V Česku nelegálně pracují tisíce lidí, pokuta je až 10 milionů

Státní inspekce práce každý rok odhalí několik tisíc nelegálních zaměstnanců. Podle expertů z oboru ale jejich skutečný počet může být významně vyšší. Jak Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) sdělila přední tuzemská poradenská společnost PKF Apogeo, firma za to může dostat pokutu až deset milionů korun, minimálně však 50 tisíc.
Nelegální pracovníci se mnohdy objevují na nejrůznějších stavbách. Ilustrační foto: Pixabay.com
Nelegální pracovníci se mnohdy objevují na nejrůznějších stavbách. Ilustrační foto: Pixabay.com

Při loňských kontrolách odhalily oblastní pobočky Státní inspekce práce celkem 2 801 nelegálně zaměstnaných osob, z čehož bylo 2 156 cizinců ze zemí mimo Evropskou unii – nejčastěji lidé z Ukrajiny, Moldavska a Vietnamu. Dále mezi nimi bylo 583 českých občanů a 62 obyvatel jiných členských zemí EU.

„Důsledky nelegálního zaměstnávání dopadají negativně na bezpečnost a ochranu zdraví takto zaměstnaných pracovníků, na jejich pracovní podmínky a jsou příčinou obtížného vymáhání jejich zákonných nároků.

Chceme se proto ještě více zaměřit na odhalování nelegálního zaměstnávání, zastřeného zprostředkování zaměstnání, kontroly pracovních podmínek cizinců,“ stanovil jako jednu z letošních priorit Martin Melecký, generální inspektor Státního úřadu inspekce práce.

Inspekce si pro letošní rok uložila, že jen na odhalování „práce načerno“ uskuteční 6,7 tisíce kontrol. Z údajů za první pololetí, které mají faei.cz k dispozici, vyplývá, že inspekce zatím provedla bezmála 3,5 tisíce těchto kontrol, při nichž odhalila 896 nelegálně zaměstnaných osob – 591 cizinců, 266 obyvatel České republiky a 39 lidí z EU.

Stamilionové pokuty

Takzvané zastřené zprostředkování zaměstnání (pronájem pracovní síly, kdy je tato činnost „skryta“ uzavřením jiného právního vztahu – pozn. red.) bylo v uplynulém roce odhaleno v 309 případech. Dále bylo odhaleno 183 zaměstnavatelů využívajících služeb tzv. zastřených agentur.

„Čtyři z pěti odhalených zastřených agentur práce vlastní zahraniční osoby, které zaměstnávaly velké počty cizinců, často nelegálně nebo za špatných pracovních podmínek. Za zjištěná porušení právních předpisů jen v oblasti zaměstnanosti včetně nelegální práce a zastřeného zprostředkování bylo v roce 2023 uloženo 1 548 pokut v souhrnné výši 266 895 000 korun,“ uvedla inspekce.

Faei.cz se zajímaly také o to, nakolik se na počtu nelegálního zaměstnávání promítla v posledních letech válka na Ukrajině a migrační vlna. Mluvčí Státní inspekce práce Richard Kolibač odpověděl, že ačkoli kontrol oproti letům 2020 a 2021 přibylo, počty zjištěných nelegálně pracujících byly nižší.

„Důvodem byla zejména úprava přístupu osob z Ukrajiny s dočasnou ochranou na trh práce, kdy se považují za cizince s trvalým pobytem a nepotřebují například povolení k zaměstnání či zaměstnaneckou kartu, a mohou zde tedy pracovat legálně,“ uvedl Kolibač pro faei.cz.

Dodal však, že v roce 2023 odhalených „černých zaměstnanců“ mírně přibylo. I tak to ale bylo znatelně méně než v předcovidových letech 2018 nebo 2019, kdy bylo odhaleno téměř 4,6 tisíce, respektive více než 4,3 tisíce nelegálních zaměstnanců – s výraznou převahou cizinců.

Sankce pro firmy

Jana Hajdová, Payroll & HR Outsourcing Manager významné tuzemské poradenské skupiny PKF Apogeo pro faei.cz popsala, co všechno termín „nelegální zaměstnávání“ zahrnuje. Má v podstatě dvě roviny. Jednak jde o fyzickou práci, která má znaky závislé práce podle příslušného paragrafu zákoníku práce, ovšem tato práce je vykonávána mimo pracovněprávní vztah.

Druhá rovina se týká cizinců. „Vykonávají práci bez platného oprávnění k pobytu na území České republiky, je-li podle zákona o pobytu cizinců na území České republiky vyžadováno, případně v rozporu s vydaným povolením k zaměstnání nebo bez tohoto povolení, je-li podle zákona vyžadováno,“ uvedla Hajdová.

Při stanovení sankce pro firmu, která zaměstnává lidi „načerno“, se podle ní posuzuje celkové především riziko pro společnost. „Je logické, že určitě na výši pokuty má vliv to, jestli jde o ojedinělý případ, nebo opakovaný, respektive ‚standardní‘ porušování předpisů,“ poznamenala Jana Hajdová.

Sankce stanovuje zákon o zaměstnanosti, přičemž za tyto přestupky je možné udělit pokutu až do výše deseti milionů korun. „Což je mimochodem nejvyšší pokuta dle tohoto zákona,“ upozornila Hajdová.

Dodala, že minimální výše sankce je 50 tisíc korun. Vedle toho může být vydán rovněž zákaz činnosti. Další penalizací je, že se společnost, které byla udělena pokuta, nemůže účastnit výběrových řízení o státní zakázky.

Hajdová uvedla, že společnost PKF Apogeo si všechna zákonná ustanovení hlídá. „Při náboru cizinců prověřujeme pečlivě všechny skutečnosti, a totéž radíme klientům, případně kontrolujeme podklady sami. Musím říct, že klienti na nás v tomto směru spoléhají, a dají na náš profesionální názor,“ dodala Jana Hajdová.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB