V bankách leží 1,4 bilionu korun s nulovým úrokem

Podle údajů České národní banky (ČNB) Češi neustále zvyšují své finanční rezervy u finančních ústavů. Jen v lednu si domácnosti uložily na netermínovaných vkladech 45,6 miliardy korun. Celkově tak mají na účtech, ze kterých si mohou peníze okamžitě vybrat, přes 2,3 bilionu korun. Z toho na neúročených běžných účtech leží více než 1,4 bilionu korun.
Jen v lednu si domácnosti uložily na netermínovaných vkladech 45,6 miliardy korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na termínovaných vkladech mají domácnosti uloženy 522 miliardy korun. Zatímco na běžných účtech lidem v lednu přibyly 32 miliardy korun, peněz na termínovaných vkladech ubyly tři miliardy. Zdá se, jakoby se české domácnosti snažily uvolnit své naspořené peníze pro rychlé využití. Ať to bude krize, nebo naopak boom utrácení po skončení pandemie.

Trend vývoje na termínovaných vkladech ovšem není jednoznačný, mění se směrem nahoru a dolů z měsíce na měsíc. Dlouhodobá křivka však potvrzuje pokles. Na konci ledna 2020 ležely na termínovaných vkladech, které dávají bankám více jistoty, 582 miliardy korun, na konci ledna 2021 to je o 60 miliard míň.

Je třeba doplnit, že domácnosti si také šetří na stavebním spoření. Na konci ledna tam úročily 351 miliardu korun. V této kategorii, vzhledem k dlouhodobým závazkům, k velkým výkyvům nedochází, liší se v řádu jednotek miliard. Poslední zlatá léta stavebka byla zhruba před deseti lety, kdy tam měli Češi o deset miliard víc.

Na různých druzích tzv. úsporných vkladů leží ještě 27,5 miliardy korun. Mimo tuto statistiku jsou také peníze domácností vložené do různých investičních nástrojů, jako jsou například fondy, zlato, dluhopisy a jiné certifikáty. Lednová databáze ČNB přesto potvrzuje loňský trend. Celkové úspory českých domácností za únor zcela jistě překročí 3,5 bilionu korun.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 5
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    To je celkem málo,když „pouze“ ČNB vynaložila přes 2 biliony korun na intervenci proti koruně…….

  2. JD Josef Duben

    K Petrovi: Asi jste nepochopil článek. Odporná politika ČNB s tímhle má dost málo společného. ČNB ku prospěchu několika skupin okradla občany co spoří o 10% majetku a manažeři nejdou před soud. Ale to že lidé spoří a mají na účtech nulový úrok s inflací 3% a růstem mezd 6% to je jiná problematika. Je to mnohem, mnohem složitější. A není to jen v ČR, banky tiskly peníze tak rychle, že jich je prostě obří přebytek. U někoho… A státy se zadlužují tak, že dluh nikdy nesplatí…

  3. Pa Papoušek

    Já bych to upřesnil. ČNB nevynaložila koruny na nákup eur, ona si je prostě natiskla, přesněji řečeno naklikala na počítačích. A celý její pofidérní zisk vytváří pouze kurz eura vůči vymyšleným korunám. Prostě virtuální realita. S úsporami obyvatel, kteří si peníze netisknou, to nemá nic společného.

  4. aA aAa

    aAa: Když jsem byl na vojně v 71. roce tak vyšlo v Mladém Světě někdy v létě že když si dal Švýcar do banky 1. frank před sto lety tak když na to nesáhl tak se z něj stal milionář.( potomci) Tady dám do banky 500.-kč. a přijde mě dopis že mám na účet vložit další peníze na vedení účtu během půl roku. A dlouhodobé dnešní spoření? Pošlu měsíčně 500.- strhnou 25.-kč za vedení účtu a 10 – 15.-kč měsíční výnos, tak že prodělek -10.-kč + inflace měsíčně. Takhle se lidi nenaučí nikdy šetřit, tohle není motivace.

  5. ga gargamel

    Kolik je toho korporací a kolik občanů jednotlivců?Dokud se tyto peníze spolu neoddělí,tak jsou to jen finanční kecy o ničem.Oddělení těchto peněz by ukázalo,že korporace zbytečně mají daně,které spoří a tedy daně nejsou nízké a ani se tedy nepotřebují,když leží v bance.Naopak občané by měli být podpořeni ve spoření na stáří úročením vkladů.