Uvolnění limitů hypoték zabralo. Banky od dubna do července sjednaly největší objem za deset let

Názor
Banky klientům poskytly největší červencový objem hypoték za celou dobu sledování ukazatele Fincentrum Hypoindex. V období od dubna do července byla celková výše nově sjednaných úvěrů dokonce 76,9 miliardy korun, což je nejvíce za stejné období v posledních deseti letech. Série uvolnění na hypotečním trhu související s koronavirem, která odstartovala na začátku dubna, tak přináší své ovoce.
Uvolnění limitů hypoték zabralo. Banky od dubna do července sjednaly největší objem za deset let. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ukazuje se, že snížení úrokových sazeb a uvolnění limitů u hypoték ze strany České národní banky (ČNB) a současné zrušení daně z nabytí nemovitostí při zachování možnosti odpočtu úroků z hypoték bylo koktejlem, který hypoteční trh velice efektivně rozhýbal.

Rekordní objemy poskytnutých úvěrů svědčí o tom, že zájem o nové bydlení roste, ačkoli predikce byly v počátku krize často opačné. Investice do bydlení je sázka na jistotu a lidé si to velmi dobře uvědomují. Stejně jako objemy poskytnutých hypoték rostly minulý měsíc i počty poskytnutých úvěrů. Ve srovnání s červnem sjednaly banky o 246 hypoték více, meziročně pak dokonce o více než 1200.

Nejníže za více než dva a půl roku je i průměrná úroková sazba hypoték. První prázdninový měsíc klesla z červnových 2,21 procenta na 2,15 %. Díky padajícím úrokům a zrušení omezení ze strany ČNB jsou hypotéky dostupnější pro stále více lidí, což se projevuje i na zvyšujících se prodejích.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Konkurence mezi bankami tlačí sazby hypoték dolů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru