V Brně je velký nedostatek bytů. Nové i staré skupují investoři

Nemovitosti v moravské metropoli zdražily za poslední tři roky o necelých 30 procent. V posledních měsících tempo růstu sice značně zpomalilo a od ledna ceny poskočily jen o tři procenta, ale pro běžné obyvatele Brna to ani tak není zrovna přívětivá situace. Stále více nových i starších nemovitostí totiž skupují investoři. A kdo má zájem o pronájem, čelí v extrémních případech konkurenci až padesáti dalších zájemců.
Nedostatek novostaveb logicky ovlivňuje také ceny bytů ve starší zástavbě. U starších cihlových bytů tak ceny dosáhly průměrné částky 55 tisíc korun a u panelových 51 tisíc korun za metr čtvereční. Foto: Depositphotos.com

„V Brně se téměř nestaví, mimo jiné proto, že není schválen nový územní plán. Co se postaví, se téměř okamžitě prodá. Poptávka po novém bydlení je stále silná a ceny bytů v novostavbách dál mírně rostou, což je způsobeno také tím, že developerům se zvyšují náklady na výstavbu,“ říká Jarmila Odehnalová z brněnské pobočky společnosti M&M Reality.

Průměrná cena prodaných novostaveb se aktuálně pohybuje okolo 64 tisíc korun za čtvereční metr, což je pro mnoho zájemců už jen těžko akceptovatelná cena. Podle Odehnalové ubývá těch, kdo nákupem řeší vlastní bytovou situaci a naopak se zvyšuje počet těch, kteří byty kupují, aby je následně pronajímali.

„U bytů prodaných v Brně je takto využit až každý druhý,“ říká Odehnalová. Zpomalení tempa růstu cen tak podle ní není způsobeno slábnoucí poptávkou, ale spíše tím, že u mnohých nemovitostí už jsou částky na hranici toho, co kupující chtějí – a hlavně co si mohou dovolit – zaplatit.

PSALI JSME:
Pražské a brněnské byty dál zdražují. Meziročně o deset procent

Kdo nedosáhne na vlastní bydlení, míří do nájmu. Poptávka po nájemních bytech prudce vzrostla po 1. říjnu 2018, kdy začala plat přísnější doporučení České národní banky týkající se podmínek pro udělení hypotečního úvěru. Ze statistik společnosti realitní společnosti vyplývá, že je-li dobře nastavena výše nájemného, pronajme se brněnský byt v průměru do šesti dnů.

„Stává se, že byt je pronajat i do jednoho dne. Makléř ráno zveřejní nabídku, odpoledne stihne prohlídku se zájemcem a do večera je smlouva podepsána. Průměrný počet lidí, kteří téměř okamžitě reagují na novou nabídku, je patnáct, přičemž před říjnem 2018 to bylo zhruba deset okamžitých zájemců. Ozve se ale i 30 zájemců najednou, v extrémních případech jich bylo kolem padesáti,“ konstatuje Odehnalová.

Běžné nájemné v brněnském panelovém bytě 2+kk s rozlohou necelých 50 metrů čtverečních se vyhouplo od roku 2015, kdy se pohybovalo okolo devíti tisíc korun, na dnešních 13 tisíc korun za měsíc.

PSALI JSME:
Levné byty došly již i v Brně

  1. To je fakt zajímavý.Pro slušné lidi nejsou byty ke koupi,ale na našem sídlišti Vinohrady dostávají příslušníci jistého státem chráněného etnika byty v ceně několika milionů zcela gratis,s dotovaným nájmem a hromadou dalších soc. dávek,o kterých se běžnému pracujícímu ani nezdá.Už je tady o strach vyjít si jenom nakoupit,nemluvě o tom,že tito nepracující ničí všechno,co se jim zachce.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Přemýšlíte nad družstevním bydlením?

Mezi lidmi koluje řada mýtů ohledně družstevních bytů. Jedním z nich je složité pořízení a financování takových nemovitostí. Využít klasickou hypotéku může být komplikované, protože obvykle bývá podmínkou banky, že …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru