ÚZSVM spustil historicky první elektronickou aukci nepotřebného majetku

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) spustil historicky první státní elektronický aukční systém prodeje nepotřebného majetku. V první fázi ÚZSVM nabízí movitý majetek, následně bude spuštěn i prodej nemovitého majetku a zároveň jej budou moci využívat i jiné státní instituce. Systém naleznete na www.nabidkamajetku.cz.

„Prodej majetku prostřednictvím elektronických aukcí výrazně posiluje transparentnost, veřejnou kontrolu a zásadně omezuje korupci,“ prohlásila ministryně financí Alena Schillerová. „Digitalizace státu je prioritou této vlády a elektronické aukce jsou jedním z prvních kroků tímto směrem,“ doplnila ministryně financí.

„Historicky první státní elektronický systém prodeje majetku jsme připravili vlastními silami bez externích dodavatelů a máme k němu autorská práva. Státu tím šetříme nemalé prostředky,“ řekla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. „Zavedením elektronické aukce chceme zpřístupnit nabídku nepotřebného majetku státu širšímu okruhu zájemců a také tím šetříme jejich čas. Zájemci mohou přihazovat na vybraný majetek například z pohodlí svého domova, stačí mít přístup

na internet. Občané našeho státu již nebudou muset prohledávat stovky různých internetových stránek s nabídkami státního majetku, ale postačí jim se podívat na jedinou –  ww.nabidkamajetku.cz,“ shrnula některé výhody elektronické aukce Kateřina Arajmu.

Elektronické aukce se může účastnit každá fyzická či právnická osoba, která je zaregistrovaná v systému. Po přihlášení k aukci a souhlasu s jejími podmínkami může zájemce začít na vybraný předmět přihazovat, a to buď předem stanovený minimální příhoz či vlastní vyšší částku. O každém učiněném příhozu v aukci, do níž je zájemce přihlášen, bude také informován e-mailem. Aukce končí v předem určený okamžik, pokud v posledních dvou minutách nedošlo ke zvýšení ceny. Pokud k navýšení ceny došlo, čas ukončení aukce se vždy posouvá o další dvě minuty. O ukončení aukce a jejím výsledku jsou následně všichni účastníci aukce informováni e-mailem.

Nové internetové stránky na adrese www.nabidkamajetku.cz obsahují tři základní sekce: nabídky majetku pro státní instituce, nabídky připravované a nabídky pro veřejnost aktuálně vyhlášené. Pokud má ÚZSVM nepotřebný majetek, nejprve jej podle zákona musí nabídnout dalším státním institucím (záložka Nabídky pro státní instituce). Když žádná neprojeví zájem, ÚZSVM začne připravovat převod/pronájem (např. zpracovává ocenění), majetek se nachází v záložce Nabídky připravované. Následně je majetek nabízen k prodeji či pronájmu veřejnosti. V sekci Nabídky pro veřejnost jsou všechny nabídky majetku určené k prodeji veřejnosti, a to jak majetek prodávaný v elektronické aukci, tak majetek nabízený v dražbách nebo výběrových řízeních s aukcí.

Generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu obdržela za spuštění systému elektronické aukce v březnu letošního roku cenu pro osobnost eGovernmentu. Umístila se na 2. místě v kategorii centrálních úřadů.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru