V Brně je velký nedostatek bytů. Nové i staré skupují investoři

Nemovitosti v moravské metropoli zdražily za poslední tři roky o necelých 30 procent. V posledních měsících tempo růstu sice značně zpomalilo a od ledna ceny poskočily jen o tři procenta, ale pro běžné obyvatele Brna to ani tak není zrovna přívětivá situace. Stále více nových i starších nemovitostí totiž skupují investoři. A kdo má zájem o pronájem, čelí v extrémních případech konkurenci až padesáti dalších zájemců.
Nedostatek novostaveb logicky ovlivňuje také ceny bytů ve starší zástavbě. U starších cihlových bytů tak ceny dosáhly průměrné částky 55 tisíc korun a u panelových 51 tisíc korun za metr čtvereční. Foto: Depositphotos.com

„V Brně se téměř nestaví, mimo jiné proto, že není schválen nový územní plán. Co se postaví, se téměř okamžitě prodá. Poptávka po novém bydlení je stále silná a ceny bytů v novostavbách dál mírně rostou, což je způsobeno také tím, že developerům se zvyšují náklady na výstavbu,“ říká Jarmila Odehnalová z brněnské pobočky společnosti M&M Reality.

Průměrná cena prodaných novostaveb se aktuálně pohybuje okolo 64 tisíc korun za čtvereční metr, což je pro mnoho zájemců už jen těžko akceptovatelná cena. Podle Odehnalové ubývá těch, kdo nákupem řeší vlastní bytovou situaci a naopak se zvyšuje počet těch, kteří byty kupují, aby je následně pronajímali.

„U bytů prodaných v Brně je takto využit až každý druhý,“ říká Odehnalová. Zpomalení tempa růstu cen tak podle ní není způsobeno slábnoucí poptávkou, ale spíše tím, že u mnohých nemovitostí už jsou částky na hranici toho, co kupující chtějí – a hlavně co si mohou dovolit – zaplatit.

PSALI JSME:
Pražské a brněnské byty dál zdražují. Meziročně o deset procent

Kdo nedosáhne na vlastní bydlení, míří do nájmu. Poptávka po nájemních bytech prudce vzrostla po 1. říjnu 2018, kdy začala plat přísnější doporučení České národní banky týkající se podmínek pro udělení hypotečního úvěru. Ze statistik společnosti realitní společnosti vyplývá, že je-li dobře nastavena výše nájemného, pronajme se brněnský byt v průměru do šesti dnů.

„Stává se, že byt je pronajat i do jednoho dne. Makléř ráno zveřejní nabídku, odpoledne stihne prohlídku se zájemcem a do večera je smlouva podepsána. Průměrný počet lidí, kteří téměř okamžitě reagují na novou nabídku, je patnáct, přičemž před říjnem 2018 to bylo zhruba deset okamžitých zájemců. Ozve se ale i 30 zájemců najednou, v extrémních případech jich bylo kolem padesáti,“ konstatuje Odehnalová.

Běžné nájemné v brněnském panelovém bytě 2+kk s rozlohou necelých 50 metrů čtverečních se vyhouplo od roku 2015, kdy se pohybovalo okolo devíti tisíc korun, na dnešních 13 tisíc korun za měsíc.

PSALI JSME:
Levné byty došly již i v Brně

Zavřít reklamu ×
  1. To je fakt zajímavý.Pro slušné lidi nejsou byty ke koupi,ale na našem sídlišti Vinohrady dostávají příslušníci jistého státem chráněného etnika byty v ceně několika milionů zcela gratis,s dotovaným nájmem a hromadou dalších soc. dávek,o kterých se běžnému pracujícímu ani nezdá.Už je tady o strach vyjít si jenom nakoupit,nemluvě o tom,že tito nepracující ničí všechno,co se jim zachce.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Premiér Fiala zapomněl na normativy

Premiér Petr Fiala se na středeční tiskové konferenci dopustil zásadního „kiksu“. Slíbil totiž proplácet náklady na bydlení nad hranici třetiny příjmů domácnosti. To vláda skutečně činit může – a také v řadě případů …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.