V Česku jsou oblíbeným benefitem stravenky, v Polsku příspěvek na lékaře a v Německu flexibilní pracovní doba

Stravenky jsou pro zaměstnance v Česku tradičním a často i samozřejmým benefitem, který očekávají od svého zaměstnavatele jako příspěvek k platu. Naproti tomu v Polsku jsou zaměstnanci zvyklí, že jim firma poskytne lepší lékařskou péči, než nabízí stát, na německém trhu je hitem flexibilní pracovní doba. Ale také možnost brát si s sebou do práce pejska.

„Stravenky nebo dotované stravování ve výrobních firmách platí v tuzemsku často ne za benefit, ale za standard. Firmy se předhánějí ve výši hodnoty těchto poukazů. A v poslední době přecházejí od papírových k elektronickým, které fungují podobně jako platební karty,“ říká Tomáš Surka, managing partner v personálně-poradenské společnosti Devire.

Firmy nejčastěji poskytují zaměstnancům 55procentní příspěvek na stravenky, hodnota uvedená na lístku bývá obvykle 90 až 100 korun. Stravenka je tradičním a patrně nejrozšířenějším benefitem na českém trhu, v průběhu času se její poslání mění. Lidé ji používají i jako platidlo za nákupy. „Restaurace jsou navíc tlačeny k tomu, aby nabízely jídlo za jednu stravenku, což má negativní vliv na kvalitu nabízených pokrmů,“ míní Tomáš Surka.

V zahraničí je situace s benefity jiná. „V Polsku příliš nefunguje státní systém zdravotnické péče. Proto firmy jako hlavní benefit často nabízejí příspěvek na lékařské zabezpečení,“ říká Izabela Kazimierska z polského zastoupení nadnárodní personálně-poradenské společnosti Devire.

Pracovníci v polských kancelářích mezi benefity počítají také vybavení pracovních prostorů různými oddechovými zónami, kde si společně mohou zahrát stolní fotbal nebo šipky. Nižší příjmové kategorie zase očekávají od firem sociální příspěvky nebo zajištění v případě neočekávaných událostí, jakými jsou záplavy či požáry. Mezi benefity se objevují i stravenky, ale ne v takové míře jako v Česku.

Trochu jiné benefity získávají zaměstnanci ve firmách působících v Německu. „Každý druhý zaměstnanec touží po flexibilitě. A zaměstnavatelé jim v tomto ohledu vycházejí vstříc,“ říká Cornelia Murer z německého zastoupení personálně-poradenské společnosti Devire.

10 % z nejlépe hodnocených německých firem má jako hlavní benefit dotovanou stravu. Nějaký příspěvek na jídlo dává pracovníkům 60 procent těchto zaměstnavatelů.

Více než stravenky je v Německu vedle pracovní flexibility populární také možnost práce z domova. A 27 procent německých pracovníků by si do práce s sebou nejraději vodilo svého psa. 15 procent zaměstnavatelů jim v tomto ohledu vychází vstříc. Alespoň podle statistik zaměřených na požadavky pracovníků v nejlépe hodnocených německých firmách.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Blíží se uzávěrka soutěže Kanceláře roku

Registrace do soutěže Kanceláře roku, která oceňuje výjimečné kancelářské interiéry, jsou v plném proudu. Do 20. prosince 2018 můžete zaregistrovat vaši firmu a získat jedinečné ocenění, které vám přinese mnoho …

Praha upadá do krize nájemního bydlení, v jeho důsledku roste výše nájmů

Krize bydlení v Praze se přesouvá ze segmentu výstavby a prodeje nových bytů do segmentu nájemního bydlení. Poukázal na to včera na Fóru Zlaté koruny Martin Vachek, předseda představenstva Asociace developerů České republiky. Nájemné v posledních měsících rostlo, a stejný trend lze očekávat i v dalších letech. …

Za zboží či služby nezaplatil včas každý šestý Čech

Šestina plateb za nakoupené zboží či služby nedorazila letos k obchodníkům včas nebo vůbec. Z aktuálních výsledků celoevropského průzkumu platební morálky pro společnost EOS KSI navíc vyplývá, že více než dvě třetiny českých dlužníků neměly v době pořízení na danou věc peníze. Polovina je v platební neschopnosti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru