Už 1,5 milionu domácností má problém vyjít s penězi. Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku spadla nejníže v historii

Názor
Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku se v září propadla na nejhorší úroveň v historii měření od roku 2003. Ukazatel vykázal hodnotu pouze 72,7 bodu. To znamená, že důvěra spotřebitelů odpovídá pouze 72,7 procenta dlouhodobého průměru let 2003 až 2021.
Třetina domácností uvádí, že již nyní sotva vyjde se svými finančními prostředky. To znamená, že vyjít se svými příjmy má nyní problém již 1,5 milionu domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pesimismus spotřebitelů v září výrazně stoupl. Lidé se v rostoucí míře obávají zhoršení celkové ekonomické situace, své vlastní finanční situace, ale také zvýšení míry nezaměstnanosti nebo dalšího růstu cen. Třetina domácností přitom uvádí, že již nyní sotva vyjde se svými finančními prostředky. To znamená, že vyjít se svými příjmy má nyní problém již 1,5 milionu domácností.

Situace se zřejmě dále zhorší. To proto, že v nadcházejících měsících se lidé budou poměrně intenzivně potýkat s růstem záloh plateb za energie. Vláda sice chystá zastropování cen elektřiny i plynu, ale i tak musí lidé v řadě případů počítat s citelným růstem účtů za energie. Navíc definitivní podoba zastropování není známa.

V příštím roce je navíc třeba počítat s propouštěním, neboť firmy a obecně zaměstnavatelé budou muset kvůli růstu cen vstupů, zejména cen energií, snižovat náklady výroby, včetně personálních.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Další pokles důvěry v ekonomice

Zavřít reklamu ×
  1. Pětidemolice maká na plné obrátky….Děkujeme! Odejděte!!! Přitom stačilo znárodnit ČEZ a odejít z burzy. Levná elektřina by přitáhla podniky ze zahraničí a mohlo být dobře. Plyn neovlivníme a snaha kolem plynu byla marná. Naprosto ztracený čas.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Spotřebitelé dál omezují své nákupy

I v říjnu pokračoval trend snižování reálných tržeb tuzemských obchodů. Tentokrát se meziměsíčně snížily o 1,8 procenta, meziroční pokles už dokonce dosáhl 9,4 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB