V Česku jsou oblíbeným benefitem stravenky, v Polsku příspěvek na lékaře a v Německu flexibilní pracovní doba

Stravenky jsou pro zaměstnance v Česku tradičním a často i samozřejmým benefitem, který očekávají od svého zaměstnavatele jako příspěvek k platu. Naproti tomu v Polsku jsou zaměstnanci zvyklí, že jim firma poskytne lepší lékařskou péči, než nabízí stát, na německém trhu je hitem flexibilní pracovní doba. Ale také možnost brát si s sebou do práce pejska.

„Stravenky nebo dotované stravování ve výrobních firmách platí v tuzemsku často ne za benefit, ale za standard. Firmy se předhánějí ve výši hodnoty těchto poukazů. A v poslední době přecházejí od papírových k elektronickým, které fungují podobně jako platební karty,“ říká Tomáš Surka, managing partner v personálně-poradenské společnosti Devire.

Firmy nejčastěji poskytují zaměstnancům 55procentní příspěvek na stravenky, hodnota uvedená na lístku bývá obvykle 90 až 100 korun. Stravenka je tradičním a patrně nejrozšířenějším benefitem na českém trhu, v průběhu času se její poslání mění. Lidé ji používají i jako platidlo za nákupy. „Restaurace jsou navíc tlačeny k tomu, aby nabízely jídlo za jednu stravenku, což má negativní vliv na kvalitu nabízených pokrmů,“ míní Tomáš Surka.

V zahraničí je situace s benefity jiná. „V Polsku příliš nefunguje státní systém zdravotnické péče. Proto firmy jako hlavní benefit často nabízejí příspěvek na lékařské zabezpečení,“ říká Izabela Kazimierska z polského zastoupení nadnárodní personálně-poradenské společnosti Devire.

Pracovníci v polských kancelářích mezi benefity počítají také vybavení pracovních prostorů různými oddechovými zónami, kde si společně mohou zahrát stolní fotbal nebo šipky. Nižší příjmové kategorie zase očekávají od firem sociální příspěvky nebo zajištění v případě neočekávaných událostí, jakými jsou záplavy či požáry. Mezi benefity se objevují i stravenky, ale ne v takové míře jako v Česku.

Trochu jiné benefity získávají zaměstnanci ve firmách působících v Německu. „Každý druhý zaměstnanec touží po flexibilitě. A zaměstnavatelé jim v tomto ohledu vycházejí vstříc,“ říká Cornelia Murer z německého zastoupení personálně-poradenské společnosti Devire.

10 % z nejlépe hodnocených německých firem má jako hlavní benefit dotovanou stravu. Nějaký příspěvek na jídlo dává pracovníkům 60 procent těchto zaměstnavatelů.

Více než stravenky je v Německu vedle pracovní flexibility populární také možnost práce z domova. A 27 procent německých pracovníků by si do práce s sebou nejraději vodilo svého psa. 15 procent zaměstnavatelů jim v tomto ohledu vychází vstříc. Alespoň podle statistik zaměřených na požadavky pracovníků v nejlépe hodnocených německých firmách.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB