Už jste si letos byli nasbírat jahody?

České farmy v těchto dnech postupně začínají s prodejem jahod a některé z nich zároveň spouští u zákazníků velmi oblíbené samosběry. Ceny začínají už na 39 korunách za kilogram, průměrná cena za kilogram jahod ze samosběru je přibližně 55 Kč.
Nejlevnější jahody na samosběr letos nabízí Jahodová farma Nahošín v Jihočeském kraji, která na svých stránkách uvádí cenu 39 Kč/kg. Ilustrační foto: Pixabay

Jak upozornil server Skrblík.cz, samosběr vychází levněji než jahody ze supermarketů, každý si může natrhat tolik čerstvých jahod, kolik zvládne, a navíc je naprosto jasné, odkud jahody pocházejí. V supermarketech stojí čtvrtkilové balení jahod kolem 28 korun, kilogram tedy vychází na 112 Kč, akční ceny se pohybují zhruba od 80 do 90 korun.

Nejlevnější jahody podle serveru nabízí Jahodová farma Nahošín v Jihočeském kraji, která na svých stránkách uvádí cenu 39 Kč/kg, Jahodárna Oskořínek v okrese Nymburk ve Středočeském kraji prodává jahody za 44 Kč/kg a za 45 Kč/kg je možné nasbírat jahody na Farmě Lička v Sedlnicích na Novojičínsku v Moravskoslezském kraji.

Naopak nejdražší jahody prodávají Sady Louny v Ústeckém kraji, kde si za kilogram jahod účtují 69 Kč, 65 korun za každý nasbíraný kilogram zaplatí zákazníci v Jahodárně v Brně, Olomouci a Prostějově.

Pro zobrazení interaktivní mapy samosběrů jahod klikněte zde.

Zájem lidí je letos tak velký, že plody nestačí dozrávat. Některé plantáže tak vždy na několik dní zavřou, než sběrače opět na pole pustí, jako třeba ve Vraňanech u Mělníka. „Je to úplné šílenství. Lidé si v předchozích horkých letech zvykli na jahody kolem 20. května a letos, když dozrávají v podstatě v normální době, nemohli se toho dočkat,“ citoval portál Novinky Zdeňka Jakubčíka, který v Šakvicích obhospodařuje jedenáct hektarů jahodových plantáží.

Jahodárny vychází vstříc i zákazníkům, kteří nechtějí nebo nemohou trávit čas sbíráním jahod na poli. Prodávají jahody již natrhané – a to buď u stánků přímo na poli, ve vlastních farmářských prodejnách nebo na dalších prodejních místech. Některé farmy vyžadují objednání trhaných jahod předem. Cena se pohybuje od 70 do 120 korun za kilogram.

„Každá jahodárna má svůj vlastní provozní řád, ještě před odjezdem na pole je vhodné seznámit se s pravidly sběru. Důležité je také sledovat aktuální informace na webových stránkách a na facebooku. Termíny samosběru se mohou měnit v závislosti na počasí nebo na množství dozrálých jahod. Pokud jahodárna umožňuje sběr do vlastních nádob, nezapomeňte si je nechat při vstupu zvážit, jinak za ně budete muset platit,“ uvádí Lenka Chládková ze serveru Skrblík.cz.

PSALI JSME:
Nová odrůda meruňky obávanému viru odolá

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Black Friday na český způsob

Lidé by při nákupech neměli sledovat výši slev, které jsou mnohdy zavádějící. Spíše by se měli orientovat podle koncových cen. Ty je vhodné srovnávat na internetu s dalšími nabídkami u jiných obchodníků.

Jak Češi vloni jedli a pili?

Spotřeba většiny potravin v Česku v roce 2018 meziročně narůstala, vyplývá z čerstvě zveřejněných čísel Českého statistického úřadu. Důvodem byla obecná ekonomická prosperita ČR, růst kupní síly Čechů a příznivý …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru