V březnu bylo vyhlášeno 1 559 osobních bankrotů, nejvíce od července 2015

V březnu letošního roku bylo vyhlášeno 68 bankrotů obchodních společností, 700 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 559 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 126 návrhů na bankrot obchodních společností, 817 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 738 návrhů na osobní bankrot. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla analytická společnost CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

Počet bankrotů obchodních společností v březnu meziměsíčně klesl o 14 bankrotů, zatímco počet návrhů na bankrot obchodních společností se meziměsíčně snížil ze 135 na 126 návrhů.

Počet bankrotů se naopak meziměsíčně zvýšil u fyzických osob podnikatelů. Jejich počet se oproti únoru zvýšil o 187 a dosáhl 700 bankrotů. Počet návrhů na bakrot fyzických osob podnikatelů v březnu meziměsíčně také vrostl, a to o 151 a dosáhl výše 817 návrhů.

„Zatímco počty bankrotů a návrhů na bankrot zůstávají u obchodních společností velmi nízké, u fyzických osob podnikatelů jsme v březnu zaznamenali jedny z nejvyšších hodnot za poslední dva roky. Počet návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů byl nejvyšší od dubna minulého roku a počet bankrotů podnikatelů dokonce nejvyšší od července 2015“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V období posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno celkem 926 bankrotů obchodních společností, tedy o 14 bankrotů, respektive 1 % méně než v předcházejícím období. Ve stejném období bylo vyhlášeno 6 985 bankrotů fyzických osob podnikatelů, tedy o 707 méně než v předešlém období, což znamená v meziročním srovnání pokles o 9 %.

Z hlediska hlavních odvětví bylo v březnu nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v oblasti obchodu (16 bankrotů), ve stavebnictví (15 bankrotů) a v průmyslu (10 bankrotů). Nejméně se jich naopak vyskytlo v odvětví doprava, skladování, CK (1 bankrot), v segmentu ostatní služby (3 bankroty) a v oblasti ubytování a stravování (3 bankroty).

Z hlediska krajů bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno v Praze (19 bankrotů) a v Moravskoslezském kraji (11 bankrotů). Ve všech krajích došlo v březnu k minimálně jednomu bankrotu.

Počet bankrotů za uplynulých 12 měsíců se meziročně snížil v osmi krajích. V dalších pěti se jejich počet zvýšil, v jednom kraji počet stagnoval. Nejvíce se zvýšil v Karlovarském kraji, kde vzrostl o 55 %, a v  Libereckém kraji, kde nárůst činil 20 %. Naopak největší pokles zaznamenal Jihočeský kraj, konkrétně 32 %, a Královéhradecký kraj, kde pokles činil 20 %.

V průměru v posledních 12 měsících zbankrotovalo 19,5 obchodních společností z každých 10 tisíc. Více bankrotovaly společnosti v Libereckém a Jihočeském kraji (24 bankrotů na 10 tisíc společností), nejméně naopak společnosti v Karlovarském a Plzeňském kraji (17 bankrotů na 10 tisíc společností).

Bankroty fyzických osob podnikatelů byly v březnu nejčastěji vyhlašovány v Ústeckém kraji, kde jich bylo vyhlášeno celkem 84, a v Moravskoslezském kraji, kde šlo o 78 bankrotů. Nejméně to naopak bylo ve Zlínském kraji (17 bankrotů), v Plzeňském kraji a na Vysočině (30 bankrotů).

Meziročně se přitom počet bankrotů fyzických osob podnikatelů snížil ve všech krajích kromě Libereckého kraje, kde vzrostl o 2 %, a Jihomoravského, kde se zvýšil o 9 %. Největší pokles byl zaznamenán ve Zlínském kraji (o 19 %).

Osobní bankroty

V březnu bylo vyhlášeno 1 559 osobních bankrotů, tedy o 383 více než v únoru. Zároveň bylo podáno 1 738 návrhů na osobní bankrot, o 330 více než o měsíc dříve.

Od dubna roku 2016 do března 2017 bylo vyhlášeno 16 035 osobních bankrotů. V meziročním srovnání jde o pokles o  265 bankrotů, tedy o 2 %. Počet návrhů na osobní bankrot se ve stejném období snížil o 6 %, když dosáhl počtu 18 453 návrhů, o 1 150 méně než v předešlém období.

„Počet osobních bankrotů byl v březnu poměrně výrazně vzrostl a byl nejvyšší od března 2015. Předpokládáme však, že jde spíše o jednorázový výkyv a ne změnu pozitivního trendu ve vývoji osobních bankrotů,“ dodává Věra Kameníčková.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

V tendru na PR komunikaci ING Bank uspěl Havas

ING Bank na základě výsledků tendru na PR služby v České republice svěřuje nově podporu PR komunikace agentuře Havas. Spolupráce zahrnuje oblast public relations a propojení na další komunikační disciplíny, zejména sociální média, CSR a pořádání eventů.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Nejčastěji škodí voda. Češi podceňují pojištění svých domovů

Analýza
Podpisem pojistné smlouvy považujeme věc za uzavřenou na mnoho let. Tak vypadá klasický scénář spojený s pojištěním nemovitosti a domácnosti. Češi zapomínají své pojistné smlouvy pravidelně kontrolovat, čímž riskují, že pojistné částky po čase již nemusí stačit na krytí případných škod. Jak tedy správně pojistit svůj domov a kdy pojistnou smlouvu aktualizovat?

Investice s vůní benzínu

Kouzlu vozů z dob minulých podléhá stále více lidí, kteří shánějí hlavně socialistické veterány. V tom jim už rok …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru