V Česku je rekordních 4008 čerpacích stanic. Kolik jich nepřežije koronavirus?

Počet veřejných čerpacích stanic se v Česku poprvé přehoupl přes čtyři tisíce. Včetně těch podnikových je nyní v zemi dokonce více než sedm tisíc pump. Podle odborníků ale mimořádná opatření proti pandemii koronaviru povedou k tomu, že zejména menší prodejci nejspíš nepřežijí.
Ilustrační foto: FAEI.cz

Řidiči jsou sice spokojení, jak po propuknutí pandemie koronaviru zlevnil benzin a nafta, mnohé čerpací stanice ale nezažívají zrovna ideální časy a také budoucnost je pro ně značně nejistá. Některé z nich dokonce mohou zkrachovat. Provoz na silnicích se totiž razantně snížil, spoustu aut zůstává v garážích.

„Nejde o to, že by čerpací stanice nemohly prodávat, ony jsou součástí základní zásobovací infrastruktury. Problém je v tom, že není komu prodávat, obrat klesá o desítky procent, některé čerpačky už dokonce zcela zavřely,“ upozornil Ivan Indráček, předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů.

Současná situace má podle něho dopad zejména na firmy, které si nedokázaly vytvořit rezervní finanční polštář. „Hodně bude záležet na tom, jak hluboký a dlouhý bude nastávající útlum ekonomiky. Ten nakonec rozhodne, zda z toho vyjdeme jen odření, polámaní nebo to někteří nepřežijí,“ dodal Indráček.

Propad doplňkového prodeje

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund uvedl, že prudce zlevňující ropa sice dává čerpacím stanicím na přechodnou dobu možnost navýšit si své marže, které jsou mnohdy trojnásobné oproti běžným časům. „Jenže konkurenční boj velkého počtu pump o stále méně dostupné řidiče je nutí jít s cenou dolů a marži postupně snižovat. Stále zlevňující ropa přitom prostor pro marži nakonec spíše snižuje,“ poznamenal.

Čerpacím stanicím navíc kvůli „nedostatku“ řidičů klesá rovněž objem doplňkového prodeje – například nápojů či potravin. Z tohoto druhotného prodeje přitom v běžných časech měly často citelně vyšší marži než z prodeje samotných paliv.

„Ve výsledku jsou tak zejména mnohé menší tuzemské pumpy existenčně ohroženy. Pokud současný stav bude trvat delší dobu, nelze vyloučit krach značného počtu benzínek,“ konstatoval Kovanda. „Tuzemským čerpacím stanicím pomůže jediné – co nejčasnější opětovné rozběhnutí tuzemské ekonomiky.“

PSALI JSME:
Blíží se krachy čerpacích stanic? Zájem řidičů o benzín i naftu dramaticky klesl

Přibývají i plničky plynu

Vedle tradičních benzinových stanic přibylo i plniček na plyn. Ministerstvo průmyslu a obchodu momentálně eviduje 192 veřejných plnicích stanic CNG a také patnáct s omezeným přístupem, kde se palivo prodává na základě specifických smluvních vztahů.

„Celkových 207 plnicích stanic CNG představuje ve srovnání s loňským únorem nárůst o dvacet. Největší síť plniček provozuje společnost innogy, která loni provedla akvizici CNGvitall. Aktuálně provozuje 63 stanic, což tvoří skoro třetinu trhu,“ sdělil Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací i CNG karty.

V segmentu standardních čerpacích stanic jich přes 1,2 tisíce patří do sítí největších petrolejářských firem, kterými jsou Benzina, MOL, Čepro (EuroOil), Shell a OMV. Větší část – přibližně 57 procent – pak podle Unie nezávislých petrolejářů tvoří pumpy menších nezávislých vlastníků. Existenci především těchto čerpacích stanic ohrožuje aktuální koronavirová pandemie a s ní související nouzový stav.

PSALI JSME:
Benzín letos zlevnil o víc než pět korun za litr

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Bankám klesají zisky, ruší pobočky

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 19 miliard korun na 26,57 miliardy. Vyplývá to z dat, která včera zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Firemní pronájmy elektroniky rostou

Zatímco až do letošního března byl pronájem elektroniky především doménou jednotlivců, kteří si tak pravidelně obměňovali svá zařízení (např. nový iPhone každý rok), možnost pronájmu firmy přivítaly zejména během …

Je Antivirus lepší, než bude kurzarbeit?

Diskuze o podobě kurzarbeitu, do něhož se má proměnit nyní platný program Antivirus, je poměrně složitá. Kurzarbeit má totiž celou řadu parametrů (za jakých okolností se uplatní, kdo bude od koho na jak dlouho …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru