bylo nutné mít na penzijním účtu prostředky ve výši 266 738 korun.
„Při výpočtu je však třeba vzít zároveň v úvahu i další vlivy, jako je třeba zdanění výnosů. Ideální je tedy dojít za poradcem, který umí nejlépe zohlednit všechny okolnosti. Podle našich propočtů by měli zájemci o předdůchod počítat s vyšší měsíční částkou, a to asi 11 600 Kč,“ uvedl Lubomír Koňák s tím, že minimální doba čerpání předdůchodu je dva roky a čerpat předdůchod lze pouze po měsících.
Další z podmínek pro využití možnosti předdůchodu je doba spoření, která musí být nejméně 60 měsíců. Není přitom rozdíl v tom, zda má účastník smlouvu v rámci starého typu spoření, tedy penzijního připojištění se státním příspěvkem (tzv. transformovaného fondu, pozn. red.), nebo je klientem doplňkového penzijního spoření.
„Předdůchod je možné čerpat pouze z doplňkového penzijního spoření. Dobrou zprávou je, že klienti penzijního připojištění mohou kdykoli přejít do doplňkového penzijního spoření s tím, že se jim započte i jejich původní doba spoření. Uvedený převod doporučujeme provést nejméně půl roku před požadovaným začátkem výplaty předdůchodu,“ informoval Koňák.
Jaké jsou hlavní výhody předdůchodu? Umožňuje překlenout dobu až pěti let před vznikem nároku na starobní důchod, přičemž před žádostí o předdůchod je možné vložit na účet mimořádný vklad. V době pobírání předdůchodu lze pracovat, čerpat podporu v nezaměstnanosti i nemocenské dávky; doba pobírání předdůchodu je z hlediska důchodového pojištění tzv. dobou vyloučenou.
To znamená, že doba pobírání předdůchodu nesnižuje osobní vyměřovací základ pro výpočet státního důchodu, a tudíž ani nezhoršuje průměr z předchozích příjmů. Před žádostí o starobní důchod se účastník rozhodne, zda chce či nechce započítat příjmy z pracovní činnosti v době pobírání předdůchodu.
„Pokud ale po dobu předdůchodu nebudete pracovat (platit sociální pojištění, pozn. red.), projeví se toto období v mírném snížení starobního důchodu. K ještě mírnějšímu krácení dochází v situaci, kdy je člověk evidován na úřadu práce a pobírá podporu v nezaměstnanosti,“ upozornil Dušan Šídlo, ze společnosti Broker Trust.
Podstatnou výhodou je, že během předdůchodu hradí za účastníka zdravotní pojištění stát. A také to, pokud na penzijní spoření přispíval i zaměstnavatel, pak se tyto prostředky při výplatě předdůchodu nedaní. Předdůchod se nevalorizuje, nicméně i v průběhu výplaty se dosud nevyplacené prostředky účastníka evidované na majetkových účtech jednotlivých účastnických fondů dále zhodnocují.