Uzavření obchodů tvrdě dopadlo na český maloobchod

Názor
Zatímco říjnové výsledky maloobchodu dávaly naději, že se maloobchod vypořádává s koronavirovou krizí poměrně statečně, v listopadu vzaly tyto naděje za své, když většina kamenných obchodů musela zůstat zavřená. Tržby v maloobchodě se meziročně reálně snížily o sedm procent, po očištění o nevýhodu nižšího počtu pracovních dní pak o 5,3 procenta.
Uzavření prodejen se projevilo drastickým propadem prodejů v prodejnách s oděvy a obuví, a to o téměř 78 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V meziměsíčním srovnání se maloobchodní tržby reálně snížily po očištění o kalendářní vlivy o 5,6 procenta. Po zahrnutí prodejů a oprav motorových vozidel pak tržby po očištění o rozdílný počet pracovních dní poklesly o 11,3 procenta, bez očištění o 14,1 %.

V meziměsíčním srovnání sehrál svoji roli především propad prodejů nepotravinářského zboží, a to o 10,4 procenta. Mírně ale poklesly i prodeje potravin (meziměsíčně o 0,8 %). Pohled na celoroční statistiky je pak žalostný. Uzavření prodejen se projevilo drastickým propadem prodejů v prodejnách s oděvy a obuví, a to o téměř 78 procent.

O něco lépe na tom byly výrobky pro kulturu, sport a rekreaci, kde prodeje poklesly meziročně o 37,1 procenta. Nižší byly ale i tržby za potraviny, a to o téměř 30 procent.

PSALI JSME:
Soumrak kamenných prodejen v přímém přenosu

Vzhledem k restriktivním opatřením není překvapivé, že největší nárůst tržeb zaznamenal maloobchod prostřednictvím internetu a zásilkových služeb (36,5 %). Ani ten ale nebyl schopen kompenzovat propad prodejů v důsledku uzavření kamenných prodejen.

Krátké rozvolnění restriktivních opatření v prosinci společně s vánoční horečkou slibuje, že by prosincové maloobchodní tržby mohly dopadnout podstatně lépe.

Nárůst registrací automobilů v listopadu společně se snahou automobilek vyprodat automobily, které nebudou splňovat přísnější emisní limity, dávají naději i na růst tržeb v tomto segmentu. I tak ale za celé závěrečně čtvrtletí loňského roku čekáme propad maloobchodních tržeb oproti stejnému období roku 2019 o sedm procent.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Maloobchod klesá, prodeje aut rostou

Zavřít reklamu ×
  1. Mají začít prodávat granule pro pejsky a mohou mít otevřeno! Tak jak to udělal Mountfield! Sekačky a křovinořez v zimě nikdo nepotřebuje a přesto má tato zlodějská firma z USA stále otevřeno!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Důvěra průmyslníků se zvedla

Celková důvěra v domácí ekonomiku se zvýšila z předchozích 8,1 bodu v dubnu na deset bodů v květnu. Pomohl k tomu sentiment podnikatelů, který stoupl z předchozího jednoho bodu na 8,3 bodů. Zde se pozitivně odrazil …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB