V Česku masivně „vymírají“ živnostníci. Je za tím i přechod do šedé ekonomiky

Názor
Do poloviny března zrušilo v Česku živnost zhruba 146 tisíc podnikatelů. To je více než za poslední dva roky dohromady, vyplývá z údajů společnosti Dun & Bradstreet. Na první pohled je tak enormní nárůst ukončovaných živností skličující a zdá se být doložkou horšícího se stavu ekonomiky, případně rostoucí regulatorní či administrativní zátěže.
Kdo v Česku letos ukončil živnost? Často jde o relativně čerstvé důchodce, jimž zdraví stále slouží, a mohou tek „melouchařit“ jakožto zkušení instalatéři, elektrikáři, topenáři, truhláři či třeba zedníci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Živnostenský list má ovšem nyní stále takřka 2 045 tisíc osob. To je o 135 tisíc lidé méně než loni koncem roku, tedy o přibližně šest procent méně. Jestliže nyní tedy je o šest procent méně živnostníků, už to nezní tak závažným způsobem.

Jestliže je o šest procent méně živnostníků, nemá takový úbytek z makroekonomického hlediska prakticky žádný význam. Navíc je velmi pravděpodobné, že tempo „vymírání“ živnostníků právě nyní vrcholí a v nadcházejících měsících bude polevovat. Takže úbytek živnostníků není a nebude fatální.

PSALI JSME:
Datové schránky coby zabiják živnosti. Skončily desítky tisíc podnikatelů

Relativně masivní zvýšení tempa rušení živností totiž souvisí předně s povinným zavedením datových schránek pro osoby samostatně výdělečné činné. To je nepříjemnost zvláště pro živnostníky staršího data narození.

Vždyť třeba v kategorii lidí, jimž je 65 let a více a žijí mimo hlavní město Prahu, disponuje domácím počítačem necelých 45 procent lidí. Přístup k internetu pak má zajištěn jen necelá polovina z nich.

PSALI JSME:
Jak letos utéct datovým schránkám?

Pro tyto lidi je povinnost zřídit si datovou schránku zátěží, „zbytečnou novotou“, s níž už i vzhledem k věku nemíní „ztrácet čas“. Tito lidé evidentně zkrátka sází na to, že přejdou do šedé ekonomiky a budou si za své služby nechávat platit hotově a bez dokladu.

A bez živnosti. Jde často o relativně čerstvé důchodce, jimž zdraví stále slouží, a mohou tak „melouchařit“ jakožto zkušení instalatéři, elektrikáři, topenáři, truhláři či třeba zedníci. Jsou často vybaveni jen starším tlačítkovým mobilem, žádným smartphonem.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Stát by měl legalizovat švarcsystém. A zpytovat svědomí

Zavřít reklamu ×
  1. Bylo by dobrý si to po sobě přečíst, když to jde do světa :
    a mohou tek „melouchařit
    To je o 135 tisíc lidé méně než loni
    už to nezní tak závažným způsobem.

    • Tak to si asi uděláte všechno sám když říkáte že řemeslník je dřevák. Vaše IQ vše vysvětluje.

  2. Škoda, že nikdo nezmíní, kolik z toho jsou aktivní živnosti a kolik „mrtvé“ neaktivní živnostenské listy s nulovou aktivitou, založené někde hluboko v šuplíku. Právě ti se polekali datových schránek a honem utíkali zrušit živnost.

    • To je ono. Já když jsem byl na městským dopravním úřadě přepisovat auto, tak vedle u dveří živnostenského odboru stáli frontu samí dědové, kteří si založili živnosti někdy na začátku 90 let, ale dále je neprovozovali a ani úředně je nezrušili. To až teď zavedení datových schránek je donutilo své živnosti úředně zrušit.

  3. Musel pomoc syn s datovou schránkou . Datová schránka ano je to určitě super . Pro starší generace problém 67 let nedal jsem to . Už odesláno byla to nová zkušenost .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.