Zatímco dosud mohly firmy uvádět standardizované hodnoty, za srpen a následující měsíce již budou muset reportovat skutečné hodnoty emisí. Kromě samotné administrativy bude pro firmy náročné získat data od výrobců ve třetích zemích.
Tuzemské firmy budou nově muset získat přesná data o vzniklých emisích od svých dodavatelů. Většina z nich však dodavatele ohledně této nové povinnosti ještě nekontaktovala. Řada firem o této problematice zatím nemá hlubší povědomí, přestože byly o této významné změně oficiálně informovány Celní správou ČR.
Čas, kdy by firmy měly situaci komunikovat se svými dodavateli, se nachýlil a moc ho již nezbývá. Očekává se, že komunikace bude poměrně časově i administrativně náročná. A to až natolik, že Evropská komise přichystala návod, jak s dodavateli komunikovat a jakým prostřednictvím požadovaná data získat.
Report musejí firmy podávat čtvrtletně, takže získat data zpětně za srpen a září mohou až v říjnu s tím, že 31. října je poslední termín podání reportu za třetí čtvrtletí roku. Konkrétně půjde u uhlíkového cla o počítání emisí u cementu, hliníku, vodíku, elektřiny, hnojiv, železa a oceli, přičemž se předpokládá, že spektrum sledovaného zboží by se mohlo v budoucnu ještě rozšířit.
Uhlíkové clo bude narovnávat podmínky pro výrobce v rámci Evropské unie, kteří platí emisní povolenky, s producenty ve třetích zemích, kteří mají výhodnější podmínky. V dlouhodobém horizontu pak má nařízení bránit dalšímu přemisťování výroby do třetích zemí.
Uhlíkové clo přichází v několika fázích. Zatím půjde k výpočtu emisí použít kromě standardizovaných pravidel EU i jiné alternativní metody, například ty, které používají státy, odkud zboží pochází. To ale bude možné jen do konce letošního roku. Následně již bude nutné vždy použít metodiku Evropské unie.
Doporučené kroky pro dovozce:
1. Zjistěte si, zda se vás povinnost týká.
2. Zmapujte si své dodavatele v třetích zemích.
3. Zkontaktujte dodavatele a informujte je, jaké informace budete potřebovat.
4. Registrujte se do rejstříku CBAM.
5. Podejte zprávu nejpozději k 31. 10. 2024.
6. Sledujte informace na: CBAM – ministerstvu životního prostředí.
Prakticky rok poté, tedy od počátku roku 2026, začne mechanismus fungovat v plném rozsahu, přičemž firmy budou nuceny za dovezené výrobky hradit skutečné uhlíkové clo, a to podle vzniku emisí u výrobce ve třetí zemi.
Mechanismus zavádění uhlíkového cla je součástí evropského legislativního balíčku Fit For 55, jenž je souborem opatření vedoucích k redukci emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 55 procent v porovnání s rokem 1990, a který je současně jedním z pilířů evropského Green Dealu.
Za neplnění povinnosti vyplývající z nařízení mohou v budoucnu dovozcům hrozit vysoké pokuty. V přechodné fázi uhlíkového cla půjde při kontrolách zejména o to, zda se firmy k reportingu emisí registrovaly a podaly report prostřednictvím ministerstva životního prostředí. Pokud nikoliv, přijde jim upomínka. Pokud by ji ignorovaly, měly by již očekávat penalizaci.
Autorka je expertka poradenské společnosti BDO
(Redakčně upraveno)