V Air Bank už chystají základní sazby na nulu

Air Bank, která je na českém trhu desátý rok, má nakročeno mezi tuzemské bankovní obry. Probíhají jednání o sloučení finančních aktivit miliardáře Petra Kellnera, konkrétně jde o Home Credit, Zonky a Air Bank s Monetou, což by vytvořilo třetí největší finanční dům po České spořitelně a ČSOB.
Úročení zůstatků nad 1 milion korun Air Bank neúročí vůbec. Foto: FAEI.cz

Běžného klienta to však zatím nezajímá. Pro něj je důležitější bolestivá novinka o snížení úrokové sazby na spořicích účtech, protože na většině těch ostatních už takřka není co snižovat, řečeno obrazně. Po slovech guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, že o změně úrokových sazeb bude centrální banka jednat nejdříve v květnu, se Air Bank rozhodla nevyčkávat a oznámila snížení úrokových sazeb.

„S ohledem na nepříznivou ekonomickou situaci, kdy se i pro nás rozhodná sazba České národní banky dlouhodobě drží na minimu, jsme se rozhodli upravit úrokové sazby našeho spoření. Změna se týká jen spořicích účtů v korunách,“ sdělila banka svým klientům.

Sdělení vyvolává úsměv na tváři, který se rozšíří po závěrečném povzbudivém dodatku: „Pokud si šetříte v amerických dolarech nebo eurech, nic se pro vás v tuhle chvíli nemění.“ Že by někoho zahřálo, že v obou měnách zůstává roční úročení 0,1 %?

A to banka v roce 2011 vstupovala na trh s příslibem, že její úročení vždy bude mezi trojicí nejlepších v Česku. Dnes už se může chlubit jen tím, že své sazby naposledy změnila 10. června minulého roku.

PSALI JSME:
Bankovní pastičky a jiné letošní novinky

Od dubna tedy bude zůstatky na korunových spořicích účtech do 250 tisíc korun Air Bank úročit pouze bonusovou sazbou 0,4 procenta. Výše úročení zůstatku od 250 tisíc do jednoho milionu korun zůstává stejná, tedy 0,1 %, ale jako bonus. „Nemění se ani úročení zůstatků nad 1 milion korun, které neúročíme vůbec,“ přiznává banka.

Faktem je, že základní úrokové sazby na běžných i spořicích účtech ve všech pásmech budou čisté nuly. Doslova perlou v oficiálním přehledu nových úrokových sazeb je věta: „Odměňujeme vás za to, že naše služby často využíváte. Stačí 5krát měsíčně zaplatit naší kartou a příští měsíc vám budeme úročit váš spořicí účet.“

Těžko říct, zda za tu laskavost poděkovat, když je doba tak zlá.

Že by se banka ráda zbavila těch, kteří jen spoří a nepůjčují si, dokazuje i závěrečná nabídka v dopise klientům: „Pokud se změnou nesouhlasíte, máte právo svou rámcovou smlouvu nebo sjednanou službu, které se tato změna týká, kdykoli do 31. března bezúplatně s okamžitou účinností vypovědět…“

PSALI JSME:
Banky už nechtějí peníze

Zavřít reklamu ×
  1. Není kde vybrat, banky se o své zisky s klienty (střadateli) nechce dělit. 0,4% je o 0,1% méně než banka dostane od národní banky za své uložené peníze. Všude slyšíte-spořte si na stáří a realita? Není kde.

  2. Bance se nelíbí klient, který jen spoří a nepůjčuje si? Tak to jsu rád, že to vím. Okamžitě zruším spořící účet, však mám do čeho ty prachy nasypat. A běžný účet pro jistotu hned po každé výplatě vyberu do mrtě, ať pány bankéře nedráždím. 🙂

  3. Ten kdo používá spořící účet na spoření, si ani víc nezaslouží… a vlastně … kdepak je na CZ trhu o tolik lepší nabídka… myšleno, něco kde se na spořáku přiblížíte alespoň cílové inflaci… hm nikde. Takže je jedno co tam je, ta rozumná část z nás už dávno cpe peníze do investic (mimo poradce)… teda část, zbytek si držíme někde kde je vysoká likvidita…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru